Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet Kartpostal Köşesi
Arama Kayıt ol Giriş
UYARI
Doktor Forumu Üyelerimizin Doktorlarımıza soru sormaları içindir.
Üyelerimizin, kendisine ait olmayan sorulara cevap vermemesini, katılımda veya paylaşımda bulunmamasını rica ederiz.
Başka bir üye tarafından yazılan sorulara Doktorlarımızın yazdıkları dışında yazılanlar silinecektir.
ANENSEFALİ HAKKINDA ,ACİL DOKTOR BEY
Yöneticiler: Op.Dr.Özgür Leylek

Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum -> Gebelik ve DoğumMesaj formatı
 
yasemin E.Harmancı
Gönderildi 4/3/2004 10:47 (#3338)
Konu: ANENSEFALİ HAKKINDA ,ACİL DOKTOR BEY


Üye

Mesajlar: 21

MERHABA DOKTOR BEY,
Başlıkta da belirttiğim gibi.5 aylık yani 20 haftalık ,hamile bir arkadaşım var.Bir kaç gün önce karnının büyümemesinden şikayetçi olarak gittiği doktora bebeğine anensefali teşhisi konulmuş. daha önce 2,5 aylık iken doktora gitmesine rağmen olumsuz bir durumla karşılaşmamış. arkadaşım bebeğini aldırmak istemiyor. doğduktan sonra öleceği söylenmiş oda bebeğinin çok canlı olmasından dolayı kendinde bu canı almaya bir anne olarak kabul edemiyor. bu onun ikinci çocuğu olacak. kendisi iç guatr hastası ameliyat olması gerektiğini doktorlar söylemiş ama acil değilmiş. Bütün bu anlatıklarıma karşı detaylı bir bilgi istiyoruz Doktor bey.Çünkü arkadaşım günlerdir çok olumsuz bir psikoloji içinde.Ne yapacağını bilmiyor ve bildiğinden beri sürekli kendini rahatsız hissediyor.Başınızı ağrıttım.Ama ona yardımcı olabilecek yada yol gösterebilecek bilgiler verirseniz.arkadaşım adına çok mutlu olacağım.SAYGILAR VE TEŞEKKÜR.
Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 4/3/2004 11:14 (#3342 - Cevapladığınız Konu : #3338)
Konu: RE: ANENSEFALİ HAKKINDA ,ACİL DOKTOR BEYOnur Üyesi

Mesajlar: 17618
5000500050002000500100

Merhaba,

Soru bana yönelik değil ama acil notunu görünce size kısa bilgi vereyim diye yazıyorum. Umarım  Dr.Özgür Bey de fırsat bulunca cevap yazar.

Anansefali teşhisi bebeğin beyninin olmaması, kafatasının gelişmemiş olması demektir. Bu bebek ana rahiminde göbek kordonu ile anneye bağlı olduğundan yaşamsal fonksiyonları bu yolla devam etmektedir. Fakat doğumda göbek kordonunun kesilmesi ile yaşam bağı ayrıldığında kendi bedeni yaşamaya devam edemeyecektir. Bu teşhiste olacaklar bellidir. Annenin bu durumu bir şekilde kabul etmesi gerekir. İsterse bebeği doğuma kadar taşıyıp, sonuçlarını yaşayabilir. Bu tercih edilecek birşey değildir ama kendi kararıdır.

Arkadaşınıza önerim teşhise daha güvenmek için başka güvendiği yerlere de gitsin. Teşhise inandıktan sonra kararını versin.

Geçmiş olsun. Sevgilerimle.

Yukarı Aşağı
Op.Dr.Özgür Leylek
Gönderildi 6/3/2004 01:49 (#3399 - Cevapladığınız Konu : #3342)
Konu: RE: ANENSEFALİ HAKKINDA ,ACİL DOKTOR BEY


Kıdemli Üye

Mesajlar: 728
50010010025
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Merhaba,

Bu konuda geciken cevabım için özür dilerim,

Doktor Ruhi bey bu konuda gerekli bilgiyi vermiş. Gerçekten çok zor bir karar olsa da anensefalik bir gebeliğin sonlandırılması zorunludur. Çünkü bebek doğduğunda asla yaşayamayacaktır. Bu nedenle bu gebeliği daha fazla sürdürmek herşeyin daha da zorlaşmasına neden olacaktır.

Saygılarımla,
Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Dr. Ruhi Çakır
Eser Medikal Sağ.Hiz.Ltd.Şti.
Fahrettin Kerim Gökay Cd. Işıksal Ap. No:233/3
Göztepe/İstanbul
0216 368 16 45Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)