Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. Şu anda Misafirimizsiniz, GİRİŞ
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Şu anda sitemizde 28 kullanıcı online (0 üye 28 konuk)
Forumlar Sohbet Kartpostal Köşesi
Ajandalar Albümler Arama Kayıt ol Giriş Görünüm

UYARI
Doktor Forumu Üyelerimizin Doktorlarımıza soru sormaları içindir.
Üyelerimizin, kendisine ait olmayan sorulara cevap vermemesini, katılımda veya paylaşımda bulunmamasını rica ederiz.
Başka bir üye tarafından yazılan sorulara Doktorlarımızın yazdıkları dışında yazılanlar silinecektir.
idrar yolu iltihabı
Yöneticiler: Dr.Ruhi Çakır

Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çocuk Sağlığı ve Bakımı -> Çocuk HastalıklarıMesaj formatı

dilberdurmus
Gönderildi 8/6/2005 14:42 (#12500)
Konu: idrar yolu iltihabı

Üye

merhabalar doktor bey...

benim 16 aylık bir kızım var. genelde sağlıklı ve gelişimi iyi olan bir çocuktur. ancak kızım yaklaşık 1 aydır huzursuz, geceleri müthiş ağlıyarak uyanıyor, yemek yemiyor ve ara ara 37.5 i geçmeyen ateşi oluyor. ilk muayenesinde doktoru boğazında beta mikrobuna bağlı enfeksiyon ve orta kulak iltihabı başlangıcı olduğunu söyledi. bunun için PENOS adlı antibiyotiği verdi. 1 hafta kullandık ama gece ağlamaları geçmedi, iştahı tamamen kapalı ve hafif ateş devam etti. doktora götürdüğümüzde idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenerek ZİMAKS adlı antibiyotiği verdi ve bizden idrar tahlili ile idrar kültürü istedi. daha açıklayıcı olması için test sonuçları aşağıdaki gibidir.

09.05.2005 sediment: her sahada 7-8 lökosit, 7-8 eritrosit, az bakteri ve az amorf ürat görüldü. idrar kültüründe sorun çıkmış alamadık.
bu testten sonra zimaksa başladık.
12.05.2005 sediment: her sahada nadir lokosit nadir eritrosit görüldü. idrar kültüründe de üreme çıkmadı.
antibiyotikten sonra belirtiler devam etti.
23.05.2005 sediment: her sahada 5-6 lökosit, 1-2 eritrosit,2-3 epitel hücresi görüldü.
idrar kültüründe E.Coli üredi. 100.000 col/ml'nin üstünde cefazolin,cefuroxıme,trimet+sulphamet e karşı dirençli diğerlerinde hassas.
bunun üzerine doktor Rosephin 0,5 gr 7 gün boyunca iğne verdi. iğneler bittikten 4 gün sonra tekrar kültür testi istedi.
bugün kültür testi için idrar verdik. idrar tahlilide yaptırdık. idrar tahlil sonucu 3-4 lökosit görüldü. kültür sonucunu 2 gün sonra alacağız. doktor bey inanın çok üzülüyorum başka birşeymi var çocukta doktor anlamıyormu? bu çaresizlik bizi mahvediyor. ayrıca doktor kültür sonucu kötü çıkarsa sondalı film yaptıracağız dedi. bu film sizce bu aşamada çok gereklimi? çünkü kız çocuğu için çok büyük bir eziyet. bana görüşünüzü yazarsanız inanın çok mutlu olacağım.

size şimdiden çok teşekkür ederim.

dokto

Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 8/6/2005 17:41 (#12507 - Cevapladığınız Konu : #12500)
Konu: RE: idrar yolu iltihabı

Onur Üyesi

5000500050002000500100

Merhaba,

Çocuğunuzu görmeden yapılanların yeterli olup olmadığı yolunda görüş belirtemem. Bence son yapılan idrar kültürü temiz gelir çocuğunuzda da bir şikayet yoksa sorun bitmiş demektir. Fakat kültürde 100.000 koloni üreme olursa veya şikayeti varsa araştırmak ve belki de tedavi gerekli olabilir.

Geçmiş olsun. Sevgilerimle.

Yukarı Aşağı
dilberdurmus
Gönderildi 9/6/2005 08:08 (#12514 - Cevapladığınız Konu : #12507)

Üye

ilginiz için teşekkür ederim. idrar kültür sonucunu yarın alacağım. sonucu size bildirmek ve tekrar görüşünüzü almak isterim.
kolay gelsin..
Yukarı Aşağı
dilberdurmus
Gönderildi 13/6/2005 08:55 (#12558 - Cevapladığınız Konu : #12500)

Üye

Ruhi bey merhabalar...
size idrar kültür sonucunu alınca dönecektim. idrar kültürünü yaptırmak için iki ayrı labaratuara idrar vermiştik. 2 gün ara ile.. ilk verdiğimiz idrar kültüründe klebsiella 50.000 col/ml çıktı. daha sonra (2gün) verdiğimiz idrar kültüründe ise üreme olmadı. ilk verdiğimiz idrarda vitamin nedeniyle sanırım rengi bayağı koyu idi(20 dakika önce minadex vermiştim) acaba o yüzden idrarda üreme olmuş olabilirmi?
birde doktor bey kızımın genel durumu iyi ancak daha önce hiç yaşamadığı bir kabızlık var. günde 2 defa çıkarken şimdi 1 defa katı çıkarıyor. bu herhangi birşeyin belirtisi olabilirmi?

şimdiden çok teşekkür ederim. görüşünüzü merakla bekliyorum. iyiki böyle bir site ve iyiki siz varsınız......
Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 13/6/2005 12:51 (#12563 - Cevapladığınız Konu : #12558)

Onur Üyesi

5000500050002000500100

Tekrar Merhaba,

İdrar kültüründe üreme olmadığına göre sorun yok diyebiliriz. Ancak emin olmak için 1-2 kez daha yaptırmakla yarar vardır. Onlarda da üreme olmazsa ancak yakınması olursa o zaman yeniden kontrol etmek gerekebilir. Vitamin kullanımı ile idrar kültür sonuçlarının bir ilişkisi renk ve koku değişimi dışında yoktur. Kabızlığı ise bu durumdan ayrı olarak gelişen diğer bir sorundur. Ona kendi içersinde çözüm bulmak gerekir.

Geçmiş olsun. Sevgilerimle.

Yukarı Aşağı
dilberdurmus
Gönderildi 20/6/2005 10:42 (#12736 - Cevapladığınız Konu : #12500)

Üye

doktor bey tekrar merhabalar...

size yazdığım son idrar kültüründen kızımın yine iştahsızlık problemi çıktı. ağzına hiçbirşey sürmüyordu. bende iye den şüphelenerek tekrar 1 hafta sonra idrar kültürü yaptırdım. sonuç yine 100.000 'nin üstünde E.Coli. adeta yıkıldım. kızımın genel olarak eskiye göre hiçbir sağlık problemi yoktu iştahsızlık dışında. bunun üzerine başka bir doktora gittik. orda böbrek ultrasonu çekildi. böbreklerde herşey normal çıktı. doktor bize antibiyograma göre 10 kullanmak üzere baktrim verdi. eğer sonra tekrarlarsa bizi üroloğa göndereceğini söyledi. bu arada kızımın 4 adet köpek dişide geliyormuş. gerçektende kızımın eli hep ağzında. acaba buda idrar yolu enfeksiyonuna kolay yakalanmasına neden olurmu?

doktor bey size soracağım, *ilk yaptırdığım idrar kültüründe Trimet+sulfame.. doğru yazamıyorum yani baktrim e karşı dirençli çıkmıştı. şimdi yaptırdığımızda ise hassas çıktı. acaba şimdi bu ilaç etkili olurmu? yani bu hasaslık durumu değişebilirmi?
*diş durumu çocuğu etkilermi iştah açısından? birde biz idrarını idrar torbası ile aldığımızdan eminde olamıyorum, steril kaba mı yaptırmalıyım. yani dahamı iyi olur? (sonda dışında)
*kızımı tuvalete alıştımamı söyledi doktor. bezlerde bu hastalığa zemin hazırlarmış. dilara 17 aylık alıştırmaya başlamalımıyım? yani yaş olarak uygunmu?
*baktrime başlayalı 2 gün olacak kızım şimdiden iştahı açıldı ve daha neşeli diğer ilaçları kullanırken hiç böyle bir iyileşme görmemiştim.. acaba bu ilaç çözüm olurmu?

çok soru sordum ama inanın sizin önerileriniz ve görüşlerinize güveniyorum. şimdiden teşekkürler.
Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 20/6/2005 16:47 (#12747 - Cevapladığınız Konu : #12736)

Onur Üyesi

5000500050002000500100

Merhaba,

Pratik olarak E.Coli mikrobu Bactrime hassastır. Fakat yine de kültür sonucuna göre hareket etmek gerekir.

Diş çıkışı iştahi ve genel durumu etkiler. Keza hasta olmak da etkileyebilir.

Tuvalete alıştırma konusunda ancak çocuğunuz bu olgunluğu göstermişse olabilir. Yoksa üzerine gitmemek, ısrarcı olmamak gerekir.

Sizin çocuğunuzun uzun süreli tedaviye ihtiyacı var gibi duruyor. Durumu bu şekilde düşünerek kontrolları ve izlemeyi yapmanızı öneririm.

Sevgilerimle.

Yukarı Aşağı
dilberdurmus
Gönderildi 5/9/2005 10:14 (#14030 - Cevapladığınız Konu : #12500)

Üye

Ruhi bey tekrar merhabalar....

en son doktorumuzun (son gittiğimiz) bactrim verdiğini yazmıştım. evet bactrimi 10 gün kullandık. ve 2 ay oldu çok şükür şuana kadar yaptırdığımız (3 adet) idrar kültüründede üreme olmadı. bakteri görülmedi.

kızım şuan köpek dişlerini çıkarıyor, o yüzden bir kaç gündür iştahı biraz azaldı ve dün 37,6 ya kadar ateşi vardı. 1 saat içinde kendiliğinden ateşi düştü.

benim asıl size sormak istediğim kızımı eski doktoruna götürdüm. doktyor bize sondalı film çekip çektirmediğimizi sordu. bizde çektirmedik ama ultrason filmleri ve 2 aydır temiz çıkan tahlilleri gösterdik. ama ruhi bey doktor hala sondalı film çektirin idrarda üreme olmamasına rağmen reflü varmı yokmu bakmak lazım diyor.

sizce kızımın genel durumu iyi iken idrar kültürleri temiz iken (ben her ay devam edeceğim yaptırmaya) böyle birşey (reflü)olabilirmi? sizin görüşünüzü almak isterim. şimdiden çok teşekkür ederim.

sevgiler....

Yukarı Aşağı
Dr.Ruhi Çakır
Gönderildi 6/9/2005 18:51 (#14057 - Cevapladığınız Konu : #14030)

Onur Üyesi

5000500050002000500100

Merhaba,

Eğer kızınızda anlamlı bir reflü sorunu olsaydı bu sürede enfeksiyon tekrar ederdi diye düşünüyorum. Siz alt temizliğine dikkat ederek idrar tetkiklerini yaptırarak izleyebilirsiniz. İleride gerekirse sondalı film de çekilir. Çok gerekli olsaydı gittiğiniz diğer doktora da isterdi herhalde.

Sevgilerimle.

Yukarı Aşağı
MEHMET VATAN
Gönderildi 27/6/2012 12:52 (#51655 - Cevapladığınız Konu : #12507)

Yeni Üye

HOCAM BENİM BEBEĞİM 3,5 AYLIK İDRAR KÜLTÜRÜ YAPTIRDIM ÜREME OLDU YAZIYOR BÜTÜN DEĞERLER NEGATİF SADECE GENEL KRİSTALLENME 232 YAZIYOR YÜKSEK GÖZÜKÜYOR LÖKOSİT VE EPİTEL SİLENDİR
NEGATİF İNTİHAP VARMIDIR
Yukarı Aşağı
Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Dr. Ruhi Çakır
Eser Medikal Sağ.Hiz.Ltd.Şti.
Fahrettin Kerim Gökay Cd. Işıksal Ap. No:233/3
Göztepe/İstanbul
0216 368 16 45

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)