Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

Engellisi olmayan Aileler
Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4 5
Görüntelediğiniz sayfa 5 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Candan Cana -> Sosyal BakışMesaj formatı

COMPAQ
Gönderildi 18/2/2008 14:38 (#21354 - Cevapladığınız Konu : #15740)
Konu: Re: Engellisi olmayan Aileler

Asil Üye

100252525
Belkide duyarlı toplumun dutarlı çocukları yetişmeli
Yukarı Aşağı
Selen_yağmuri
Gönderildi 16/11/2008 00:03 (#23389 - Cevapladığınız Konu : #15740)

Asil Üye

10025
Farklılıklarımızla birbirimizi sevmeli ve saygı duymayı bilmeliyiz yetiştirdiğiniz çocuklara şimdiden bu bilinci aşıladığınızda ilerde onlarda bu olumlu ve olması gereken düşüncelere sahip olacaklar engelli şişman yaşlı hiç farketmez şimdinin büyük bireylerinide anneler ve babalar yetiştiriyor

engelli çocugu olup cevre baskısından sıkılan annelerimiz çok fazla bu hem anneyi hemde çocugunu bir kez daha engellemek anlamına geliyor bir kişiyi bile bu konuda aydınlatsanız çok şey kazanmış olursunuz

Yukarı Aşağı
gulvenur
Gönderildi 17/11/2008 15:29 (#23391 - Cevapladığınız Konu : #15947)

Üye

25
Bulunduğunuz yer: BURSA
YAZINIZI GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL
BUNU ÖZELLİKLE İLK ÖĞRETİM OĞRETMENLERİ YAPABİLİR HEM ÇOCUKLARA HEM DE AİLELERİNİNE
PERİYODİK OLARAK ANLATABİLİR BU ŞEKİLDE BİRYERLERE GELEBİLİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM
BU DUYARLIĞI ARTIRMAK İÇİN BİRŞEYLER YAPMALIYIZ AMA NE
SEVGİLERİMLE
Yukarı Aşağı
Selen_yağmuri
Gönderildi 20/11/2008 01:12 (#23402 - Cevapladığınız Konu : #15740)

Asil Üye

10025
evet anne baba ve egitimcilere çok iş düşüyor dışarıda şişman bir çocuk gördüklerinde ona farklı hitaplarda bulunmamalarını veya cevresindeki değişikliklere karşı nasıl davranması gerektiğini küçük yaşlarda öğretebiliriz

Yukarı Aşağı
birgüldoğa
Gönderildi 3/5/2009 03:14 (#24035 - Cevapladığınız Konu : #15938)

Kıdemli Üye

500252525
Bulunduğunuz yer: bodrum-muğla
Meltem Erdemli - 8/3/2007 12:28

Merhaba,
Ben de yazılarınıza bir başka görüş getirmek istiyorum. Bizim çocuklara ve yetişkinlere öğretmemiz gerekenler neler? Düşünün yolda yürüyorsunuz ve yanınızda da kızınız ya da oğlunuz..Karşıdan iri bir köpek geliyor. Eğer çocuğunuza dönüp " Korkma" derseniz köpeklerden korkmayı öğretmiş olursunuz. neyin altını çizdiğimiz önemli. Engeli olan bir kardeşi için ağbeyine yapılan açıklama "O bizden farklı" olursa eğer, farklılığın altını çizmiş oluruz. Yapmamız gereken tüm yaşantımızda insanların ama her türlü ve yaştaki insanların farklı özellikleri olabileceğini kavratmak gerek. Çünkü zaten hepimizin özellikleri farklı ama ortak özelliklerimiz çoğu zaman aynı engelli ya da sağlıklı bireyle...Ben öğrencilerimle tanıştığım ilk derste bunu anlatıyorum.
* "Benim saçım kısa, senin uzun, benim gözlerim yeşil, seninki kahverengi ama hepimiz gözlerimiz bozulunca gözlük takmamız gerekir.Benim boyum uzun, seninkisi daha da uzun. Ben resimi severim, sen matematiği ama hepimiz uykumuz gelince dinlenmek ve uyumak isteriz. Ben kolay ağlarım, sen zor ağlarsın. Ben çabuk sıkılırım sen zor sıkılırsın ama hepimiz acıkınca yemek yemek isteriz. Ben şişmanım, sen zayıf, sen kuşları seversin ben köpekleri ama hepimizde birisi bizimle dalga geçerse üzülürüz". Bu yöntemde anlatılmak istenen şu..Bu evrende yaşayan tüm insanlar zaten engelli engelsiziyle farklı. Acaba bu farklılı yaratan bizler miyiz? Bakış açımızı değiştirip, çevremizi değiştirebilirsek herşey kolay olacak. İşte size ilk dersimin notları :-))

Yukarı Aşağı
birgüldoğa
Gönderildi 3/5/2009 03:21 (#24036 - Cevapladığınız Konu : #15740)

Kıdemli Üye

500252525
Bulunduğunuz yer: bodrum-muğla
en büyük sorun bizim toplum yapımız değil,engellilerimizin sokağa çıkamamasından kaynaklı,bence sorun eğitim değil,onlara uygun zeminin hazırlanması.yoksa farklı olana bakmak iç güdüsel olabilir,önemli olan farklılık gibi gözükeni sıradanlaştırmaktır.yani yolda sayısız engelliyle karşılaşsa toplum bir süre sonra ilgisini kaybeder.
Yukarı Aşağı
Selen_yağmuri
Gönderildi 7/5/2009 02:08 (#24052 - Cevapladığınız Konu : #15740)

Asil Üye

10025
evet özellikle göz alışkanlığı ben toplumun duyarlılıgına hayranım bu konuda
Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4 5
Görüntelediğiniz sayfa 5 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)