Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 8 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

Öncelikli Öfke Nedir ve Nasıl Başa Çıkabiliriz?
Yöneticiler:

Geçeceğiniz sayfa : < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >
Görüntelediğiniz sayfa 7 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Nasıl BaşarırızMesaj formatı

gulpapatya
Gönderildi 2/4/2007 13:28 (#1185923 - Cevapladığınız Konu : #68043)
Konu: RE: Öfke Nedir ve Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Asil Üye

100252525
Bulunduğunuz yer: Eren ve Kerem in Dünyası
Çocuk Sayısı: 2
:hu:    Canan Hanım bu yazıya çok ihtiyacım vardı.Aslında hep sakin bir yapım olmuştur.Ama bazı olaylardan sonra sinirlerimi kontrol etmeyi başaramadım.Zamanın biriktirdikleri.Şimdi çocuklarıma çok öfkelenir oldum.Oysa böyle davranmak istemiyorum.Onlar daha çok küçükler.Sonra kendimi yargılıyorum.Ama elimde olsaydı da içimde kalan öfkeyi başkalarına haykırsaydım ve rahatlasaydım.Sizin yazdıklarınızı yapmaya çalışacağım...Hep  söz veriyorum ama bir süre sonra unutuyorum yine öfkem galip geliyor:dscl: ..Bu defa başarmalıyım...:lov:
Yukarı
hera33
Gönderildi 8/4/2007 09:09 (#1204007 - Cevapladığınız Konu : #68043)
Konu: Re: Öfke Nedir ve Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Faal Üye

100100252525

Çocuk Sayısı: 1
teşekkürler ihtiyacım olabilir inşallah olmaz ama
Yukarı
meleknisa
Gönderildi 8/4/2007 10:22 (#1204098 - Cevapladığınız Konu : #68448)

Onur Üyesi

20001000100252525
Bulunduğunuz yer: doğduğum yerde değil doyduğum yerdeyim(gaziantep)
merhba canan hanım ben öğretmenim bu yöntemi okulda ve sosyal haytta kullanıyorum
koalay kolay çevremdekilere öfkelenip çıkışmam skin bir şekilde cevap verir ve gülümserim
ama benim sorunum bazen kendi evimin içinde bunu uygulayamıyorum bazen kızımın ufacık bir hareketiyle ona bağırabiliyorum
bazen eşimin alakasız bir sözüyle anlamsız kavgalar çıkartıyorum
herhalde son damlalar onlara denk geliyor
ama bunları bilinçsiz yapıyorum kendime sonra çok kızıyorum
özellikle de15 aylık olan dünyalar güzeli meleğime bağırdığımda tüm gün vicdan azbi çekiyorum bir daha yapmayacağım diye söz veriyorum ama ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
buraya bunlara yazmak bile hem rahatlattı hem utandırdı benii
Yukarı
gulpapatya
Gönderildi 9/4/2007 17:06 (#1207654 - Cevapladığınız Konu : #68043)

Asil Üye

100252525
Artık herşey daha iyi.....İNŞALLAH daha da iyi olacak..
Yukarı
EMELVOLKAN
Gönderildi 10/4/2007 00:02 (#1208646 - Cevapladığınız Konu : #68043)

Kıdemli Üye

50010010025
Bulunduğunuz yer: Millstone of Bywater
Süper walla,

Galiba oğlumun bu denli sinirli olması benim yüzümden.Nasıl düzeltirim bu durumu canan hanım?Oğlum daha 2 yaşında

Yukarı
bahar-atamert
Gönderildi 11/4/2007 15:40 (#1213940 - Cevapladığınız Konu : #68043)

Uzman Üye

20001001002525

teşekkürler Canan Hanım
Yukarı
42*betülsinem*06
Gönderildi 15/4/2007 12:48 (#1225725 - Cevapladığınız Konu : #68043)

Asil Üye

100100
Bulunduğunuz yer: İZMİR
ÖFKE

Öfke uygun ifade edildiğinde, son derece sağlıklı ve doğal bir duygudur. Ancak kontrolden çıkıp da yıkıcı hale dönüşürse okul-iş hayatında, kişisel ilişkilerde ve genel yaşam kalitesinde sorunlara yol açar. Pek çok kişisel ve sosyal problemlerin (örneğin, çocuk istismarı, aile içi şiddet, fiziksel ya da sözel saldırganlık, toplumsal şiddet) temelinde öfke vardır. Öfke hem dışsal, hem de içsel bazı olaylarla ortaya çıkar.
Arkadaşınız, anneniz, kardeşiniz, sokaktaki bir adam, öğretmeniniz gibi belli bir insana öfkelenebileceğiniz gibi; trafik sıkışıklığı, iptal edilen bir randevu gibi bir olaya da öfkelenebilirsiniz. Öfkelenmenizden kendi kişisel kuruntularınız sorumlu olabileceği gibi, daha önceden başınızdan geçmiş ve sizi öfkelendirmiş bazı olayların anıları da sorumlu olabilir.

Genellikle öfkeye yol açan nedenler arasında; engellenme, haksızlığa uğrama, fiziksel incinme ve yaralanmalar, tacize uğrama, hayal kırıklığı, saldırıya uğrama, tehditler sayılabilir.

Sağlığa Etkisi

Uzmanlar bastırılan öfkenin kaygı ve depresyona yol açtığını iddia ediyorlar. İfade edilmeyen öfke, kişiler arası ilişkileri bozabileceği gibi, zihinsel ve fiziksel problemlere de yol açabilir. Doğru ifade edilmeyen öfkenin yol açtığı fiziksel problemler arasında;

• Baş ağrıları,
• Mide rahatsızlıkları,
• Solunum problemleri,
• Cilt problemleri,
• Jenital ve böbrek fonksiyonlarında problemler,
• Artirit,
• Sinir sistemi rahatsızlıkları,
• Dolaşım sorunları,
• Varolan fiziksel rahatsızlıkların kötüleşmesi,
• Duygusal rahatsızlıklar,
• ve intihar sayılabilir.

Öfke Kontrolü

Öfkeyi doğru ifade etme becerisini kazanmaya “öfke kontrolü” denir. Öfke kontrolünde temel amaç; saldırganlıktan uzak, şiddet içermeyen, kişinin kendisine ve çevresindekilere zarar vermeyecek şekilde duygusunu ifade etme becerisini kazanmasıdır.

Öfke kontrolünü öğreten pek çok yöntem vardır. Doğru yöntem kişiden kişiye değişir. Doğru yöntemi belirlerken; kişinin kendi kişiliğine, yaşam tarzına uygun olanı seçmesi ve seçtiği yöntemi uygularken günlük yaşamında fazladan sıkıntı hissetmemesi göz önüne alınması gereken temel faktörlerdir.

Genel olarak öfke kontrol yöntemleri; bilişsel, duyuşsal, iletişim, duygusal ve davranışsal boyutları içerir.

Bilişsel Yöntemler:

• Kışkırtmanın tanımlanması – Sizi kışkırtan durumlarla yüzleşme ve bunlardan kaçınma verisi sağlar.
• Alternatif açıklamalar – Sizi kışkırtan olaya değişik açıklamalar getirmek ve farklı bakış açıları düşünmek, sizi daha doğru tepkiler vermeye yönlendirebilir.
• Öfkenin çarpıtmalarıyla savaşma – Öfkenizi, düşünme biçiminizi yeniden gözden geçirmek için bir uyarı olarak kullanabilirsiniz.
• Öfke kontrol yönergeleri – Öfkelendiğinizde, öfkenizi kendinize ait yönerge cümleleriyle kontrol etmeye çalışabilirsiniz (“öfkenin seni ele geçirmesine izin verme”, “derin bir nefes al” gibi).
• Beklentilerin netleştirilmesi – Karşılaşabileceğiniz olayları önceden tahmin edip ona göre davranabilirsiniz.
• Zihinsel tekrarlar – Olumlu bir olayı örnek alıp, ardından kafanızda tekrarlayıp ders çıkarabilirsiniz.
BİRAZ FAYDALİ OLDUYSAM NE MUTLU BİZ ANNELERE

Yukarı
gulpapatya
Gönderildi 20/4/2007 11:04 (#1243426 - Cevapladığınız Konu : #68043)

Asil Üye

100252525
Teşekkürler...Yine sözümü tutamadım.Öfkeme yenik düştüm..İstemem bir tanecik gözyaşına sebep olmak.....
Yukarı
ceylinece
Gönderildi 20/4/2007 11:34 (#1243629 - Cevapladığınız Konu : #68043)

Faal Üye

10010010010025
Bulunduğunuz yer: Sakarya
biraz empati kurabilsek öfkemize yenik düşmeyiz bence
Yukarı
ughhb
Gönderildi 28/4/2007 02:49 (#1268021 - Cevapladığınız Konu : #68043)

Üye

Bulunduğunuz yer: canada
slm bende sizin gibi bazi ozelgunler cok cabuk barliyorum tabiki ozamanda karsimdaki kisiyi kiriyorum gercekten istemeyerek yapiyorum
ve sanirim kizimda benden gordugunu uygukuyor kardesile kavga ettimi bagirarak konusuyor cok kotu ornek oluyorum cocuklara ama bende artik sizlarin dediklarinizi uyguluyacam tesekkurler fikirleriniz icin
Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >
Görüntelediğiniz sayfa 7 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)