Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

raporumuzu aldık.teşhis:mental retardasyon
Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 2 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Candan Cana -> Tecrübe PaylaşımıMesaj formatı

gulvenur
Gönderildi 28/4/2009 13:50 (#24015 - Cevapladığınız Konu : #24014)
Konu: Re: raporumuzu aldık.teşhis:mental retardasyon

Üye

25
Bulunduğunuz yer: BURSA
TEKRAR MERHABA
EVDE YAPTIĞINIZ HER ŞEY BİLİNÇLİ OLSUN MESELA SALATA YAPIYORSUNUZ AA BU DOMATES KIRMIZI
LİMONDA ÇOK EKŞİYMİŞ TATTIRARAK OĞLUM BANA ŞUNU VERİRMİSİN AA BANA YARDIM ETTİN ÇOK TEŞEKUR EDERİM SEN OLMASAYDIN NAPARDIM FALAN CESARETLENDİRİN YAPABİLECEĞİ GÖREVLER VERİN GETİRSİN GÖTÜRSÜN HEP KONUŞUN ZORLAMADAN YAPTIRIN TEİVİK EDİN KENDİNE GÜVENİ GELSİN YEMEK YEMİYORDU GALİBA SPAGETTİ YAPIN BURUN AĞIZ YÜZ YAPIN KETÇAPTAN ÜZERİNE
HEM EĞLENİR HEM DE HÜÜÜÜÜP ÇEKEREK AĞIZ KASLARI GELİŞİR, TELEVİZYON ÇOK ZARARLI
ONUN YERİNE RADYO DİNLEYEBİLİRSİNİZ KLİP DE YOK YANİ TV YOK
SAĞLIKLA KALIN

Yukarı Aşağı
BENANM
Gönderildi 28/4/2009 17:18 (#24016 - Cevapladığınız Konu : #24015)

Uzman Üye

1000252525
Bulunduğunuz yer: istanbul
Slm öncelikle geçmiş olsun.Ve Allahdan da bol bol sabır diliyorum.Zor bir süreç seni bekliyor ama unutmaki tedavi ve egitimle çogu şeyin üstesinden gelebiliyorsun.Önelikle moralini yüksek tut ve normal gelişim gösteren cocuk gibi evde davran devamlı konuş anlat oyna müzik aç dans et onunla sıkılmadan bıkmadan tekrarla sosyal ortamlar içine sok kimseyi umursama sana soranlara derdini anlat içine atma unutma ki sen cok önemlisin moralini yüksek tut azimin elinde hiç bir şey kurtulmaz.Ve en önemlisi çoçugunun özel oldugunu ve enbüyük destekçisinin sen oldugunu kabullen.
Benim bızdıklar 4 yaşına gırecekler ve 2 yıldır bizde yaygın gelişimsel bozukluk tanısıyla cebelleşiyoruz.Artık çok güzel şarkılar söylüyorlar insanlara gülüyor ve oyun oynuyorlar isteklerini anlatmak için çaba sarf ediyorlar.Bizim evi bir görsen şenlik var dersin

özel egitimve yuvaya hemen başla sana ilk tavsiyem bu olur :)kendineiyi bak
Yukarı Aşağı
özlemkoca
Gönderildi 2/5/2009 05:09 (#24029 - Cevapladığınız Konu : #24016)

Üye

2525
o kadar iyisinizki cevaplarınızı okudukça rahatlıyorum.sizin adınıza sevindim.

benimki henüz yuvaya gidecek durumda değil.mecburiyetten bakıcıya verdim.2 gün onda kaldı.onu almaya gittiğimde bayağı ağladı.içim sızladı.kendimi kötü hissettim.kendini terkedilmiş gibi hissetti bebeğim korktu.ikinci gün yine ağladı ama evde bir önceki güne göre daha iyiydi.aslında hep onunla olmak istiyorum.işte rehabilitasyon merkezine götüreyim,arta alan zamanlarda evde fizik yaptırayım,parkta gezdireyim.kendim yedirip kendim içireyim.çünkü bakıcı onu tanıyana anlayana kadar çok zaman geçeçek.

Düzenleyen özlemkoca 2/5/2009 05:14
Yukarı Aşağı
özlemkoca
Gönderildi 2/5/2009 05:20 (#24030 - Cevapladığınız Konu : #24014)

Üye

2525

merhaba meliha.

benim oğlanda epilepsi yok.

birşeyi merak ediyorum.sp ile mental retardasyon arasında ne fark var?internete bakıyorum.benim oğlanın durumu hipotanik serebral palsiye benziyor.seninkide parmak ucunda yürüyormu?dengesizmi.sağa sola düşer gibi.ne bileyim geç oturdumu,başını geç tuttumu?konuşması ne zaman oldu?
Yukarı Aşağı
burc_utku
Gönderildi 23/5/2009 11:08 (#24106 - Cevapladığınız Konu : #24001)

Üye

252525
Özlem'cim ,
benin gördüğüm mental retardasyon olan cocuklar iyi bir eğitimle ilerleyen yaslarda yasıtlarını yakalıyorlar ve cok iyi seviyelere geliyorlar bence bir an önce bir merkeze baslayın eminim cok güzel ilerlemeler olacak..
sevgiler..
Yukarı Aşağı
özlemkoca
Gönderildi 24/5/2009 00:40 (#24107 - Cevapladığınız Konu : #24106)

Üye

2525
teşekkür ederim inşallah canım.çok dua ediyorum öyle olması için .er ya da geç yaşıtlarını yakalamasını istiyorum.ne olur sizlerde dua edin.

sevgilerimle
Yukarı Aşağı
nurece1
Gönderildi 25/5/2009 15:42 (#24109 - Cevapladığınız Konu : #24001)

Asil Üye

100252525
slm özlemkoca çok geçmişo lsun forumu baştan okudum,bebeginizin durumu nerde nasıl teşhis koydurdunuz yani nasıl fark ettiniz,benim kızım 14 aylık ve zor doğum nedeniyle sürekli takip ediyoruz biz.dogdugunda kolsinirleri zedelendiği içim yani brakial pleksus yani omuz felci ,fizik görüyoruz,zor dogum nedeniyle başka sıkıntılarda olabilir dendi,bende zekasının etkilenip etkilenmediğini merak ediyorum.
deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim,kızın 15 ayylı yürüyor kaba motor gelişimleri zamanında oldu,ama 15 aylık olmasına ragmen konuşmuyor sadae sadece anne diyor oda herkese ve herşeye,
ama topunu,suyunu ,mendilini bul kızım deyince bulup getiriyo,,hepsı bu
kızımın etkilenip etkilenmediğini hangi tetkikle kesin oraya konulabilir,zekasının etkilenip etkilenmediğini hangi tetkikle anlayabilirim,.bu konuda bilğisi olan varsa lütfen yazsın,
çok uzattım biliyorum ama gerçekten kafam çok karışık,,,biryandanda kızıma evde kolu için fizk yapıyorum,iznim bitti neyazıkkı işe başladım,egzersizlerini nasıl yapıcamm
Yukarı Aşağı
nurece1
Gönderildi 25/5/2009 15:45 (#24110 - Cevapladığınız Konu : #24001)

Asil Üye

100252525
uuu ne cok yazmışım,sanki karşımda varmış gibi hissettim yazdım,,
sanırım benim konuşmaya ihtiyacım var,arkadaşlar,gerilmişim.
hafif hafif geliyorlar,:-) teşekkürler
Yukarı Aşağı
özlemkoca
Gönderildi 29/5/2009 14:21 (#24117 - Cevapladığınız Konu : #24109)

Üye

2525
nurece1 - 25/5/2009 15:42

slm özlemkoca çok geçmişo lsun forumu baştan okudum,bebeginizin durumu nerde nasıl teşhis koydurdunuz yani nasıl fark ettiniz,benim kızım 14 aylık ve zor doğum nedeniyle sürekli takip ediyoruz biz.dogdugunda kolsinirleri zedelendiği içim yani brakial pleksus yani omuz felci ,fizik görüyoruz,zor dogum nedeniyle başka sıkıntılarda olabilir dendi,bende zekasının etkilenip etkilenmediğini merak ediyorum.
deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim,kızın 15 ayylı yürüyor kaba motor gelişimleri zamanında oldu,ama 15 aylık olmasına ragmen konuşmuyor sadae sadece anne diyor oda herkese ve herşeye,
ama topunu,suyunu ,mendilini bul kızım deyince bulup getiriyo,,hepsı bu
kızımın etkilenip etkilenmediğini hangi tetkikle kesin oraya konulabilir,zekasının etkilenip etkilenmediğini hangi tetkikle anlayabilirim,.bu konuda bilğisi olan varsa lütfen yazsın,
çok uzattım biliyorum ama gerçekten kafam çok karışık,,,biryandanda kızıma evde kolu için fizk yapıyorum,iznim bitti neyazıkkı işe başladım,egzersizlerini nasıl yapıcamm

seni çok iyi anlıyorum canım.bir yanda iş bir yanda çocuğun bir yanda fiziksel eğitim...zekasının etkilenip etkilenmediği etkilendiyse bunun ne kadar süreceği devamlı kafamızdaki sorular.bizim çocuğumuz doğduğundan beri sorunluydu.bir hafta küvezde kaldı.ciğerleri su dolu olduğu ve morardığı için nefes almakta zorlanıyordu.sonradan ayakları üstüne basamadığını farkettik.6 aydan sonrada kafası dahil hiç bir yeri tutamıyordu.kasları aşırı gevşekti.8 aylıkken kendi kendine oturması gerekirken oturamıyordu bizde nöroloğa gidip soralım neden böyle dedik ve başladık böylece.

sorularına gelince biz marmara tıp fakültesine gidiyoruz.oraki uzman doktor yazdı teşhisi.ama esas profösör beyin emarına bakınca kas hastalığından şüphelenmiş.biyopsi istedi yaptırdık.sonucu beğenmedi.şimdide ankara hacettepede yaptırın gelin diyor.beyin emarını birde uzmana sordum.beyninde tutulma var dedi.zeka testini birkaç kişiye sordum.bu yaşta yapılamıyormuş.yaşına ve yaşıtlarına göre durumunu tespit etmek için Denver 2 diye bir test var.biz bundan 4 kere yaptırdık.ilki 10 aylıkkendi.göztepe eğitim araştırma hastanesinde psikolog yapmıştı ve 5 ay geriden geldiğini söylemişti.birde 20 aylıkken bir rehabilitasyon merkezindeki psikolog yapmıştı.9 ay geriden geldiğini söyledi.neyse uzatmayım.üniversite hastanelerinde rehabilitasyon merkezlerinde psikologlar yapıyor.birde rehberlik araştırma merkezinde yapmışlardı.o zekayı değil sadece gelişmeyi gösterir dediler.onun için başka testler varmış.biz en az 4 olsun diye bekleyeceğiz.zeka 7 yaşına kadar gelişirmiş.

benim tahminim senin kızının zekasında birşey yok seni anladığına göre.bizimki 20 aylık hala anlamıyor.kesin bir zeka geriliği var.bence bir pikologdan randevu al dediğim denver 2 testini yaptır.gelişimini bir öğren.

eğer psikolog algısında bir gerilig var derse bir nörologla görüş.heyet raporu çıkart.rehberlik araştırmayada gidersen ücretsiz olarak hem özel eğitim hem fizyoterapi alır.biz fiziğe başladık.haftayada özel eğitime başlayacağız allah kısmet ederse.ne kadar erken başlarsak o kadar iyi.

yalnız değilsinbak.bende senin gibiyim kafam karışık konuşmak anlatmak istiyorum.bizi bizlerden başkası anlamıyor çünkü.ne zaman istersen bana yazabilirsin.sevgilerimle

Düzenleyen özlemkoca 29/5/2009 14:26
Yukarı Aşağı
serapgez
Gönderildi 20/10/2015 16:25 (#26967 - Cevapladığınız Konu : #24001)

Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba 3 aralık doğmlu kızım ceyda şuan 10 aylık. ikinci çocuğum birde 3 yaşında bir oğlum var. ceyda 3850 kiloda normal doğumla dünyaya geldi. fakat çok zor bir doğum oldu ve doğduğunda mosmordu. maalesef doğum esnasında kolunda kas zedelenmesi oldu. ama çok şükür ki parmakları hareket ediyordu. çok üzgündüm ama bir yandan da daha da kötüsü olabilirdi dedim kendi kendime. aklında gözünde kulağında bi problem yok dedim.(Allahım herkesin yardımcısı olsun ) ama bu kol zedelenmesinin bu kadar zor olabileceğini tahmin etmedim. (brakial pleksus) 20. gününde hemen fizik tedaviye başladık. doktor tavsiyesi ile Gönül ACAR hanımın muayenesine gittik. kendisi son derece başarılı bir uzmandır. Allah razı olsun ondan. her ay hatta ilk zamanlar 2 haftada bir gittik kontrole. ve her gittiğimizde kol hareketleri artıyordu. gerçekten çok zordu ben kendim yapıyordum hareketlerini gönül hanımın gösterdiği gibi ama hep içimde acaba doğru yapıyormuyum diye bir endişe vardı. zamanla alıştım. gönül hanım çok ilgili bir doktordur. cebinden aramamı hatta resim yollamamı istiyordu benden ben de aynen uyguladım. ceydanın hareketleri çoğaldıkça çoğaldı. gerçekten hareketlerini yaparken hem o ağlıyordu hemde ben ama hiç atlamadan günde 5 seans hareketlerini yaptım. ileride neden demesini istemiyordum şimdi ağlasın ileride ağlamaz diye düşündüm hep. ve çok şükür bu kadar ağlamamız sonuç verdi ceyda kolunu oynatmaya başlamıştı. bu arada nöroloji doktoruna da gittik belli bir aydan sonra. gönül hanım ceydanın koluna artel dediği bir kalıp yaptı. bu yöntem kanada da çok güzel sonuçlar vermiş. ceydada denedik ilk defa 24 saat takılı kaldı ilk zamanlar kolunda, sadece hareketleri yapılırken çıkartıp hareketlerin yapıp tekrar takıyorduk. uzun uğraşlar sonunda kızımın kolu şu an çok iyi durumda artık diğer kolu kadar hareket ettirebiliyor. 10. aydan sonra gönül hanım kolunu birde Prof.Doktor Atakan AYDIN görmesi lazım dedi. ve bugün ona gittik. ceydanın kol durumu gerçekten iyi ama bazı hareketlerinde sadece kısıtlama var dedi benim istediğim tam olarak diğer kolu gibi kolunu kullanabilmesi dedi ve emar istedi. cuma günü emar sonucuna göre botoks uygulaması yapılabilir dedi. biraz araştırdım doktorda çok güzel anlattı. 3 defa olabilir dedi. çalışmayan kasların çalışması ve güçlenmesi için yapıyoruz dedi. gerçekten çok başarılı bir doktor kendisine çok güveniyorum. ama yine de korkuyorum. cuma günü az bi narkoz verilerek kızımın kolunun emarı çekilecek. botoks yaptıran varmı arkadaşlar gerçekten faydasını gördünüz mü lütfen yazın inanın heryere herkese soruyorum. araştırıyorum. ALLAHIM hepimize güç çocuklarımıza sağlık versin.
Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 2 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)