Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

Down Sendromu Teşhisi Hakkında Bir Kaç Soru
Geçeceğiniz sayfa : < 1 2 3 4 5 6 ... >
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Özel Dosyalar -> Down Sendromu DosyasiMesaj formatı

Yonca Günes Erensoy
Gönderildi 23/1/2007 15:39 (#14484)
Konu: Down Sendromu Teşhisi Hakkında Bir Kaç Soru

Kıdemli Üye

50010010025

DS teşhisi  hakkında merak ettiğim bir şey var. Özellikle DS'li çocuğu olan ailelere sormak istiyorm.

Günümüzde, DS için ense kalınlığı testi ve ikili test yapılıyor.

Siz bu testleri yaptırmış mıydınız?

Testlerde, ihtimal oranı düşük çıktığı için mi doğurdunuz yoksa, testler güvenilir değil mi?

Tabi diğer seçenek bebeği her haliyle kabul etmek.

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yukarı Aşağı
tahaeren
Gönderildi 23/1/2007 18:19 (#14485 - Cevapladığınız Konu : #14484)
Konu: Re: Down Sendromu Teşhisi Hakkında Bir Kaç Soru

Onur Üyesi

50002000500100100
Bulunduğunuz yer: İSTANBUL
MERHABA BENİM DS'LU OĞLUM VAR
HAMİLELİĞİMDE BENDEN O ZAMAN İKİLİ TEST İSTENMEMİŞTİ BENDE BÖYLE BİR ŞEY OLABİLECEĞİNİ TAHMİN ETMEMİŞTİM
BÜYÜK ULTRASONA GİRDİM ENSE KALINLIĞINA BAKILDI AMA NORMAL DENDİ VE OĞLUM BİZE SÜPRİZ OLDU
Yukarı Aşağı
arzuTR
Gönderildi 23/1/2007 18:38 (#14486 - Cevapladığınız Konu : #14484)

Asil Üye

100
Bulunduğunuz yer: istanbul
merhaba. bnende banada test yapılmadı ama ölçülere bakılmıştı ve normal denmişti .ve aysu dünyaya geldi.
Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 23/1/2007 19:16 (#14487 - Cevapladığınız Konu : #14484)

Onur Üyesi

5000500050002000500100
Sevgili Yonca,

Konu hakkında ben kendi gözlem ve yorumumu yazayım. Tanıdığım bir çok Down Sendromlu bebeğin ailesi oldukça geç yaşta ve ailelerinde böyle bir anomali olmayan kişiler. Hamileliklerinde bir çoğu ya genç olmalarına güvenle ya da detaylı testlerin, kontrolların ne denli gerekli olduğuna dair bilgilerinin olmaması veya gittikleri doktorlarca yönlendirilmemiş olmaları gibi nedenlerle hamilelikleri süresince pek de ciddi takip edilmemiş kişiler. Tarama testleri ve ense plisi ölçümleri hassas olmayan testler. Bunlar adından da anlaşılacağı üzere şüphe duyulduğunda amniosentez gibi kesin testlere yönlendirilme yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Ben tanıdığım vakalarda amniosentezde atlanan bir vaka biliyorum. Prof. Atıl Yüksel bana zamanında söylediği "Meslek hayatımdaki iki hatadır" dediği, 35 yaşında amniosentezde normal denilen bir bayanın bebeğine ben doğumdan sonra Down Sendromu teşhisi koyduğumda bayağı sıkıntı yaşamıştık. Çok nadiren kimi aileler çocuklarındaki anomaliyi bile bile doğurmayı isteyebiliyorlar. Benim bir hastam hiç yaşama şansı olmayan meningomyeloselli bebeğini aldırmak yerine doğurabilmek için sezeryan oldu, tüm çabalarımızla ancak 32 gün yaşatabildik bebeği. Herhangi bir sosyal güvenceleri olmamasına ve bebeğin doğumdan sonra yaşama şansı olmadığını bile bile bebeği doğurdular, yaşadıkları sürece olan tüm hastane masraflarını da kısıtlı bütçeleriyle ödediler.

Kısaca bie genelleme yaparsak Down Sendromlu bebekler genellikle beklenen olası durumlarda görüldüğünde tespit ediliyor ve doğmadan alınıyorlar. Doğanlar ise sıklıkla pek beklenmeyen, tahmin edilmeyen yaşlarda görülenler. Kendi veya doktorların bilgisizliği nedeniyle sürpriz şekilde dünyaya geliyorlar. Önceden bilinerek bile bile dünyaya gelmeleri pek mümkün olmuyor.

Bakalım deneyim sahipleri bu forumlara neler yazacaklar, herkese sevgilerimle.
Yukarı Aşağı
ezgili dünyam
Gönderildi 23/1/2007 23:34 (#14488 - Cevapladığınız Konu : #14484)
Konu: RE: Down Sendromu Teşhisi Hakkında Bir Kaç Soru

Onur Üyesi

20002000500100100100252525
Bulunduğunuz yer: Hayat bir sınavsa adımı yazar çıkarım.
Ruhi beyin söylediklerine katılıyorum, bendende doktorum hiç bir şekilde test istememişti, yaşım riskli değildi, kızımın down sendromlu olduğunu doğunca öğrendik, 35 yaşında, 2.kez hamile kalınca amniyosentez yaptırdım, oğlumda problem çıkmadı, yanılma payı olduğunu şimdi Ruhi beyden öğrendim.  
Yukarı Aşağı
ergul yildirim
Gönderildi 24/1/2007 00:09 (#14490 - Cevapladığınız Konu : #14484)

Kıdemli Üye

500100100100100
Bulunduğunuz yer: Konya
Benim doktorumda test istememişti. Ama isteseydi de bir şey değişmezdi . Çünkü her halükarda doğururdum meleğimi.
Yukarı Aşağı
sedefaylin
Gönderildi 24/1/2007 09:13 (#14503 - Cevapladığınız Konu : #14484)

Uzman Üye

20001002525
Bulunduğunuz yer: karabük
BEN HAMİLELİĞİM BOYUNCA YAPILABİLECEK BÜTÜN TESTLERİ YAPTIRMIŞTIM. SADECE 2 Lİ TEST YOKTU ONUDA YAPAMADIKLARI İÇİN YOKTU. ÜÇLÜ YAPILMIŞTI. ÜÇLÜ TESTİMİN SONUCU 1/1100 DÜ. DOKTORUM BİZE AMNİYOSENTEZE GEREK OLMADIĞINI SÖYLEMİŞTİ. HATTA BİZ ÜÇLÜ TESTTEN SONRA ANKARAYA PROFA GİTTİK AYRINTILI ULTRASON İÇİN. (LÜTFİ ÖNDEROĞLU) BAKTI BAKTI HERŞEY NORMAL GAYET SAĞLIKLI BİR KIZINIZ OLACAK DEDİ NEYSE SONUÇTA KIZIMIZ DOĞDU VE DOWN SENDROMLUYDU. TESTLERDE ÇIKSAYDI DOĞURURMUYDUM BİLMİYORUM İYİKİ ÇIKMAMIŞ VE BEN MELEĞİMİ DOĞURMUŞUM. O BENİM HERŞEYİM.

İKİNCİ HAMİLELİĞİMDE İSE İKİLİ TESTİM 1/50 İDİ. TEKRAR YAPTIRDIM YİNE 1/50 ÇIKTI. ANKARAYA GİTTİM ORADAKİ DOKTORUMUN TEKRAR İNCELEMESİ VE KENDİ ULTRAASON ÖLÇÜMLERİ İLE YAPTIRDIĞIM TESTTE İSE SONUÇ 1/7 ÇIKTI. ARTIK HİÇBİR UMUDUM YOKTU. 12. GEBELİK HAFTAMDA CVC UYGULANDI. SONUÇ NORMALDE 1 HAFTADA ÇIKACAKKEN BENİ BEKLETTİLER BİR AY SONUNDA SONUÇ NEGATİFDİ. BİR OĞLUM OLACAKTI VE SAĞLIKLI OLACAKTI EN ÖNEMLİSİ. ÇOK SEVİNDİM TABİ.
DAHA SONRADAN ÜÇLÜ TST YAPILDI. SONUÇ 1/7598 ÇIKTI. NASIL BİR ALAKADIR HALA ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM. BU TESTLER NASIL BÖYLE ÇIKIYOR ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL. CVC UYGULANAN HASTANENİN GENETİK DOKTORU BANA BENİM KAN DEĞERİMİN SIKINTILI OLDUĞUNU ULTRASON GÖRÜNTÜLERİMİN NORMAL OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ. GENELEDE BU DURUMLARDA BEBEK SAĞLIKLI OLUYOR TERSİ DURUMLARDA YANİ ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ SIKINTILIYSA ASIL O ZAMAN BEBEK PROBLEMLİ OLUYOR DEMİŞTİ. HAKLIYMIŞ
Yukarı Aşağı
Nurhan Oruç
Gönderildi 24/1/2007 11:44 (#14513 - Cevapladığınız Konu : #14484)

Kıdemli Üye

50010010010010025
Bulunduğunuz yer: YALOVA
9 sene öncesini düşünerek ,Ben hamileliğim süresince düzenli olarak doktora gittim (bulunduğumuz yerin iyi doktorlarındandı) ancak benden hiçbir tahlil ve test istemedi hamileliğimde çok rahat geçiyordu. O dönemin en iyi ultrasonlarına girdim ve sonuçlar mükemmmeldi. Bana gayet sağlıklı bebeğimin olacağını söylediler. (Aslında Bebeğim sağlıklı sadece 1 kromozomu fazla, ne olacak fazladan zarar çıkmaz) şaka bir yanada bazende iyiki bu testlerden haberim olmamış ve bu test sonuçlarından dolayı bazı kararlar almak zorunda kalmamışım diyorum.
Yukarı Aşağı
elif ayşem
Gönderildi 24/1/2007 14:10 (#14518 - Cevapladığınız Konu : #14484)

Uzman Üye

10001001001002525
Bulunduğunuz yer: istanbul
bana üçlü test yapılmıştı ve yaşım gereği o zaman ( 40 ) yaşındaydım 100/1 olması gereken sonuç 98/1 ihtimal çıktı ve doktorum bana amniyo sentesi önerdi ancak ne ben nede eşim bunu istemedik allahtan ne gelirse kabulümüz dedik doktora .
Yukarı Aşağı
OYA OKYAR
Gönderildi 24/1/2007 15:36 (#14528 - Cevapladığınız Konu : #14484)

Uzman Üye

1000500100100
Bulunduğunuz yer: BURSA
Benim hamileliğim boyunca 2 tane prof.takip etmişti.Üclü tarama testi yapılmıştı.DS oranı 1/1286 idi.Yaşım 26 idi.Herşeyin normal olduğunu söylemişlerdi.Denizim bize sürpriz oldu.Şu an iyiki olmuş diyorum.Ama ilk duyduğumuzda yanlış bilgilerden dolayı cok üzülmüştük.
Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : < 1 2 3 4 5 6 ... >
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)