Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

corpus callosum agenesis
Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Candan Cana -> Bilgi DağarcığıMesaj formatı

elizya
Gönderildi 17/1/2011 23:28 (#25266)
Konu: corpus callosum agenesis

Üye

25
bebeğine ACC (corpus callosum agenesis) teşhisi konan anneler varsa burdan paylaşırmısınız lütfen
Yukarı Aşağı
mustafy
Gönderildi 21/8/2011 15:20 (#25656 - Cevapladığınız Konu : #25266)
Konu: RE: corpus callosum agenesis

Yeni Üye

Babalar dememişsiniz ama yinede yazıyorum..

evet eşimin hamileliğinin 5. ayında ACC teşhisi kondu. Oğlumuz şu an 22 aylık. 2 yaşına yaklaştı.

Teşhisi öğrendikten sonra çok zor günler yaşadık! (özellikle eşim için inanılmaz zordu).
Neyle karşı karşıya olduğumuzu bilmiyorduk ve internetten araştırma yapmaya başladık.
Çünkü hangi doktora sorsak net birşey söylemiyordu. Sonradan araştırmalarımız sonucu öğrendik ki
bu durum beraberinde farklı anomalilerle, farklı sonuçlar doğurabiliyordu.
Agenezi total ve parsiyel olarak ikiye ayrılıyor. Total; hiç gelişmemiş olması. Parsiyel; belirli bir
bölgede bağın oluşması yada zayıf olarak oluşması anlamına geliyor. Bizimki total agenezi.
Önemli olan beraberinde bir sendromun anomaliye eşlik edip etmediği. Yabancı kaynaklardan öğrendiğimiz kadarıyla, çocuğun gelişimine asıl etki eden diğer sendromlar. Yani agenezisi olan iki ayrı çocukta gelişim tamamen farklı olabiliyor. Nelerle karşılaşacağımızı zaman gösterecek. Diğer anomalilerin tespiti için farklı test yöntemleri var. Metabolik tarama ve sonrasında Gen taraması yapılıyor.
Sonuçta Allah(cc) kimsenin başına vermesin. Hiç bir problem görünmese bile, üzüntü ve gelecekte insanın nelerle karşılaşacağını bilmemesi çok zor bir durum.

Eğer yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa m.yurtseven77@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Eşim ve ben bu zorluğu yaşıyoruz ve yaşayanlarlada paylaşmak isteriz.

Saygılarımla..

Düzenleyen mustafy 21/8/2011 15:23
Yukarı Aşağı
ŞERİFE AVCI
Gönderildi 22/8/2011 17:52 (#25658 - Cevapladığınız Konu : #25266)
Konu: Re: corpus callosum agenesis

Onur Üyesi

20001000100100100
SELAM,

ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN

Benim kızımda da corpus callosum agenesi teşhisi var. Mustafa beyin dediği gibi maalesef yanında aicardi sendromu eşlik ediyor. Corpus collusum'un gelişmemesi her çocukta aynı etkiyi yapmıyo içlerinde hayatını normal devam ettirenler var.

benim kızım % 100 engelli zihinsel ve bedensel 9 yaşında bir bebek sadece kendi etrafında dönebiliyo. epilepsi nöbetleri oluyo onların önüne geçmeye çalışıyoruz. Allah bugünlerimizi aratmasın.

Soracağınız sorular varsa yardımcı olmaya çalışırız.

Yukarı Aşağı
elizya
Gönderildi 25/8/2011 16:18 (#25660 - Cevapladığınız Konu : #25266)

Üye

25
hamileliğimin 22. haftasında acc teşhisi konmuştu,onun yanında başka problemlerde vardı ama en önemlisi buydu,ozamanlar internetten araştırdım,bu hastalığı yaşayan ailelere ulaşabilirmiyim diye uğraştım ama olmadı,zaten teşhis konduktan sonra da pek bi vaktimiz yoktu konsey kararı gebeliğin sonlandırılması yönünde olduğu için biranönce karar vermek durumundaydık,bizde konsey kararına uyduk ve gebeliğim sonlandırıldı,çok zor bi durum karar vermek de çok zor oldu,bazen pişman oldum bazen hayırlısı dedim karmakarışık anlayacağınız,ama Allah kimseye yaşatmasın,evlatlarınıza şifa sizlere güç,kuvvet versin.cevaplarınız için çok teşekkür ederim her ikinize de.
Yukarı Aşağı
seldaalpay
Gönderildi 26/8/2011 16:53 (#25662 - Cevapladığınız Konu : #25660)

Faal Üye

100100252525
Bulunduğunuz yer: Oğlumun yanı
geçmiş olsun benim sormak istediğim hamileliğinizde hangi doktora gidiyodunuz nasıl anlaşıldı
Yukarı Aşağı
elizya
Gönderildi 26/8/2011 23:40 (#25663 - Cevapladığınız Konu : #25266)

Üye

25
20-22.haftalar civarı ayrıntılı ultrason incelemesi yapılıyor,her gebeye yapılan rutin testler,kontroller gibi,ama önemli tabi,bebeğin iç dış bütün organlarını inceliyorlar gelişimini herşey yolundamı değilmi diye bizim orda ortaya çıktı zaten bu acc nin daha önceden bilinmesinin imkanı yokmuş o haftalardan önce görülmüyormuş,ben izmirde yaşıyorum kent hastanesine gidiyorum.
Yukarı Aşağı
seldaalpay
Gönderildi 27/8/2011 01:24 (#25664 - Cevapladığınız Konu : #25663)

Faal Üye

100100252525
Bulunduğunuz yer: Oğlumun yanı
sağolun cevap için bizde oğlumu 5 aylık iken corpus callosum vermis hipoplazisinden kaybettik bize hamilelikte anlaşılmaz dediler.
Yukarı Aşağı
yilmaz2904
Gönderildi 18/7/2012 12:52 (#26407 - Cevapladığınız Konu : #25266)

Yeni Üye

merhabalar,

ben de 26 haftalık hamileyim, 10 gün öncesinde detaylı ultrasonda izole Corpus Callosum agenezisi teşhisi kondu. uzman kadın doğumcu bize % 50 ihtimalle normal olabilir %50 ihtimalle çeşitli derecelerde zeka geriliği, ya da farklı gelişimsel gerilik olabilir dedi. Çapada kurula girdik. Kurulda bize aynı şeyi söyledi. %50 sonlandırma için yeterli dedi. ama ben karar veremedim. Kordonsentez için kan aldırdık, sonucu bekliyoruz. Ayrıca detalı MR çektirip beyinde daha %50 ihtimalle karar veremiyorum. Bu konuda yorumlarınızı yazarsanız çok sevinirim. Söyleyecekleriniz karar vermemi kolaylaştırabilir.
Şimdiden teşekkürler.
Yukarı Aşağı
dicleruken
Gönderildi 28/10/2012 17:28 (#26539 - Cevapladığınız Konu : #25266)

Yeni Üye

31 haftalıkken gebelik sonlandırılırmı?
Yukarı Aşağı
erkancaglars
Gönderildi 4/11/2012 10:53 (#26546 - Cevapladığınız Konu : #25266)

Yeni Üye

Merhaba. Benimde oğluma hamileliğin 20. haftasında corpus collosum aganezisi teşhisi kondu. Capa da heyete girdik ve her türlü testi yaptırdık. Kurul her türlü problem olabilir deyip kararı bize bıraktı. Bizde Allah a güvenip yolumuza devam ettik. Oğlum şimdi 4 yaşına yaklaştı çok şükür hiç bir problemi yok hatta yaşıtlarına göre daha hızlı bir gelişim gösterdi diyebiliriz. Erken konuştu erken yürüdü vs. Şu anda kreş e gitiyor ve çok sosyal ve aktif bir çocuk. Bizimle aynı süreçten geçen ailelere bir faydası olması dileğiyle..Allah yardımcınız olsun
Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)