Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

Tüm öğretmenler haydi karma eğitime....
Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4
Görüntelediğiniz sayfa 4 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Özel Dosyalar -> Down Sendromu DosyasiMesaj formatı

fatma_dd
Gönderildi 6/5/2007 13:26 (#17680 - Cevapladığınız Konu : #4875)
Konu: RE: Tüm öğretmenler haydi karma eğitime....

Onur Üyesi

500050002000500100100100
Bulunduğunuz yer: BURSA&KÜTAHYA
HAKLISIN ARKADAŞIM ÇOKLU ZEKA BU ANLAMDA ÇOK ÖNEMLİ AMA MAALESEF ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIMIZ SEVMEDİLER ÇOKLU ZEKA İLE ÇALIŞMAYI. PEK ÇOĞU İNANMADI İNANANLARIN ÇOĞUDA ZOR VE YORUCU BULUYORLAR BU PROGRAMDA DERS İŞLEMEYİ. BEN ÇOKLU ZEKANIN EN ATEŞLİ SAVUNUCULARINDAN BİRİYİM VE ÖĞRENCİLERİME EN DETAYLI BİR ŞEKİLDE ÖĞRETİYORUM BU KURAMI. ÇÜNKÜ İLERİDE HEPSİ ANAOKULU ÖĞRETMENİ OLACAKLAR VE BENCE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÇOKLU ZEKANIN UYGULANABİLECEĞİ EN GÜZEL DÖNEM...
Yukarı Aşağı
DENIZ TAS
Gönderildi 30/7/2007 18:15 (#19020 - Cevapladığınız Konu : #4875)

Üye

25
fatma_dd - 20/6/2005 20:47

slm arkadaşlar paylaşmak istediğim şey aslında daha çok bir istek yada temenni şeklinde. Ben öğretmenim şuan bir kız meslek lisesinde çocuk gelişimi öğretmenli ği yapıyorum. Buradan önce kız meslek lisesinde açık olmadığı için tam altı yıl anasınıfı öğretmenliği yaptım. Ondan öncede bir çocuk kulübünde rehberlik ve danışmanlık işi yaptım. Bu rehberlik işinde özürlü çocuklarla tanıştım diyebilirim. Eskiden bu kadar yakınımda değildiler.Birden onların gerçek olduğunu farkettim ve bu konu ile yakından ilgilenmeye başladım. Özellikle down sendroölu olan çocuklar daha fazla ilgimi çekti ve bu çalışmalar esnasında farkettimki bu çocuklar büyüklerden çok yaşıtlarından birşeyler öğreniyor onları taklit ederek eğitim alıyorlar. Sanki amerikayı yeni keşfetmiş gibi karma eğitim dedim. Tabi ya anaokulu ve yuvalarda karma eğitim görürlerse çok daha hızlı ilerleyebilirlerdi. Ama bir süre sonra acı gerçekle karşılaştım. Karma eğiitmin yararı çok önceden keşfedilmiş ama bir türlü yerleşik hale getirilememişti. Çünkü öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu bu tarz çocukalrı pek çok neden ileri sürerek sınıflarında istemiyorlardı. İnanın içim acıdı. Oysa bu çocuklar bizim ve onların da eğitime ihtiyacı var. Sonuçta bu işten sonra milli eğitim beni bir ilköğretim okuluna anasınıfı öğr. olarak atadı. İlk işim bir özel eğitim merkezine giderek karma eğitim için bir öğrenci istediğimi söyledim.Ve bu konudaki çalışmalarımdan bahsettim. Özellikle down sendromlu bir çocuk varsa onu istediğimi söyledim.Ama sanırım pek emin olamadıla belli konuşma problemi olan bir çocuk gönderd,iler. O yılın sonunda çocuğumuz tamamen arkadaşlarından aldığı eğitimle konuşmaya başladı. Ertesi yıl işitme engelli bir öğrenci geldi ve iki yıl karma eğitim aldı yine arkadaşlarının etkisiyle pek çok kelime öğrendi ve bunları birlikte kullanıp cümleler kurmaya başladı. Tabi ailesi kerametin bende olduğunu sanıyordu. Oysa onlarada açıkladığım gibi ben pek birşey yapmamıştım.Ne yaptıysa o minik yürekler yaptı. Bu arada çevrede özel eğitime muhtaç çocukaları sınıfıma kabul ettiğim duyulmaya başlamıştıki ertesi sene down sendromlu bir çocuk çağatay başladı okula. Çağatay o kadar zor bir çocuktuki hiç sosyalleşmemiş tek başına oynamayı seven ve sürekli arkadaşlarına zarar veren bir çocuk. Tam iki yıl öğrencim oldu çağatay şuan aileside dahil olmak üzere hiç kimse çağatayın bu kadar değiştiğine inanamıyor. Müthiş bir dans yeteneği olduğu ortaya çıktı, harika resim yapıyor mesela. Ve ilk başlarda nefretle bakarken bana öğretmenim deyip sarılıyordu.
Çağatayla ilgili yaşadığım en zor şey mastürbasyon sorunu idi. Çok sık mastürbasyon yapıyor ve ben ne yapacağımı bilemiyordum. Ailesiyle sürekli işbirliği içindeydik ve annesi çaresizdi.Aynı şeyler evde de tekrar ediyordu. Sonuçta bir özel eğitim uzmanına danıştık ve down sendromlu çocuklarda bunun normal olduğunu mastürbasyon yaptığı nesneyi ortadan kaldırırsak işe yarayabileceğini söyledi. Bunu ben sınıfta annesi evde uyguladı. Sonra ilgisi başka bir nesneye döndü. Onuda kaldırdık. Başka bir nesney ve bu böylece aylarca sürdü. Ama sonuçta çok azaldı ve şimid neredeyse yok denecek kadar az.
Asıl söylemek istediğim konu ise şu özellikle öğretmen arkadaşlar lütfen sınıfınıza bir tane özel bir çocuk alın. Göreceksiniz sınıfın havası nasıl değişecek. Diğer öğrencileriniz nasıl yardım sever, canayakın sevgi dolu olacaklar. Ve göreceksiniz hiçte sizin sandığınız kadar zor değilmiş. Siz birşey yapmak zorunde değilsiniz özel öğrenciniz zaten arkadaşları tarafından eğitiliyor. Ben bir öğrenci alınması taraftarı iken artık çaresiz kalmış ve bir ümitle bana gelen o kadar çok çocuğu geri çevirdimki. Oysa herkes sınıfna bir tane alsa çocuklarımız okuladan uzak kalırmıydı hiç.
Ve tüm bunlar esnasında en büyük sorunu çıkaran çocuklar değil aileleri. Herbirisi sınıfta özel bir çocuğun olmasından ve kendi çocuğunun bundan kötü etkilenmesinden endişeli.Onlar da haklı bilemezler önemli olan onları bu durumun çocuklarına zarar değil yarar getireceğine ikna etmek....
Umarım bu dilek yerine gelir ve özel çocuklarımızın eğitimi konusunda herkes bişeyler yapar...Sevgilerimle
FATMA

Tebrikler FATMA OGRETMENim tebrikler, siz ve sizin gibi ogretmenlerin ellerinden opmek gerekiyor.
Tesekkurler,umarim sizin gibi dusunen egitimcilerimizin sayisi artar.Benim de Dawn sendromlu bir kizim var su anda 27 aylik ve 9.ayda bir oyun grubuna ardindan ocak ayindada okul oncesi bir egitime baslayacak.Ben su anda Ingiltere'de yasiyorum ve burada bu cocuklari ayirmiyorlar yani sizin de hedeflediginiz gibi burada karma egitim tum ogrenciler birarada oluyor.Birakin okul hayatini her yerde benim kizim normal bir cocuk muamelesi goruyor ve bu beni cok mutlu ediyor.Keske benim ulkemde de bu boyle olsaydi ama iste benim gibi ozel anne- babalar cocuklarini kabul edecek okul arayisina girmeseydiler.Deniz'i gecen haftalarda bir oyun grubuna goturdum sadece gormek amacliydi yanimizda egitimcisi de vardi ve Deniz cocuklari gorunce inanilmaz bir sekilde onlara dogru gitmek istedi.Hemen gidip onlara katildi ben cok endiseleniyordum ama bu hareketten sonra anladim ki kizim icin cok iyi olacak.Su anda cok mutluyum.Deniz henuz yuruyemiyor emekliyor onun yasitlari icin bir oyun grubu olacakmis ve kizim ona katilacak.
Sizi tebrik ediyor ve tum ozel aileler adina sevgilerimi sunuyorum.
Hoscakalin.
Yukarı Aşağı
cigdem_simsek
Gönderildi 2/10/2007 02:02 (#19890 - Cevapladığınız Konu : #4875)
Konu: Re: Tüm öğretmenler haydi karma eğitime....

Onur Üyesi

20002000500100100100100252525
Bulunduğunuz yer: istanbul/fulya
çok güzel bir düşünce fatmacım.keşke hayata geçirilebilse
Yukarı Aşağı
ELİFNİDA
Gönderildi 9/10/2007 21:51 (#19996 - Cevapladığınız Konu : #4875)

Kıdemli Üye

5001001001002525
fatma sağol canım şimdi daha çok seviyorum seni.özel eğitim öğretmeniyim ben .bilmem seninle konuşmuşmuyduk bunu.bir ilköğretim okulunda çalışıyorum.orta düzeyde öğrenme yetersizliğine sahip çocuklarım var.en çok zorlandağım şey ise malesef diğer öğretmen arkadaşların engelli çocuklara bakış açıları.bir türlü değiştiremiyorum .
Yukarı Aşağı
BURCU&UTKU
Gönderildi 1/1/2008 20:28 (#20945 - Cevapladığınız Konu : #4875)

Onur Üyesi

50005000500
Bulunduğunuz yer: Kırşehir
Fatmacım çok duyarlısın.Ben de bir eğitimciyim.Şu an ortaöğretimde olsam da öğretmenliğimin ilk yıllarında ilköğretimde de çalıştım...Kaynaştırma eğitimi içinde pilot bölge olan bir kurumda çalıştım.

O sene kaynaştırma eğitimi yaptık.Ama hem öğretmen hem öğrenciler açısından gerçekten çok zor.Hele ki bizim gibi yarış ve bilgi yükünün olduğu bir sistemde.Kaynaştırma eğitiminde özür grupları aynı derecede olmadığı için çok zor.Mesela bir down sendromlu,bir otistik çocuğu 30 kişilik bir sınıfın içine almak ve milli eğitimin verdiği müfredat programını da bitrimek zorunda olmak..Bu konuda birilerine hesap verecek olmak ve beklentilerin karşılanması ..Bunlar uygulamya geçirlimeye çalışılınca neredeyse imkansız hale geliyor.

Belki bu ancak şöyle başarıya ulaşabilir ki bunlar naçizane fikirlerimidir.:

Miili Eğitim sistemindeki zorlukları çocuğu bu sene 1.sınıfa başlayanlar çok daha iyi anlayacaktır.Nasıl bir öğretim yarışı içine girdiklerini vs.Çocuklara eğitimden çok öğretim verilirken ve bu bir yarış halindeyken bu imkansız da...Eğitmek ve sosyalleştirmek amaçlı hazırlık sınıfları yapılabilir ki bulunduğum ilde bir okulda özel bir sını f açlıdı.Burası bir ilköğretim okulu.Özel sınıfında özür grupları farklı farklı da olsa öğrenciler toplanmış durumda.Okul içinde diğer çocuklar gibi beden eğitimi müzik dans türkçe vb dersler görerek sosyalleşmeye çalıyorlar.Onlarla beraber tenefüse çıkıyorlar.Arkadaşlıklar kuruyorlar.Bu durum sınıfta kaynaştırma eğitimi yapmaktan daha kolay.

Ama burda da pürüzler çıkıyor.Özür grupları farklı olduğu için içinde sorunlar çıkıyor.Mesela eğitilebilir özürlü olanlar ile bazı şeyleri öğrenebilecekler aynı sınıfta oldukları için ortak bir program izleyemiyorlar..aynı grup özürlere birer sınıf oluşturmak için de sayılarının herbiri için en az 8 olması gerekiyor.

Yani problemler çook..Duyarlı olman çok hoş..Belki anasınıflarında bu daha kolay olabilir.
Yukarı Aşağı
canımız
Gönderildi 6/4/2008 14:18 (#21682 - Cevapladığınız Konu : #20945)

Yeni Üye

Merhaba stenize yeni üyeyim. Bende anasınıfı öğretmeniyim.Her yıl iki üç engeli çocuga sınıfa alırdım çünki bizler öğretirken öğreniyoruz,biz öğretmenler çocukları kabulenirsek,öğrencilerimiz ve velilrde kabulenmesi çok kolay oluyor.
Ama kendi oğlumu çalıştıgım okulda ilk okul öğretmenleri kabulenmediler hep onun özel alt sınıfa gitmesi gerektigini savundular. ve yıkıcı eleştirilerini oglum Canın önünde yaptılar. Can tırnak yeme,hırcınlık,diş gıcırtmalar başladı.Ben emekliye ayrılarak oglumu sevecek ve ona emek verecek bir öğretmen arayarak semt değiştirip evimizide taşıyara muradımıza kavuştuk iki yıldır aynı okula gisiyor Öğretmenini,arkadaşlarını çok seviyor.O olumsuzlukların hepsigeçti okuyr ve yazıyoruz şükler olsun
TÜM ÖRETMENLERE:HIRSLARINIZDAN VAZ GEÇİN VE BENİ BU ÇOCUKLARDAN NE ÖĞRENEBİLİRİM DİYE DÜŞÜNÜN VE İZİN VERİN GÖRECEKSİNİZ SİZ ,ÖĞRENCİLERİNİZ VE AİLELERİ AZMİ, SABIRI ,SONSUZ SEVGİYİ VE EMPATİ YAPABİLMEYİ ÖGRENECEKLER.
Yukarı Aşağı
jananjem
Gönderildi 16/8/2008 02:05 (#22680 - Cevapladığınız Konu : #4875)

Üye

Sizin gibi ogretmenleri tebrik ederim. Ben de Ingilterede kaliyorum ve 3 yasinda Down Sendromlu oglum var. Burdaki egitim butun engelli cocuklar devlet okullarinda karma ogretim goruyorlar. Bunun Turkiye de gerceklesmesi beni cok duygulandirdi. Ama sizler gibi liderler olmasaydi bu sadece bir ruyada kalirdi.
Canan
Yukarı Aşağı
AYSEGUL YILDIRIM
Gönderildi 9/3/2009 23:03 (#23844 - Cevapladığınız Konu : #17674)

Onur Üyesi

20001000500100100100
Çünkü çocuklar içten, önyargılı değil, karşısındakini olduğu gibi kabullenebiliyor sizi gerçekten tebrik ediyorum iyi ki öğretmen olmuşsunuz!
Yukarı Aşağı
gulvenur
Gönderildi 16/3/2009 14:36 (#23868 - Cevapladığınız Konu : #4880)

Üye

25
Bulunduğunuz yer: BURSA
merhaba fatma hanım
ben özel çocuk annesiyim, ne kadar da güzel dile getirmişsiniz, size bu konuyu gündeme getirdiğiniz için sonsuz teşekurler ediyorum.
Yukarı Aşağı
kızım melek
Gönderildi 6/4/2010 08:13 (#24407 - Cevapladığınız Konu : #4875)

Üye

2525
Bulunduğunuz yer: istanbul
merhaba fatma hanım
ben özel çocuk annesiyim, ne kadar da güzel dile getirmişsiniz, size bu konuyu gündeme getirdiğiniz için sonsuz teşekurler ediyorum
Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4
Görüntelediğiniz sayfa 4 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)