Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 6 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

AILE
Yöneticiler:

Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4
Görüntelediğiniz sayfa 4 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Nasıl BaşarırızMesaj formatı

GürYel
Gönderildi 7/1/2011 11:02 (#3510058 - Cevapladığınız Konu : #3495439)
Konu: RE: AILE

Uzman Üye

10005002525
Bulunduğunuz yer: EsTemYeliz'in kalbinin derinlikleri...
Çocuk Sayısı: 2

Zaman iyilikle- kötülükle, çalışarak- tembellikle, mutlulukla- üzüntüyle de olsa akıp gidiyor. Önemli olan bu vakti en iyi şekilde hem kendimiz için hemde sevdiklerimiz için değerlendirebilmemiz olmalı. Ama maalesef bunu başaracak ne güç ne umut bırakıyor hayat şartları ve insanlar bizlerde. Yinede herşey bizim elimizde!! Bazen bir merhaba bile yetiyor kapıları açmakta, bazende bir elveda tümkapıları açılmacasına kapatıyor. Hayat işte bu; kapılar açılır, kapanır..

Düzenleyen GürYel 7/1/2011 11:14
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 7/1/2011 14:38 (#3510557 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

AILE SABIR ister.

Bir cocugun dogumuna bakarsak patadanak dusmez kucagimiza. Kolay hamile olunsa bile 9 Ay beklenir.

Fiziki hizlarimiz ne olursa olsun ruh hizimizi yavaslatip diz cokup birbirimizi DINLEMEK ister.

Aile EMPATI gerektirir.

AILE iliskilerinin en temel kurali MUKEMMELLIK - USTUNLUK - BENCILLIK gibi duygularin esik atlayip yuvaya girmemesini ister.

Hem kendinde hem aile bireylerinde KUSUR bulmak yerine eksik kapatmaya ugras ister.

SEFKAT ister aile... SEFKAT dusunceli duyarli davranislardir. Zorlama, itme, kakalama yoktur icinde sefkatin.

SABIR icseldir ve disari yansimasi SEFKAT halindedir.

Ikisi yanyana olmamissa bir ucu tikalidir mutlaka. Acilmasi gerekir. Evinize dosenmis aziz suyun muslugunuzdan akmamasi gibidir, onarimi gerekir.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 7/1/2011 14:41 (#3510562 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

Cocuklarimla teke tek en azindan 20-30 dakika ayirmaya bakarim her gun, okul donusu...

Mutfakta yemegimizi hazirlarken v.s. 

"Gunun umarim iyi gecti..."

Demem yeter. Once kotuleri siralarlar bir nefesde ve gaza getirmemle iyileri de bulur, seslendirirler.

Durup, dusunup, tekrarlanmayan guzellikler hazima ugramadan acele barsaktan gecip atilmis gibi olurlar yani bedene/ruha faydasi olmaz.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 7/1/2011 14:59 (#3510583 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

Aile bireylerinin birbirine azim, gayret, cesaret desteginde bulunmasi gerekir.

Okul donusu aceleci oglum onume koydu kagitlarini...

Yuksek programli Matematik aliyor kerata... 100 uzerinden 100 yazili kagitta.

O esnada yanimda diger oglum vardi. O da benim gibidir, nereden Matematik bu kadar yuksek olabilecek!

`Nasil gururluyuz kardesinden hepimiz degil mi?" diye gozlerinin icine bakip bir saniye sonrasinda Onun gundemine giriyorum.

Ne bulursam... Oznesine getirmem lazim.

Yay gibi bir delikanli oldun kerata!... 

Askerlikten baska merak uyandiramamistik oysa ama vazgecmedigimizden nihayet okulun bandosuna da girdiydi ama ilk zamanlar resmen kulaklarimiza mum eriyigi dokup evden kacasimiz geliyordu. Ustelik trombon caliyor/calisiyor, flut gibi ufak tefek de degil  .

Ancak azim ve cesaret vere vere, durup taktirlik anlarini yakalayip yansittikca, ogretmeninin de destegiyle muazzam ilerledi.

Elimi tas gibi karnina goturup gulumsuyorum.

"Farkinda misin? Askerlik talimleri kaslarini disaridan gelistirirken, muzik emegin iceriden de kuvvetlendirdi seni?

Diaframin, yuz kaslarin, ozellikle agiz cevresi, karninin ici... Kimbilir nasil kuvvetlendirdi seni iceriden de... Acip gorsek kimbilir ne kadar saglamlastirdi ama goremeyiz, sadece tahmni edebiliriz.

Ancak muzikle ugrasinin yureginin ve ruhunun kuvvetlendigini cgormemek imkansiz.

Cok daha sakinlestin, cok daha yuzun guluyor... Cok daha olgunlastin. Minik bebegim degil genc  delikanlisin. Seninle gururluyuz.

"Haklisin, ben de memnunum bu hallerimden..." diye gulumsuyor o kendine has yarim kivrimli gulusuyle...

Oysa ne cok isyan etmis, kaldirip duvarlara atmisti trambonunu "BEN BECEREMEYECEGIM!" feryatlariyla...

Oglum ergenlik donemini cok agir geciriyordu. Deprasyona bile girdiydi ama cok sukur o gunler gerilerde kaldi, bu gunku hallerini gordukce yuregim teskin.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 7/1/2011 15:11 (#3510597 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

Yuzde yuzluk Matematikci oglum yanimiza geri geldiginde, kardesine 'Bravo valla birader!` diyor gulumseyerek.

Cok sukur yarismaya girmiyorlar.

En buyugunden en kucugune herkes kendi ozelliklerine, becerilerine, zekalarina sahip cikabiliyorlar digerlerine de destek vererek...

Oysa saati geri alip baktigimda tepkisi ne kadar farkliydi "Ben Onun gibi olamam!" husraniyla carpisiyorduk.

Oysa kimse kimse gibi olamaz. Aile butunlugu, birbirini kuvvetleriyle desteklemek, zayifliklari birlikte kapatmaya gitmektir. MUKEMMELLIK aranmadan...

Ancak bu gozlemler anne, baba tarafindan yapilmali ve seslendirilmelidir ki CESARET girsin denkleme...

Sofraya ceyrek kala hepsi cevremdeler...

Bakip gulumsuyorum yuzlerine...

"Hayrola!" diyorlar neredeyse bir agizdan...

"Bakiyorum da ufacik pre-mature bebeklerim ne hallere geldi. Inanamiyorum!..." diye gulumsemeye devam.

"Benim gibi beceriksiz bir kadindan ustelik!..." diye kahkahaya donusuyor gozlemimi seslendirmem.

Hepsi birden itirazda.

"Dalga gecme anne! Sendekileri alip tasidik mutlaka... Ve siraliyorlar neleri ozellikle yapabildigimi...

Gozlemcilikleri onemlidir insanlarin ve bu gozlemlerini "ben onun gibi yapamam! Diye negatife bindirmek yerine kendilerini cesarete eklemeleri... Cok sukur olumluyu ekleyebilmisim cocuklarima. 

Kolay mi oldu? Asla degil ama destegim buyuk oldu, esimden geldi. Biyolojik babalari olmamasina ragmen, hatta kulturumuze bile yabanciyken insan hallerini, aile onemini, cocuk dunyasini, ruh sagligini bilmekle hayatimiza girisiyle, destegini verisiyle...

Anne ve baba mutlaka ayni gayretlere birlikte acilmali. Cocuk yetistirmek nasil olmali ve cocugun menfaatleri nelerdir diye farkliliklara takilmadan ortak amaca gir gur etmeden katilimlari sart. Iki kureklik kayik tek kurekle cekilmez mutlaka. 4 Cocugumun iki kurekli bir yuvada buyumesi gerektigini tespit edip pesini birakmadigim, tum yikik cesaretime hatta korkularima ragmen sabir ve azimle bu amaca ulastigim icin cok sukur.

ESLER mutlaka elele vermelisiniz AILEniz icin.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 7/1/2011 15:21 (#3510618 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

Esim "bir evin annesi/hanimi mutluysa, o ailede herkes mutludur" der ama lafla birakmaz.

Yuzumun gulmesi icin ufacik seyler de olsa eksik etmez.

Ruh hizi dedim ya . Oysa fiziki hizi yasina ragmen cok fazladir. Sabahin 6'sinda kalkar gune baslamaya ve gecenin bir saatlerine kadar koca sehri uctan bucaga, usenmeden dolanir, calisir, arastirir, sorusturur, bulur yapmasi gerekenleri... Eve donuslerinde kasina kadar talas tozu icindedir (esim marangoz) yine de kapidan girmesiyle yakasina yapisan cocuguma ne gulumsemesi ne ozeni eksik degildir.

Bana olan sevgisini bilir cocuklarim. Kocaman kucaklamalari, yuzumu opmelerine asinadirlar...

Oysa ne kadar farkli sartlardan geldik.

Benim annem babam komsular gorur diye el bile tutusmazdi yada kol kola girmezlerdi. 

Hos simdilerde onlar da esimden ornekle ve cocuklarimin sevgimizi gormekten huzurlarini gormekle ele olmaya cekinmiyorlar. Kim demis degisim olmaz diye?! Degisimlerin dogal sonucunun guzellik oldugunu gorebilecek kadar ruh hizini yavaslatip ozumseyen insanlar kaydeder bu degerleri ve uygularlar hayata.

Esimin elini tutmayacagim, yuzunu opmeyecegim de kiminkini!

En dogal haklarimiz sevgimizi yansitmak.

Buna EVLILIK deniyor iste. Hem ilahi hem kanuni hakkimiz veriliyor. Kimse almasin elinizden haklarinizi.

Anne babalarinin birbirlerini sevdiklerini, saydiklarini bilmek cocuklarin en guzel vitamini.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 10/1/2011 16:32 (#3513942 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

AILECEK var olunacak firsatlar kacirilmamali. En azindan tum cabalar gosterilmeli.

Babam subaydi. Veli gorusmeleri, okul temsilleri, konserler v.s. annemin konusuydu bir tek. Gelebilirse tabi. 

Baskalarinin anne babalarinin heyecanla cocuklarini izlediklerini gozlemlerken cogu kez gozlerim aramazdi bile kendiminkileri. Ve iste hic beklenmedik zamanda gorurdum annemi. GELMIS!!!! Beni gormeye gelmis!...

Bu duygulari yasamakla bilirim onemini ve cok sukur cocuklarimin sayilari basimi assa da cok nadiren kacirdim firsatlari; kendilerini gosterebilme; "bak anne! Ben neler yapabiliyorum!" diyebilme sanslarini alkislayabildim.

Gecenlerde yine boyle bir firsat vardi.

Oglum "anne, okulda olacak bu konser, fazla kisi de beklenmiyor, gelemezsen de olur..." gibi bana ozur gosterebilecegim destek de vermisken vazgecemezdim. Ozellikle az kisi izlemeye gelecekse veli olarak diger cocuklar icin de motivasyonu yaratabilecek kalabaligi olusturmaliyiz.

Bu emelle kizimi ve bir kiz torunumu da kapip vardik okula, soluk soluga... 

Esim isi sebebiyle sehrin diger ucundaydi ve paydos saatinde iyice kesmekes olan trafigi yarip yetismesi mucize olacakti. Ben de oglum gibi Can Babasina teseli verdim. Gelmesen de olur, sakin yetisecegim diye helak olma... Ben nasilsa toplayabildiklerimi toplayip gidecegim..."

Yine de benim gibi o da bu olaylarin onemini bilir ve durduramayiz.

Tam kuyruk okulun tiyatro salonunun kapisina ulasmis iceri dalmaya baslamistik ki elimi yakaladi. Soluk soluga varmisti esim.

Gidip en onlerde bir yerlere oturduk.

Maksat bizim cocugumuzu gormemiz degil cocugumuzun bizi gorebilmesi 'geldiler! Beni dinlemeye, izlemeye GELDILER. BEN ONEMLIYIM demek ki. AILEM destegimde' diyebilmesi.

Bu gozlemle bir anda durusu, bakisi hersey degisiverdi. Piril piril oldu oglum, diklesti omuzlari...

Gosterinin ilk baslarindaydi oglumun da dahil oldugu 'caz konseri'.

Gerisinde baska Liseli cocuklar kendi calistiklari sanat dallarinda temsiller vereceklerdi. Dans, koro, tiyatro/piyes parcalari gibi... 

Gorevi biten oglum text mesaj yolladi. 

"Benim isim bitti, kalmamiza gerek yok, gidebiliriz..."

"Gel yanimiza otur, arkadaslarini da izlemeliyiz' diye cevap verdim.

Bir dakika sonra gelip yanasti Can babasinin yanindaki koltuga... Konusmaya bile gerek olmadan Can babasi ile benden.kizkardesi ile yegeninden gelen bas parmak yukari hareketi ve gururlu gulumsemelerimizle tetiklenen gulumsemesi sicacik yayildi bagrima.

Cok sukur AILE olabiliyoruz ogluma, AILE destegi verebiliyoruz.Bu firsati da kacirmadik.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 10/1/2011 16:41 (#3513943 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

SEVGI fedakarliksiz OLMAZ.

AILE sevgisi asla fedakarliksiz olamaz.

Fedakarlik esliginde gelmezse, ancak kuru iddia olur, yerslesmez, modellenmez cocuklar tarafindan.

Oglumun kavradigini anlamam cok kolay.

"Benim isim bitti, gidebiliriz" deyisi sosyal destek/toplum destegine tembelliginden degil asla.

AILE olarak bir bireyimizi desteklemek icin yaptigimiz fedakaligi gormekten dolayi...

Iki kardesinin gelemediklerini, evde yolumuzu gozlediklerini, aksam yemegimizin henuz yenilemedigini, Can babasinin yogun ve yorgun haline ragmen kosup gelisini yani Ona olan sevgimizin esliginde gelen tum fedakarliklari biliyor oglum. 

Bernim icin daha fazla fedakarlik yapmayin demeye, 'gidebiliriz' diyor.

`Diger gencleri izlemeye, destek vermeye degmez` anlaminda degil asla. Destegin degerini kendinden biliyor zira.

Tum fedakaliklara daha fazlasini baska cocuklar icin ekleyisimize huzurlu.

Ogluma AILE sevgisini verebiliyorsak, TOPLUM sevgisiyle, BASKA cocuklara da dogal olarak fedakalikla tasidigimiz sevgiyi de aliyor, tum dogalligiyla katiyor kendine.

Nutka gerek yok hallerde...

Donusumuzde 'ben Can babamla gidebilir miyim?" diye soruyor heyecanla...

Neden olmasin oglum, ayni yuvaya gidiyoruz ya, ayni amac ve emellerle yasiyoruz ya, ha bir vasita, ha digeri...

Can babasinin gozleri isildiyor, oglu kendine eslik edecek, yalniz geldigi yolu yalniz donmeyecek/

Yemek firinda resmen kurumus ama kimin umurunda, ne istahla kuru yemek yenildigini de ogrendik, AILE sevgisi yasamak sayesinde...

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 15/1/2011 16:12 (#3519894 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

Dun gece yataga kendimi dar attigimda agri sizilarimi unutturacak, televizyon programlari arasindan kafami kendimden uzaklastirip baska seylere yorabilecek bir seyler ararken dikkatimi cekti. 

Ne cok aile tablolsuna goirmemesi gereken seyler varsa medyada.

Birbirini aldatan, komplolar duzenleyen, hir guru espriymis gibi yutturmaya calisan... GIRLA! 

Bu nedenle olumluya cevrilebilmemiz icin bir seyler yazmayi dusunuyordum ki kizimla esim cagirdilar.

Bana supriz olsun diye cocuklarim ve esim evi temizlemisler her bir elden ve bununla da kalmayip yemek hazirlamislar.

Yatak odamdan asagi kata inip de manzarayi gorunce inanamadim dogrusu. Zira odama cekilirken ardimda bir dolu daginiklik vardi.

Cocuklarim, arkadaslari, gelen giden derken ev talan yerine donmustu ama soylenmedim bile, kendime sakladim, ev bunun icin degil midir zaten? Icinde yasanilmaya yani... Icinde rahatlikla yasanilan alan mutlaka dagilir.

Devam edecegim...

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 15/1/2011 16:23 (#3519925 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

Fikir esimden baslatilmis.

Anneniz hasta/yorgun... Nasil iyi hissettiririz? Empatimizi nasil gosteririz?

Sorularini basina topladigi cocuklarimizla tartismis.

Cevaplar onlarin fikirleri.

Kimi supurgeyi kapmis, kimi mutfaktaki bulasiklari halletmis, bir tanesi kapinin onunde yigilan buzlu karlari halletmis.

Ve kizim yemek kitaplarini karistirip bir balik yemegi tarifi bulmus.

Iste bunu pisirmek istiyorum.

Demesine esim usenmeden fellik fellik ayni cisn baligi bulmaya dolanmis kizimla ve arayan bulur mutlaka ya 3 dukkan sonrasinda bulmuslar. 

Kizim tayin etmis yan yemek olacaklari ve esim hazirlamis birlikte onunla...

En luks lokantada yiyemezdik boylesini diyecegim turden, ozenle dusunulmus ve hazirlanmis.

Mutfakda ailecek bulustugumuzda esim sordu;

Hangimizde sira? Kim sukranlarimizi siralayacak?

Ve ogullarimdan biri aldi sozu.

Cok sukur bugunumuze... Yine ailecek toplanabildik soframizi basinda...

BU TUR AILE TABLOLARINI TELEVIZYONDA NERELERDE IZLEMISTIM. Ne kadar DINAZOR DEVRESI GIBI GELIYOR O PROGRAMLARI IZLEYEBILDIGIMIZ DONEMLER?

TURKCE ISIMLERINI yayinlanma isimleri halinde BILEMIYORUM BAGISLAYIN. (Walton's mountain -Walton Dagi-, Little House on the Prairie -Bozkir'daki Kucuk Ev-) gibi programlar kalmadi artik.

Ev hanimlari gibi kim kocasini aldatir, kim dostunu arkadasini, hangi tezgahlar kurulabilir turu seylere gelince girla... Yerlisi, yabancisi halinde bol miktarda mevcut ama aile degerlerini sergileyebilecek seylerde eser kalmadi gibi...

Oysa yapilabilmesi cok basit seyler bunlar.

AILE olmayi ogrenmek ve herkesin en olumlu halleriyle katilimini cesaretlendirmek gibi seyler pahali degil. Imkansiz degil. Yeter ki ajandamizda kalabilsinler. Emelimizde olabilsinler.

Sevgilerimle,

Handan Kamphuis

Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4
Görüntelediğiniz sayfa 4 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)