Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

aminiyo sentez testi nedeir?
Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Özel Dosyalar -> Down Sendromu DosyasiMesaj formatı

FatihKumtepe
Gönderildi 17/9/2009 04:45 (#24266)
Konu: aminiyo sentez testi nedeir?

Yeni Üye

Merhaba

8 Yıllık evliyim 6 yaşında bir oğlum var.
Eşim ikinci çocuğumuza hamile üçlü test sonucunda 1/270 down sendromu riski çıktı .Çocuğumuzu aldırmayı kesinlikle düşünmüyoruz.

Bazı testlerin bunların başındada aminiyo sentez testinin çocuğa zarar vereceğini ve testlerin çocuğun düşük olamsına neden olabileceğini söylüyorlar.Böyle birşey olabilirmi.

Test yaptırmamız iyimi yoksa çocuğa zararmı verir.Bilgi olanların cevaplarını bekliyorum.
Yukarı Aşağı
AYŞENAZIM
Gönderildi 18/9/2009 00:37 (#24267 - Cevapladığınız Konu : #24266)
Konu: Re: aminiyo sentez testi nedeir?

Uzman Üye

10001002525
Bulunduğunuz yer: Ankara
benim üçlü test sonucumda 1/270 di .aldırmayı hiç düşünmedim ama amniyosentezi yaptırdım.çok şükür oğlum sağlıklı.
amniyosentez de düşük riski var elbette.çocuğa hiçbir faydası yok sadece bebeğin down sendromlu olup olmadığını belirlemeye yönelik bir test.hatta herzaman doğru sonucu vermediğinide daha sonra internet teki araştırmalarımda öğrenmiştim.
doktorunuzla görüşün hatta başka bir doktorun bebeği ayrıntılı ultrasonla görmesini tavsiye ediyorum.üçlü test yanında bebeğin ense kalınlığıda önemli yani sadece üçlü test sonucuna göre amniyosentez yapılması yanlış geliyor bana.doktor değilim sadece tecrübelerimi paylaşıyorum ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanızı diliyorum.
Yukarı Aşağı
selda58
Gönderildi 18/9/2009 15:17 (#24268 - Cevapladığınız Konu : #24266)
Konu: RE: aminiyo sentez testi nedeir?

Faal Üye

100100252525
Bulunduğunuz yer: Önce Çamlıca Şimdi Sefaköy...=)
FatihKumtepe - 17/9/2009 04:45

Merhaba

8 Yıllık evliyim 6 yaşında bir oğlum var.
Eşim ikinci çocuğumuza hamile üçlü test sonucunda 1/270 down sendromu riski çıktı .Çocuğumuzu aldırmayı kesinlikle düşünmüyoruz.

Bazı testlerin bunların başındada aminiyo sentez testinin çocuğa zarar vereceğini ve testlerin çocuğun düşük olamsına neden olabileceğini söylüyorlar.Böyle birşey olabilirmi.

Test yaptırmamız iyimi yoksa çocuğa zararmı verir.Bilgi olanların cevaplarını bekliyorum.

Merhaba
bugün itibariyle 20 haftalık hamileyim 12 haftamda yaptırdığım 2 li test sonucunda 1/101 oranında dawn sendromu riski çııktı oldukça yüksek bir risk.. Buna istinaden 3 eylülde bebeğim 17 haftalıkken yaptırdık amniyonsentezi.. Anne karnından bir iğne ile girilerek bebeğin yaşadığı keseden su alınıyor..Bu işlemin 200/1 oranında düşük riski var ama dikkat edilirse bişey olmaz..
İşin önemli kısmı bekleme süreci.. İşte o ömürden ömür alıyor..25 gün sürüyor test sonuçlarının çıkması..
Allah yar ve yardımcımız olsun..

Düzenleyen selda58 18/9/2009 15:18
Yukarı Aşağı
FatihKumtepe
Gönderildi 19/9/2009 16:35 (#24269 - Cevapladığınız Konu : #24266)

Yeni Üye

Doktorun önerisiyle doppler ultrason yaptırdık burada ultrasonda doktor bir aksilik yok dedi.Önerebileceğiniz bir ultrason veya daha detaylı bilgi alabileceğimiz bir test falan varmı.

Amono sentes yaptırmayı düşünüyordum doppler ultrasaonda bebeyin ellerini ayaklarını kafasını gördükten sonra içimiz kıpır kıpır oldu o bizim herşeyimiz.düşme ihitimaline karşın yaptırmamaya karar verdik.

Allah hepimizin çocuklarını korusun onları bize sağ salim versin.
Yukarı Aşağı
sinem_ahmet
Gönderildi 25/9/2009 11:40 (#24276 - Cevapladığınız Konu : #24266)

Onur Üyesi

20002000100100100252525
Bulunduğunuz yer: ankara
eger zaten aldırmayı dusunmuyorsanız bencede yaptırmayın ben 3lu testte yaptırmamıstım cunku boyle bırsey cıksa dahı aldırmıyacaktım bosuna kafa bulandırmaya gerek yok dıye dusundum cunku eger oyle ıse uzulecek ve bebegıme zarar verıcektım annenın moralı bebek ıcın cok onemlı cunku ve cok fazla yanılma payları var bır cok kısıde gordum bunu bu nedenle yaptırmadım ve yakınlarımada yaptırmalarını tavsıye etmıyorum
umarım saglıkla gelır melegınız
Yukarı Aşağı
FatihKumtepe
Gönderildi 26/9/2009 06:01 (#24277 - Cevapladığınız Konu : #24276)

Yeni Üye

sinem_ahmet - 25/9/2009 11:40

eger zaten aldırmayı dusunmuyorsanız bencede yaptırmayın ben 3lu testte yaptırmamıstım cunku boyle bırsey cıksa dahı aldırmıyacaktım bosuna kafa bulandırmaya gerek yok dıye dusundum cunku eger oyle ıse uzulecek ve bebegıme zarar verıcektım annenın moralı bebek ıcın cok onemlı cunku ve cok fazla yanılma payları var bır cok kısıde gordum bunu bu nedenle yaptırmadım ve yakınlarımada yaptırmalarını tavsıye etmıyorum
umarım saglıkla gelır melegınız :ohh:

Temennileriniz için teşekkürler

Doktor kız olacağını söyledi Fatma'mızı dört gözle bekliyoruz.

Eşim çok üzülüyordu birkaç test yaptırdık morali şimdilik iyi.

Birkaç değişik hastenede ultrason ve dopler yapırdık hepsinde çok şükür bir sorun görülmüyor.Birtek üçlü testteki 270/1 canımızı sıkıyor.Allaha dua etmekten başka yapabileceğimiz birşey yok şimdilik.

İnşallah herkesin bebeği sağlıcakla dünyaya gelir.Allah hiçkimseyi evlat acısıyla sınamasın.
Yukarı Aşağı
FatihKumtepe
Gönderildi 4/2/2010 04:51 (#24366 - Cevapladığınız Konu : #24266)

Yeni Üye

28 Ocakta kızımız FATMA dünyaya geldi çok şükür herhangi bir sorun yok.

Allah herkese hayırlı evlatlar nasip etsin.
Yukarı Aşağı
hercai
Gönderildi 17/2/2010 00:08 (#24377 - Cevapladığınız Konu : #24266)

Onur Üyesi

500010025
Bulunduğunuz yer: istanbul
gözünüzaydın. Allah analı babalı büyütsün...
Yukarı Aşağı
ceydacim
Gönderildi 21/7/2010 22:10 (#24620 - Cevapladığınız Konu : #24266)
Konu: RE: aminiyo sentez testi nedeir?

Yeni Üye

herkese merhabalar
bu yazi oldukca uzun zaman once yazilmis ancak ben de yazmadan edemedim, cunku bazen insanlar internetten arastirma yaparken forumlara girip ciktiklarinda ne kadar cok sey okurlarsa o kadar cok tatmin oluyorlar
ben de 2'li testim normal, 3'lu testim down riskli ciktiginda aynisini yapmistim. internetten arastirmadik site birakmamistim. amniyosentez yaptirdim. tamamen sahsi gorusurm amniyosentez yaptirmaktan yana. cunku merak ve endise ile yasamak cok zor.
etrafimda ne kadar arkadasim varsa hepsi amniyosentez yaptirdi ve allaha sukur sorun yasanmadi.
bunun yanisira sonuc olumlu cikarsa endise ile yasamazsiniz, eger ki amniyosentez sonucunda cocugunuzun downlu oldugunu ogrenirseniz de bununla ilgili kendinzi gelistirir, kitaplar okur, egitimler alir ve bebeginize hazirlik yapmis olursunuz

allaha sukur amniyosentez sonucum iyi cikti. fakat amniyosentez sonuclarinda da yazan birsey var amniyosentezde mozaik down sendromu espit edilemiyor. mozaik down sendromu da tum down sndromu vakalarinin sadece %1-2sinde gorunen bir turu. bazi hucrelerdeki kromozom sayisi 46iken bazilarinda 47. zaten bu sebepten okunamiyor amniyosentezle
ama genellikle doktorlar amniyosentez sonucunda down bulgusuna rastlanmamissa sorun yok diyorlar. o donem cok arastirma yapmistim, turkce kaynaklarda cok bilgi yok,ancak ingilizce kaynaklar cok detayli
kendi hikayeme donecek olursak, bebegimi dogurdum allaha sukur sagligi iyi.

fakat demek istedigim, bu donemde gerek endise icinde sonuclari beklerken, gerekse sonuclari aldiktan sonra unutmayin onlar bizim bebeklerimiz.
ingilizce bir kaynakta soyle demisti bir anne onlar down'lu degil onlar down genine sahip
yani yesil goz genine sahip olmak gibi, inatci genine sahip olmak gibi.
asla kimsenin bebeginizi farkli algilamasina izin vermeyin
amniyosentez sonucu ne olursa olsun biz donanimli anneler olmak zorundayiz. bebeklerini seven, onlarin egitimine onem veren anneler.
Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)