Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 8 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

AILE
Yöneticiler:

Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4
Görüntelediğiniz sayfa 3 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Nasıl BaşarırızMesaj formatı

Handan Kamphuis
Gönderildi 5/1/2011 14:32 (#3507838 - Cevapladığınız Konu : #3495439)
Konu: RE: AILE

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

AILE kavramini gercekten edinmek, hayatimiza yerlestirmek, cocuklarimiza miras haline getirebilmek istiyorsak,

Ayricalik, art niyet, kiskanclik, asagi gormek gibi binlerce olumsuzu sokmamak icin savasmak zorundayiz.

Hele ki bunlari kendimiz sokmaya hic yeltenemeyiz.

Yillar oncesinde daha cocuk denecek yaslardaydim.

Evlenecegim ailenin bir ferdinin hapisde oldugunu nisanlandiktan sonra duydugumda ne yalan soyleyeyim irkildim. Yine de cok sukur ailemin ogrettikleri ustun ciktiydi. Insan oglu/kizi hata edebilir. Insanin basina her turlu sey gelebilir. YARGILAMA, sadece SEV.

Ilk ziyaretimdi ailelerine... Kapidan girer girmez rica ettim. Hapiste olan kardesinizle de tanismak isterim. Goturur musunuz beni Ona?

Hayatimda ilk kez hapishaneye giodiyordum ve annemi babami da goturdum yanimda...

Babam o zamanlar subaydi ve bu tip vakalar sakincali sayilabilirdi Onun icin. Gikini cikartmadan geldi, kucaklasti hapisteki yeni ailemle... Cocukarimiza ogrettiklerimiz eger lafda kalirsa hic bir sey ifade etymezler. Modelligi bizden olmalidir. Iste benim babam   .

Nisan resimleri albumumde resimlerimiz var. Sira sira dizilmisiz yanina... Onun ailesi, benim ailem demem ta o zamanlardan silindiydi. Iste simdiden sonraki AILEM demistim bile ve degismedi.

Yillarca gittim yanlarina, dizimi cokup bulasiklarini yikadim, sadece onlarin degil tum koy halkinin cocuklarini doyuracak kadar sogan ayiklayip, patates dogradim.

Sen kalk taa Kanada'lardan gel koye!

Diyenler cok oldu ama aldirmadim. Onlar benim AILEM demekle biraktim. Sonrasinda hadlerine miydi laf etmek   .

Hayir bilirler, bilmezler insanlar ne onemi var. Dogru olani yapmak tek emelimiz olmali. Baskalarini kontrol edemeyiz. Umarim koyun ortasina cektigim iskemleye oturttugum kimbilir kimin cocuklari oldugunu bilmeden siraya sokup saclarini cesmeden tasima sulari kaynatarak, taa Kanada'lardan getirdigim sampuanlarla yikayip tarayip kestigim cocuklarin hafizalarinda 'ne cok onemli olduklari, bir yabanci tyarafindan bile sevilebilecek kadar cocuk olduklari' kalmistir. Adimi hatirlamalari bile gerekmez.

Yukarı
çılgın ikizler
Gönderildi 5/1/2011 15:59 (#3507992 - Cevapladığınız Konu : #3495439)
Konu: Re: AILE

Onur Üyesi

500050002000100010025
Bulunduğunuz yer: AFACANLARIMIN KALBİ...
Çocuk Sayısı: 2
Handan abla bak ne oldu geçen pazar.

Aşüre pişirdim tanıdık tanımadık herkese dağıtıyorum apartmanda ilişkiler zayıf ama ben kapı çalışıma cevap veren herkese dağıttım.Sonra karşı apartmanımda bir hanım var yeni doğum yaptı. hiç konuşmamız yok ama içimden onada ikram etmek geldi.Apartman kapısından çıktım karşı apartmana geçmek üzeredeydim bir çocukla göz göze geldik 12 -13 yaşlarında kötü giyimli ama çok şeker bir çocuk.Böyle bakışırken gayrı ihtiyari açmısın dedim evet dedi bekle dedim aşureyi verdim döndüm hadi bize çıklaım dedim şaşırdı.Aldım eve geldim annem kızdı bu kim neden getirdin dedi ama benim bu hallerime alışık oldugu için yadırgamadı.Bir güzel doyurdu karnını biraz sohbet ettık kötü bir hayatı var çok üzüldüm.Bugünlerde onun için uğraşıyorum belki bir yerden destek alabileceğim.Hikayesini istersen bir ara özelden yaz

Pazar kahvaltısına onuda alacağım.

Şöyle düşündüm karşı komşum ve aşure nelere vesile oldu
Yukarı
çılgın ikizler
Gönderildi 5/1/2011 16:01 (#3507994 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

500050002000100010025
Şu pirinç olayıda çok etkiledi beni ,

Bu arada benim babamda benim rol modelimdir.Nur içinde yatsın.
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 5/1/2011 17:41 (#3508128 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

Sevgili Ferda  hayat neler ogretiyor bize...

Aclik basa gelmeden ogrenmek zor ogrenimdir, derin bakis ister. Helal olsun sana. 

Tesaduf diyorlar ama inanmam tesadufe mutlaka bir sebebi vardir insanlarla karsilasmalarimizin.

Omuz cevirip donup bencilligimize gitmedigimiz zaman neler kazandirir bize. Verdigimizden cok daha onemlileri toplariz hayret icinde.

Kendi cocugunu sevmekle yetinmek annelik degildir der dururum ama hayata uygulanisi emek ister.

Lafla peynir gemisi yurumez zira...

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 5/1/2011 17:55 (#3508138 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

Bu yasda kendime KOCA! Akla hayale bile gelmez, istek durumuma bakarsaniz listemin en altinda bile yer almaz hallerdeydim.

ANCAK cocuk babali buyumelidir diye bilirim. Zira ben babamla buyudum, onemini bilirim. Iskemlede oturan iskele babasi bile sayilsa huzura biraz olsun katsikis varsa, zulum ve siddet uygulamiyorsa oturmali o iskemlede...

Kendi cocuklarima baba olacak bir koca buldum kendime .

Iyi de ya baska cocuklar!

Hepsine yetismem imkansiz. Hos evim cocuk yuvasi/gencler dernegi, ne derseniz deyin adina. Eve tasidigim yiyecek mutlaka bolunur, paylastirilir, sofraya sirf 6 kisi oturdugumuz nadirdir. Cocuklarimin arkadaslari sIp diye duserler ortamiza. Bilirler ki kime ne duserse onlara da nasip aynidir.

Boyle dusunmek bedava dedim ya uygulamasi!?... Bu nasil olacak?

Oglumuz Brad evlendiginde Heatherín ilk evliliginden iki evladi da katildi aile cemberine.

Benim cocuklarim bu noktada AILE parcasi olduklarini benimsemislerdi coktan ama ya bu cocuklar?

Esimle konustum, danistim.

Bu cocuklar da torunumuz olduklarini hissetmeliler.

Fikrim kesin olunca laf dinletmek zordur bana bilir esim .

Sen mutlaka caresini bulursun demekle yetinip gulumsedi her zaman oldugu gibi...

Brad ile Heather evleneli 2 sene olmak uzere ve ikiz bebekleri var. Yani ben aileye katildiktan sonra BENIM diyebilecegim torunlar. Benden baska anneanneleri/babaanneleri yok.

Ikiz bebek sevmek kolay ve zevkli, Gayret gerekmez malum. Gel de sevme kolaysa...

Ancak diger iki torunuma surekli hatirlatmak yanisira hissettirmem de gerekirdi babaanneleri oldugumu.

Bazen birini bazen digerini kaciririm yanima. Nelere ihtiyaclari oldugunu sormadan caktirmadan gozlemlerim. Neleri severler?

Illa buyuk seyler degildir bunlar.

Carsiya ciktigimda gordugum basit bir penye gibi... Bilirim ki Caleb sade penye sever. Renklerinin neler oldugunu da bilirim. Kucaklamakla olcusunu de bilirim    sormam bile Heather'oglun kac beden giyer diye...

Dogum gunu bayram seyran beklemeden heyecanla veririm eline. 

Bilirim aileye sonradan katilmanin cekingenligini... Torunlarimin hic birinde cekingenlik birakmadim cok sukur.

Bana herseyi anlatabilirler, korkmadan gelebilirler, yargiya yoruma nasihata gitmeyecegimi bilirler. Sakayla, gulerek en agir konulari halledebilecegimizi bilirler. Yanlis anlasilmaktan cekinmezler. Gereginde kendi cocuklarima karistigim gibi karisirim, bana bakin! Cadoloz babaanne olmama ramak kaldi! Deyisime kulak asarlar, kulaklarini cekmem gerekmeden.

AILE olmak oylesine muazzam guzel bir sey ve saglamasini yapabilmek icin cocuklarin yuzlerine bakmak yeter.

Evimde evlerinde olduklari rahatlikla kalabiliyorlarsa, buzdolabimi acip kendi karinlarini doyurabiliyorlarsa, daginiklarini ben yorulmayin diye kendi istekleriyle topluyorlarsa iste kaniti. Mutluyum, huzurluyum.

Ve bu ogretimi kendi cocuklarimdan once elime teslim edilen cocuklara borcluyum.

Anne olmayi da anneanne/babaanne olmayi da onlardan ogrenmeye basladim, hala ogreniyorum.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 5/1/2011 17:56 (#3508141 - Cevapladığınız Konu : #3507994)

Onur Üyesi

Rahmetli babacigin yuregini goruyor mutlaka Ferda ve gururla isildiyor ruhu... Nur icinde yattigindan hic suphen olmasin :))))))). Umarim bir gun bizler de kendi evlatlarimizi Onun gibi izleriz.

Yukarı
çılgın ikizler
Gönderildi 6/1/2011 11:04 (#3508730 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

500050002000100010025
Handan abla ikizlerden Çağlayan yalan söylemeye başladı bana bir akıl lütfen!!
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 6/1/2011 15:52 (#3509153 - Cevapladığınız Konu : #3495439)

Onur Üyesi

Sevgili Ferda,

Bir Sun Conure kusumuz var. Arada bir cigligi basiyor. Hersey denendi ama caresini bulamadik yine de firsat buldukca araniyorum careleri google yoluyla :).

Dun nihayet aklima yatan bir anlatim buldum!

Sun Conure ayni cocuk gibidir, insan ilgisi ister diyordu.

Eger sessiz durdugunda dikkat cekemeyecegini ve ilgi gormeyecegini kestirirse ciglik atmak, isirmak gibi carelere bas vuracagini...

Cocuklarin da genelde cok buyuk bir miktari yalani, kufuru v.s. denerler ozellikle erken cocukluk devresi denilen 4-5 yili asip sosyallesmeye basladiklarinda.

Aslinda yalan mi yoksa hayalcilik mi kimse kesin soyleyemiyor tabi. 

Ancak Sun Conure orneginde oldugu gibi care cok mantikli geldi.

Kotu ilgi cekme cabalarina dikkat gostermeyin.

Iyi anlarini yakalayip, ilgi gosterin boylece iyilik ve dogrulukla kaldiginda da sosyellesmenin mumkun oldugunu gorsun.

Dun ilk kez denedim. Bilgisayarimin hemen yaninda kafesi. Benim kotu davranislarina ilgi gostermeyecegimi kesfetti kerata. Ne zaman gakladiysa umursamadim ama sessiz durdugunda kafesinden cikartip yanima getirdim, ilgilendim.

Esim ve cocuklar iceri dalip herkes kendi telasina dagildiginda arkalarindan resmen 'hani ben!"dercesine cigligi basti. Cocuklara da esime de tembih ettim, kesin ilgilenmeyin ama sessiz duyunca mutlaka gelip konusun, alin odaniza goturun, birlikte ders yapin, televizyon izleyin v.s.

Dun ciglik atma tesebbusleri resmen yariya dustu. Ancak cocuklarda oldugu gibi istikrar gerektiriyor mutlaka. Yolumuz uzun ama vazgecmek yok :).

Cocuklarin hayal dunyasi zekalarinin inceligini gosterir. Ancak deneyimle ogrenecekler ki yalana basvurmalari gerekmeden aksine dogruyu paylastiklarinda cok daha fazla ilgi bulacaklar.

Dogru soyledigini yakaladiginda mutlaka taktir edislerini goster ama sakin yalanin yanlisligi hakkinda nutuga gecme derim :). Kolay mi! Asla degil ama her zamanki gibi isimiz kolaydan yana degil.

Yukarı
GürYel
Gönderildi 6/1/2011 17:34 (#3509451 - Cevapladığınız Konu : #3508128)

Uzman Üye

10005002525
Bulunduğunuz yer: EsTemYeliz'in kalbinin derinlikleri...

Handan Kamphuis - 5/1/2011 17:41

Sevgili Ferda  hayat neler ogretiyor bize...

Aclik basa gelmeden ogrenmek zor ogrenimdir, derin bakis ister. Helal olsun sana. 

Tesaduf diyorlar ama inanmam tesadufe mutlaka bir sebebi vardir insanlarla karsilasmalarimizin.

Omuz cevirip donup bencilligimize gitmedigimiz zaman neler kazandirir bize. Verdigimizden cok daha onemlileri toplariz hayret icinde.

Kendi cocugunu sevmekle yetinmek annelik degildir der dururum ama hayata uygulanisi emek ister.

Lafla peynir gemisi yurumez zira...

Bencillik zincirlerinden kurtulduğumuzda tüm güçlükler ve düşmanlıklar zaten kendiliğinden kalkacaktır. 

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 6/1/2011 18:15 (#3509493 - Cevapladığınız Konu : #3509451)

Onur Üyesi

Bencillik zincirlerinden kurtulduğumuzda tüm güçlükler ve düşmanlıklar zaten kendiliğinden kalkacaktır. 

Dogru soze ne denilir kardesim .

Katilimlariniza ihtiyacimiz buyuk. Zamanalariniz kiymetli biliyorum ama birliktelige de payda ayirmamiz sart.

Birbirimizden ogrenecegimiz cok sey var. Ozellikle benim :). 

Sevgilerimle,

Handan Kamphuis

Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2 3 4
Görüntelediğiniz sayfa 3 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)