Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 8 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

ergenlik sorunları
Yöneticiler:

Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Nasıl BaşarırızMesaj formatı

goldenmoon
Gönderildi 10/2/2010 10:35 (#3313362)
Konu: ergenlik sorunları

Asil Üye

10010025

Çocuk Sayısı: 1

Kızım 11 yaşında, sınıfından bir çocuğun kendisine çıkma teklif ettiğini ve kızımın da kararsız olduğunu tesadüfen öğrendim. Kızım bildiğimi bilmiyor . Dün kursta olması gereken saatte kursa gitmediğini arayıp haber verdiler. Akşam eve gittiğimde mutlaka onunla konuşmam lazım. Ancak konuşmadan sizinle konuşmak istedim. Bu teklif olayından haberim olduğunu benden gizlememesini isterse beraber çıkabileceklerini mi söylemelim? Yoksa yaşının küçük olduğunu derslerine yoğunlaşmasını mı? Ya da kursa gitmeyerek bizi değil kendini kandırdığını mı? Bu olayı babayla paylaşmalı mıyım?Tabii ki kursa gitmediğini bilecek babası ama teklif olayını da bilmeli mi? Sanırım çıkma teklifi kabul edilmiş:(Ilımlı anlayışlı anne olmak istiyorum benimle paylaşsın gizlemesin istiyorum ama hala inanamıyorum bizi kursa gidiyorum diye kandırdığına bana akıl verin lütfen...

Yukarı
BURCU&UTKU
Gönderildi 10/2/2010 11:00 (#3313406 - Cevapladığınız Konu : #3313362)
Konu: Re: ergenlik sorunları

Onur Üyesi

50005000500
Bulunduğunuz yer: Kırşehir
Çocuk Sayısı: 2
Henüz çocuğum ergenlik yaşında değil ama lisede görev yapan bir eğitimci olarak benim kendi düşüncem çocuğumla arkadaş gibi olmayı düşünmüyorum.Bu şekilde olduğunda onaylandıklarını düşünüp herşeyi yapıyor ve "annem biliyorun"arkasına sığınıyorlar.

Meslea bir kız öğrencimi wcde sigara içerken yakalmaıştım ilk tepkisi isterseniz aileme haber verin,annem zaten biliyor olmuştu.Yanlışın sigara içmek yanınd abu işi okuld ayapmak oldugunu algılayamamıştı.

Bence bu yaşta çocuklar çıkmak ya da sevgili olmak yerine grup arkadaşlığı yapmalılar,kız erkek karışık grup şeklinde bir yerlere gitmeleri,eğlenmeleri,ders çalışmları onaylanırken sevgili olmak için çok erken bir ya bence.Aşık olmak,ilgi duymak kabul edilebilir duygular ama kıznınıza bir soun bakalım çıkmak ne dmeek miş?Çıkınca neler yapacaklarmış?Paylaşımnları neler olabilirmiş bir konuşun acaba kendisi biliyor mu ne yapacağını?Sonrasında grup arkadaşlıklarının ne kadar eğlenceli olacağını doyurucu olacağını anlatıp duygularına saygı duyduğunuzu ama bire bir flört tarzı bir ilişkinin ancak üniversite yıllarında makul olacağnı anlatıp çok da onaylanacak bir durum olmadığını belirtin ve grup içerisinde görüşmelerinin birbirlerini tanımalaırnın daha doğru oldugunu anlatın.Ve tabi ki çocuğun ailesi kimmiş öğrenip annesiyle tanışın.

Grup içerisinde çcocuklar çok rahat davranamazlar,istenmeyen hareketlerde bulunamazlar .Ailelerin birbirini tanıması da genel denetim için şarttır.Olayı tamamen kabullenip hatta neler konuştuklarını vs paylaşımına girdiğiniz an annebaba sınırından çıkıp arkadaş sınırına girmiş olursunuz diye düşünüyorum ben.
Yukarı
goldenmoon
Gönderildi 10/2/2010 11:57 (#3313498 - Cevapladığınız Konu : #3313362)

Asil Üye

10010025

Çok teşekkür ederim, düşüncelerini yazdığın için, siz eğitimciler tabii ki çok daha fazla olay yaşıyor onları bizlerden daha iyi tanıyorsunuz. Çocuğu da ailesini de tanıyorum. 6 yıldan bu yana aynı sınıfta okuyorlar, benim endişem acaba bildiğimi söylemeli miyim ?
yoksa bilmiyor gibi davranıp kendi fikirleirmi mi mi söylemeliyim. Geçen gün annecim bu yaşlarda çıkma teklifleri alabilirsin ancak henüz çok erken olduğunu bilmelisin dedim. Ama şimdi akşam dün kursta olduğu saatte nerede olduğunu konuşucaz eğer yalan söylerse açık olmazsa söylemem gerek diye düşünüyorum.Off ne zormuş yaa keşke hep bebek kalsalar....
Yukarı
Fulyaa
Gönderildi 10/2/2010 13:46 (#3313583 - Cevapladığınız Konu : #3313362)
Konu: RE: ergenlik sorunları

Onur Üyesi

50005000200050010010010025
Bulunduğunuz yer: MERSİN

Gerçekten de kız çocuk annesi olmak çok zor. benim de 16 yaşında bir kızım var. Son zamanlarda aşırı derece süsüne püsüne önem vermeye başladı. İlk başlarda arkadaşlığa karşıydı ama son zamanlarda düşüncelerinde değişiklik hissediyorum ve onunla konuşmaya çalışıyorum.

Mesela arkadaşlık yapmanın çok normal olduğunu,  aklı başında biri için derslerini engelleyemeyeceğini düşünüyor.  :dscl:  ben de kendisi için çok erken olduğunu ve üniversitede karşısına daha iyi kişiler ve insanların çıkacağını söylüyorum. kesinlikle bu işin normal olmadığını vurguluyorum. Tabiki ben düşünmüyorum diyor daaa..

Toplum ve çevre gençleri çok etkiliyor.

Kızınız için de ne diyeceğimi inanın bilemiyorum. konuşmak belki çok kolay ama önemli olan doğruyu bulmak. Hele de 11 yaş için bence de hiç normal değil.

Yukarı
goldenmoon
Gönderildi 10/2/2010 15:52 (#3313708 - Cevapladığınız Konu : #3313362)

Asil Üye

10010025

fulya teşekkür ederim, sabahtan beri düşünmekten yoruldum.... gerçekten....ama sanırım anne baba rolü arkadaş rolünden daha ön planda olmalı gibi geliyor ana da..offfffffff of.
Yukarı
BURCU&UTKU
Gönderildi 11/2/2010 10:18 (#3314019 - Cevapladığınız Konu : #3313362)

Onur Üyesi

50005000500
Bulunduğunuz yer: Kırşehir
Çocuklarımızın zaten bir sürü arkadaşları va ya da olacak.Ama bir tane anne babası var. O yüzden anne baba rolünü devam ettirmekte fayda var.Ben kararsız oldugum konularda çocuk yetiştirirken,İçgüdülerimi dinliyor ve ona göre davranıyorum.Ve bu şekilde şimdiye kadar hiç yanılmadım.İçgüdülerin sana ne diyorsa o şekilde davranabilirsin.

Bir de Handan Abla'nın fikirlerine çok güvenirim ben.İstersen canevim forumunda bir de ona danış.
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 12/2/2010 16:11 (#3314983 - Cevapladığınız Konu : #3313362)

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

Sevgili kardesim,

Cocuklarimizla acik, guvene ve sevgiye kurulmus bir iliski mutlak var olmali ama cocuklarimizla arkadasliga hayir diyenlerdenim zira dogal degildir. Biz onlarin arkadaslari olamayiz. 

Cocuklarimdan benim ve esimin icin sIklIkla duydugum tanim "gidebilecek, guvenebilecek insanim" seklinde. Bize ne olursa olsun gelebileceklerini, guvenle acilabileceklerini bilirler. Saklamak yalanla farkli degildir dusuncesini cok sukur yerlestirebildik onlara. Guveni sarsmamak icin saklamazlar hic bir seyi.

Bize acildiklarinda yargilamayacagimizi, sinirlenmeyecegimizi, 'biz sizin yasinizdayken..." nutuklarina girismeyecegimizi bildiklerinden cekinmezler. Sorun ve sorularini kendilerine sorular sevkederek kendilerinin cevaplamalarini saglamaya calisiriz hep.

11 Yasinda 14 yasinda v.s. biriyle arkadaslik yapmak ne kadar dogru olabilir, beklenti nedir? Bunlari cocuga sevkedin. Kendi dogru bir fikir olmayacagini cozumlesin ki bu teklifi reddetmek ona eksiklik degil fazlalik getirsin. "Kendi kararlarimi vermeye basladim, buyuyorum" gururunu kazanmaya basladi mi saglam kararlar vermeye danismak icin gelir size.

Cocuklarima evliligin guzelligini nutuklarla degil yasamla gosterebilmek ve beklemelerini heveslendirmek en buyuk emellerimden biriydi. Esimle aramizdaki iliskinin guzelligini gordukce evliligin ozelligini kavrayabildiler.

Arkadasliga gelince bu caglarda herkesle arkadas olmaya yonlenmeliler, tek bir erkek/kiz arkadas secmeye degil. Bize tanistirdiklari ne kadar yeni arkadas varsa eve cagiriyoruz, ilgi ve sevgimizi onlara da gosteriyoruz. Yasam seklimizi goren cocuklar iliskiyi devam ettirebilmek icin cocuklarima uyuyorlar ve ters olaylara davet etmiyorlar.

Su anda okullari tatil oldugu icin evimde benimkilerle birlikte 7 cocuk var. Oglumuzun ve gelinimizin ikiz bebekleri de bizde. Cocuklari aile olaylarina katmakta ustume yoktur :). 14 yasindakiler de dahil olmak uzere bebeklerle temaslarini sagliyorum. Bir biberon tutan, bir bebege gaz cikarttiran "evlilik", "aile" gibi kavramlari nutuklarin yaptiramayacagindan fazlasiyla yaptiriyor, yerlestiriyor, emellerine koyuyor. Emeller ne kadar yuksek olursa o kadar ucuza satmaya kalkismazlar.

11 Yasinda cocuk erkek arkadas edinse ne kazanacak/ne kaybedebilir? Kazanclarini goremiyorum ama riski cok olabilir. Henuz bu riske hazir degiller.Buna karsilik simdi 'aile' ve ailevi degerleri ogrenmesi icin her firsati kullanmaya bakin. Cevre etkisi malesef erken buyutuyor cocuklarimizi, risklere atilmamalari evde ogretebileceklerimizle saglanmali.

Buraya kadar yazdiklarimi asagida toplamaya calisacagim.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 12/2/2010 16:27 (#3314994 - Cevapladığınız Konu : #3313362)

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

Cocuklarin anne/babaya her turlu durumda cekilmeden acilabilmesini saglamaliyiz.

Kizmayacagim, yargilamayacagim dedigimizi davranis ve tutumuzdan da gormeli ve urkmeden gelmeli.

Saklamanin yalan kadar hatali oldugunu ve saklananlarin mutlaka eninde sonunda aciga cikabilecegini bilmeliler.

Guven iliskisini sarsmamalilar. Sarsmamaliyiz. "Sana guveniyorum", "bana her turlu sart altinda gelebilecegini biliyorum", "baskalarindan duymadan senden duyacagima inaniyorum" demek yetmez, kendiniz de acik olmalisiniz cocuklariniza karsi. Onlari ilgilendiren konularda tartismali, danismali, dusuncelerini almali ve degerlendirmelisiniz.

Olaganustu bir durum her an olabilir. Cocuklarima tembihim hep bu anlayis uzerinden. "Ani bir durum, beklenmedik bir felaket v.s. oldugunda sizi nerede bulabilecegimi bilmem lazim" fikri asilanirsa ve sizler de cocuklariniza sizi her an bulabilecek/erisebilecek sekilde bilgilendirirseniz aliskanlik haline gelir. Evden cikmadan mutlaka bildiririm cocuklarima "surada olacagim, su sure icinde donebilmem lazim, erismeniz gerekirse telefon edin v.s. v.s." boylece sadece cocuktan beklenen degil tum ailenin katildigi bir haberlesme neti hazirlamis olursunuz. Ve cocuk bu haberlesmeye istekle katilir.

Guvenin ne kadar onemli oldugunu ve sarsilmasinin engellenmesi icin elden geleni yapmayi kendinizden ogretin.

Guvenini yikacak bir durum yarattiginizda mutlaka ozur dileyin. "Sana bugun kalem alacagima soz vermistim ama unuttum, cok ozur dilerim, sozumu nasil da unutabildim! Nasil telafi edebilirim?" gibi dusuncelere katin cocugunuzu. Kandirmanin ne kadar hatali olacasgini aiklik ve dusurtluk yasamanin tadiyla ogrensin ki cezbolmasin.

"Hem okula, hem de kursa gidiyorsun, biliyorum ki bazen fazla gelebilir sana. Bunaldiginda haber verirsen birlikte bir caresini dusunuruz" demekle kalmayip ornegin ayda bir kurs gunu ya erken alin ya gec yollayin ya da tamamen yollaamayin yerine teke tek zevkli bir program yapin. Ya da kursa devamliligi oldugunda ayda bir/iki ozel gun yapacaginiza beklentisi olsun.

En onemlisi arkadaslarini tanimaya bakin. Yargilamadan, tenkit etmeden, ne bicim cocuklar! Gorusmeni istemiyorum v.s. Demeden size arkadaslarinin nitelikleri ve davranislari hakinda acilmasini ve bilgilendirmesini saglayin."Sen ne dusunuyorsun? Arladasinin yerinde olsaydin sen ne hissederdin/dusunurdun/yapardin? " sorularini sevkedin. Fikirlerine deger verdiginizi bilsinler. Sorunlu cocuklardan sakinmalarini degil sorunlarina care bulmalarina destek olabilmeyi asilayin.

Bunlar arakadas olmak degildir. Cocuklarimizla aramizda en azindan bir nesil farki var ve iliskimiz arkadaslik olamaz. Anne/baba olmak dunyanin en guzel rolu. Yeter ki anlayis ve sevgimizin her turlu sartta hazir olacagini bilsinler. Cekinmeden gelebilsinler.

Sevgilerimle ve hepimize kolay gelsin dileklerimle,

Handan Kamphuis

Düzenleyen Handan Kamphuis 12/2/2010 16:29
Yukarı
goldenmoon
Gönderildi 16/2/2010 10:37 (#3316585 - Cevapladığınız Konu : #3313362)

Asil Üye

10010025

Handan hanım teşekkür ederim yazınıza...

olanları anlatayım akşam eve gidene kadar zor tuttum kendimi ve aramadım. Gayet sakin bir şekilde annecim bugün kurstan mesaj geldi gitmemiş görünüyorsun bir terslik mi var dedim.kızım da 10 dakika geç kaldığını yoklamanın ders başında yapıldığını söyledi. Eşim de öğretmenleriyle ondan habersiz görüştü ve hatta ilk sırada dizimin dibindeydi demiş öğretmeni. Çok rahatladım.Yüzünde en ufak bir panik belirtisi yoktu doğru söylediğine sevindim. mutlu bir akşam geçirdik. Bu vesile ile muhtemel bir arkadaşlık konusunda eşimle nasıl bir tavrımız olacağını da yalnızken konuştuk ilke kararlarımızı aldık. Ayrıca farklı zamanlarda iki kez konuyu konuştum.çıkma teklifinden haberim olduğunu söylemedim. bu tür arkadaşlıkları uygun görmediğimizi zarar görebileceğini erkek çocukların bu dönemde olmayan şeyleri varmış gibi anlatmayı sevdiğini, kendisini en iyi kendisinin koruyabileceğini vs anlattım. Can kulağıyla dinledi. Bu arada yol sormak için duran arabalardaki kişilere cevap vermek zorunda olmadığını, tanımadığı hiç kimsenin arabasına binmemesini de sıkıştırdım araya. Zira çocuk kaçırma olayları da çok arttı:Allah hepimizin yardımcısı olsun sevgilerimle
Yukarı
Fulyaa
Gönderildi 16/2/2010 11:40 (#3316647 - Cevapladığınız Konu : #3313362)

Onur Üyesi

50005000200050010010010025
Bulunduğunuz yer: MERSİN

Zerrin herşeyin yolunda gitmesine çok sevindim. Bağırmak ve ses tonunu yükseltmek hiçbir zaman olumlu bir iz bırakmaz. :ohh:

Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)