Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 8 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

Öncelikli Fark Yaratabilmek / Olumlu Düşünceye Katılın
Yöneticiler:

Geçeceğiniz sayfa : < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >
Görüntelediğiniz sayfa 12 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Nasıl BaşarırızMesaj formatı

Handan Kamphuis
Gönderildi 31/10/2006 23:38 (#794385 - Cevapladığınız Konu : #51925)
Konu: Camasir ve Olumlu Bakis ;)

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

Daglar gibi yigilan camasirlarin altindan kalkisimda bana yardimci olan hatta zevk haline getiren bir dusunceyi paylasmak istedim. Belki sizin de isinize yarar.

Yikadigim, katladigim, yerlestirdigim her bir camasir parcasi hayatimdaki sevdiklerim olusuyla mevcutlar. Tabanlarindaki delikler cocuklarimin saglikla yuruyup kosturduklarini, burunlarindaki delikler buyuduklerini gosteren firsatlarim diye bakiyorum. Ters cevrilip birakilmis kollar bile yasamlarinin hareketli olusundan dolayi zevk getirebiliyor bana... Kimbilir okula yetiseyim diye telas ederken mi, yataga yorgun ama doygun bedenlerini atmaya gidisleri mi? Sebepleri ne olursa olsun yasadiklarini, hayata katildiklarini simgeleyen seyler benim icin.

Cimlerde yada camur karisik karlarda yuvarlandiklari icin agartamadiklarim bile gulumsememe sebep oluyor. Cocuklarinin camasirlarindan yoksun ailelere dualarimi yolluyorum. Kimse bu tur acilar tatmasin umuduyla...

Sevgilerimle,

Handan Alp

Yukarı
doruğum
Gönderildi 2/11/2006 23:47 (#798756 - Cevapladığınız Konu : #51925)
Konu: Re: Fark Yaratabilmek / Olumlu Düşünceye Katılın

Üye

Çocuk Sayısı: 1
sevgili handan hanım,
yazılarınızı büyük bir zevkle okudum.hayata bu kadar olumlu bakabilmeniz ne kadar güzel!belki bana da biraz yardımcı olabilirsiniz?ben bebek için tedavi görüyorum ve tabii ki zor bir dönem.benim için de tavsiye edebileceğiniz bişeyler var mı?bu dönemi nasıl daha kolay atlatabiliim?teşekkürler...
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 3/11/2006 00:18 (#798779 - Cevapladığınız Konu : #51925)
Konu: RE: Fark Yaratabilmek / Olumlu Düşünceye Katılın

Onur Üyesi

Sevgili kardesim,

Cocuklarim dogabileceklerinden 15 (3'uz cocuklarim) ve 20 sene sonra (dorduncu cocugum) dogdular.

Bu kadar kisa yazsam olru mu .

Genelde cok uzun yazdigimdan elestiri geliyor ama hayatim yazdiklarimla ortusuk, kendimle de barisik biriyim. Sana da verebilecegim en sicak tavsiye bu. Ne olursa olsun kendinle barisik ve kardes kardes yasamaya bak. O zaman mucizelerin su veya bu sekillerde dogacaktir, inan. Hepimiz anne, baba, es, doktor, muhendis v.s. olmak sansini yasamayabiliriz ama hepimizin mutlaka sansli yanlari olur bu hayatta. Yeter ki olumlu yasamayi secelim, bunlarin tadini cikartmamiz mumkun olur. Yoksa ne insanlar biliyorum tum varliklarina rah=gmen cok yoksul yasayip yoksul olup gidenm ardindan rahmet bile anilmayan...

Sevgiyle ve umutlu ama fikrisabit kalmama dilegimle,

Handan Alp 

Yukarı
doruğum
Gönderildi 3/11/2006 15:24 (#799821 - Cevapladığınız Konu : #51925)

Üye

çok teşekkür ederim.sizinkiler de tüp bebek falan mı oldu acaba?merak ettim de...
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 3/11/2006 16:10 (#799936 - Cevapladığınız Konu : #51925)

Onur Üyesi

Cocuklarim microinjection denilen yolla dogdular.

3'uzler de kardeslerinin dorduzu olup ancak donmus embriyo olarak saklanarak 4,5 sene arayla dogan 4 cocugum.

http://www.bebekkokusu.com/photos/photo-thumbnails.asp?albumid=1999

Yukarı
LeyLa_42
Gönderildi 18/7/2007 23:16 (#1495906 - Cevapladığınız Konu : #51925)

Faal Üye

100100252525
Bulunduğunuz yer: ..::..SoN SaHNe..::.
Her birey, iş hayatında zaman zaman etkilenen, zaman zaman da etkileyen rolünü üstlenir. Ancak her insan etki yaratma becerisi açısından eşit niteliklere sahip olamaz. Bu konuda çok yetenekli olan insanların da birbirinden farklı kişilik özellikleri olabilir. Bu düşünceler, etki yaratma konusunda yeni bir sorunun doğmasına imkan verir: Etki yaratmada başarılı olan bireylerin ortak noktası nedir?

Kişisel beceriler
Öncelikle şunu tespit etmekte yarar vardır: Her insan, başkalarına yön verme ve etki yaratma konusunda hevesli ve iddialı değildir. Ancak başarılı bir etkileme süreci sonunda içsel tatmin yaşayan insan, bu konuda kendini geliştirmek ister. Bireyin, etki yaratma becerisinin sonucu olarak, gücünün ve düşüncelerinin kabulünden dolayı hoşnutluk duyması, kendini daha olumlu ve başarılı algılamasını sağlar. Böylece kişinin, çevresinde yaratabileceği etki ve değişime dair güveni artar, benlik algısı güçlenir.

Bu süreçte, bireyin yeterlilik duygusu, bir başka deyişle yapmaya muktedir olduğuna dair inancı yüksek olmalıdır. Ancak karşısındakiler üzerinde bir fark yaratabileceğine inanan kişi potansiyelini kullanma doğrultusunda motive olur ve iletişim sürecinde kendine güvenir. Dediğinin arkasında ölçülü bir şekilde durabilen ve fikrini ortaya koyabilen insan, dinlenir. Kendini ciddiye alan insan, karşısındakiler tarafından da ciddiye alınır ve etki yaratır.

Etki yaratma, doğuştan gelen bir yetenek olmaktan çok, öğrenilen bir meziyettir. Bireyin, çevresinde yaratacağı etkinin artabileceğini görmesi için kendini geliştirmesi ve davranışlarının yarattığı etkiyi değerlendirmesi gerekir. Birtakım özellikler bu gelişimi kolaylaştırır. İnsanın öncelikle kuvvetli bir gözlemleme becerisine sahip olması gerekir. Ancak kendi sözlerinin ve davranışlarının karşı tarafta nasıl bir etki uyandırdığına hassasiyet gösteren bir birey bu konuda kendini eğitebilir. Yarattığı etkiyle ilgili, dolayısıyla kendi ve çevresi hakkında sürekli bilgi toplayan ve bu bilgileri verimli şekilde değerlendiren birey, bu konuda farkındalık kazanır. Etki yaratma konusundaki farkındalık ise, bireyin iletişimine vereceği yönü belirler, iletişimin sonuçlarını değiştirebilir. Bu süreç içinde kişi potansiyelini kullanmayı öğrenir ve kendini geliştirir. Sorgulama kabiliyeti sayesinde insan, kendi çabalarıyla iletişimde fark yaratmanın yollarını kavrar.

Sosyal Beceriler
Etki yaratma, sosyal etkileşim sonucunda gerçekleştiğinden, kişinin sosyal becerileri bu süreçte önemli bir rol oynar. Birey, ancak çevresiyle sağlıklı bir iletişim kurduğunda ve karşısındakilere değer verdiğinde, değer görür, dikkate alınır ve dinlenir.

En önemli sosyal becerilerden birisi, kendi ve karşısındakinin duygularının farkına varmak ve bu duygulara yön verebilmektir. Duygular hakkındaki farkındalık ve kontrol becerisi, yani duygusal zeka, etki yaratma sürecinde kilit faktörler arasındadır. Etkileyen, belli bir hedef doğrultusunda etkileme tarzını sergilerken, karşısında nasıl duygular uyandırmak istediğini gözden geçirmelidir. Baskı veya tehdit sonucu karşıdakini korkutarak etki yaratmak bir seçim olduğu gibi, etkileme sürecinde aynı zamanda karşısındakiyle yakınlık kurmak da bir seçimdir. Etkileşim süreci içinde oluşan duygular insanların içsel motivasyonunu ve dolayısıyla verimliliğini derinden etkilediği için, etkileyenin bu konudaki hassasiyeti fark yaratır.

Politik Beceriler
Yukarıda saydığımız özellikleri harmanlamış, bulunduğu ortama uygun etkileme yolunu yaratabilen bireyin politik becerisi yüksektir. Ama bu özelliklere sahip olmak demek, mutlaka etki yaratmak anlamına gelmez. İnsanların düşünsel, duygusal ve davranışsal dünyalarında fark yaratabilmek için, bu etkinin gerekliliğine inanmak gerekir. Etki yaratmak emek ister. Ancak misyonunu önemseyen ve vizyonu olan insan karşısındakini derinden etkiler.

Etki yaratmanın kesin bir formülü olmadığı gibi, etki yaratabilen kişinin de net bir tarifi yoktur. Ancak tutarlı davranışlar sergileyen, hitap ettiği kitlenin değerlerini gözden geçiren ve yaratmak istediği etkiyi, içinde bulunduğu duruma uyarlayabilen insan kalıcı etki yaratma becerisi geliştirir.

Tüm bu düşüncelerden çıkan sonuç, etki yaratmanın bir hayat tarzı olduğudur.
Yukarı
tate
Gönderildi 3/8/2007 12:41 (#1538476 - Cevapladığınız Konu : #51925)

Üye

2525
Bulunduğunuz yer: Kuzguncuk
İnsanız işte! dediğiniz gibi..

Rutine kızarız yaşamımızda.. hep aynı, hep aynı diye.. ama o aynılığa bi darbe oluncada dünya başımıza yıkılır di mi?

Hergün servise koşarak yetişmekten şikayet eden iş arkadaşım, servise koşarken ayak bileğini kırdı geçen gün. 30gün alçı ve rapor.. Değil servise koşmak, suyunu bile kayınvalidesi getiriyor, çocuklar annede..

Çocuklarını yaz dönemi diye her sabah kayınvalidesine bırakmak zorunda olan arkadaşım, kayınvalidesi Ankara ya gitmek isteyince yıkıldı!

İlginç değil mi?

Sahip olduklarımıza şükretmek ne denli anlamlı aslında..

alabildiğimiz nefese, yürüyebildiğimiz bacaklarımıza, tutabilen ellerimize, tuvalet ihtiyacımızı karşılayabildiğimiz böbreklerimize, sahip olduğumuz evlatlarımıza, işimize, evimize... daha ne çok şükredilecek şey var değil mi?

Tüm bunlara şükretmek için zaman ayırırsak, yatttığmızda ya da sabah yüzümüz yıkarken belki kandimizde anlarız ne çok şeye sahip olduğumuzu...
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 8/2/2008 18:11 (#2006590 - Cevapladığınız Konu : #51925)
Konu: Cocuk Kucuk Empati Buyuk

Onur Üyesi

Kucuk oglum Kayra 15 gun sonra 8 yasina girecek, ilkokul 3. sinifta okuyor.
Hayati pek kolay sayilmaz. Kendinden yaklasik 5 yas buyuk 3'uz kardesle yasamak uc kucuk veliye daha sahip olmak gibi bir sey. Onlara yetismek icin 10 aylikken yurumeye basladi bu cocuk. Halen de kosturuyor... Onlar kadar becerikli olabilmek, Onlar kadar buyuk olabilmek telasinda...
Her gun oldugu gibi okul donusu Kayra'yi almaya gittim dun ogleden sonra... Her zaman etrafina fel fecir bakan cocuk dalgin yuruyordu, seslenmesem beni gecip gidecek kadar...
"Hayirdir Kayra! Dalginsin bugun..."
"Sorma anne, Hayden bogazima coktu az once, Onu dusunuyordum..."
Gel de telaslanma ama yuttum dilimi... Biraktim cocuk anlatsin bana, ben yorumuna katmadan tertemiz hallerde...
Devam etti paylasma istegine gem vurmadigimdan...
"Ama kizmadim Ona. Sanirim ogretmenimiz okulda verilen surede tamamlayamadigi odevleri evde bitirmesi icin verdiginden cani sIkkIndI... Benim neseli olmama bozuldu herhalde, cunku benim ev odevim yok..."
"Nasil yani?"
"Farkina varmadim sIkkIn olabilecegini, tam o esnada sakalasiyordum. O uzgunken ben sevincli davranabildim diye sanirim, kizdi bana..."
"Peki sen ne yaptin?"
"Canimi acitiyorsun, yapma dedim ama ellerimi kendime sakladim, Ona karsilik vermeye degil, ve birakti..."
"En dogrusunu yapmissin Kayra... Hepimiz bazen sIkkIn olabiliyoruz, ustumuze gidilsin istemiyoruz".
"Biliyorum anne".
Cocugumun yuzune bakmamaya calisiyorum gozyaslarimi gormesin diye. Bu cocuk ki 3 sene oncesine kadar kendi oz babasindan tokatin inebilecegini bilmekle yasadi/buyudu... Kendini sakinmaya, mudafi davranmaya hazir bekleyerek yurudu ilk adimlarini...
Ruh sagligi kazandirmak ise amacimiz cocuga; babasini kotulemekle basarilmaz asla. Cok sukur bunu bildigimden yeltenmemekle kalmayip cocuk kendi soylediginde de kendi gecmisimin yakasini birakip empatiye cevirebilmeyi basardim. "Iste bu nedenlerle bniraktik, simdi yapayalniz hallerde yasiyor" dememek icin isirdim dilimi. Bunu soylemek icin yeterince bahane bulabilmem cok kolaydi ama zarardan baska ne getirebilirdi bu tepki? Cocuklarima yuklemedim.
Tam tersine "Hepimiz insaniz, hata yapabiliriz. Baban mutlaka seni cok sever, ayni benim gibi... Gosterme sekillerinde hata yapmis olabilir. Aynen hepimizin yapabilecegi gibi..."
Ve simdi topluyorum demet demet emeklerimi, sabrimi, sevgimi... Boyundan buyuk empatisine sahit olmakla... Kimseye nefret, ofke tasimadan yasayabilir hallerini buyuklerde de gorebilsek keske.
Mucize mi bu cocuk degil elbette... O da bizim gibi insan ama tastiginda kendi yakalayabiliyor artik kendini. Hata yaptigini anlayip gelebiliyor kendi analizlerine ve paylasiyor bizimle.
Gece yatirirken mirildiyor duasini. "Ben de duyabilir miyim duani?" diyorum.
Tekrarliyor "bana sabrindan, sevgisinden vermeye devam etsin diye dua ediyorum. "Hayden pek kolay kolay vahsetten vazgecebilecek gibi gorunmuyor" diye de dusunceli ekliyor cumlesine...
"Ne diyecegimi biliyorsun degil mi Kayra ?"
"Evet anne, kendini kolla ama sirtini da donme, sabirla bekle, ihtiyaci ldugunda arkadas diye gelebilecegini bilsin" diyeceksin. Ben de oyle dusunuyorum zaten, merak etme. O yuzden Hayden icin de dua ettim, yumusamasina yardim etsin diye..."
AMIN Kayra
AMIN anne
Ben de ogrenebilsem  Onun kadar, kendi halledemeyecek gibi olduklarimi guvenim sonsuz hallerde Yaratana teslim etmeyi. O da olur birgun elbet. Cocuklara ogretiyoruz derken aslinda Onlardan ne cok ogrendigimizi unutturmadiklarina sukurle...
Hepinize sevgimle,
Handan Kamphuis
Yukarı
FİLİZ KORSAK
Gönderildi 15/2/2008 11:37 (#2022581 - Cevapladığınız Konu : #51925)

Üye

2525
Bulunduğunuz yer: SAKARYA/GAZİANTEP
yazılarınız çok güzel teşekkür ederim. düşündüğümüz kötü şeyler başımıza geliyorsa o zaman hep iyi şeyler düşünmeliyiz.... %100 düşünce gücü kitabından öğrendiğim ve uyguladığım bir cümle.....
Yukarı
esla
Gönderildi 19/5/2008 00:45 (#2229282 - Cevapladığınız Konu : #51925)

Uzman Üye

1000100100100100
Bulunduğunuz yer: Çanakkale
Çocuk Sayısı: 2
kayra ya KOCAMAN bir ALKIŞ ve EN KOCAMANI SİZE...SABRINIZA,EMEGİNİZE...Sizden öğreneceğimiz çok şey var Handan Hanım...
Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >
Görüntelediğiniz sayfa 12 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)