Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 8 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

Türkçe
Yöneticiler:

Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 2 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Nasıl BaşarırızMesaj formatı

Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 17:33 (#3669508 - Cevapladığınız Konu : #3669355)
Konu: RE: Türkçe

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

Özürlerimle...

Dönüp baştan okumaya şansım olduğunda çok hatalı harf buldum kusuruma bakmayın lütfen. Özen ve isteğimi dahi aşan engelliğimden oluşmuşlar.

Yukarı
S.A.A
Gönderildi 5/10/2011 10:05 (#3669669 - Cevapladığınız Konu : #3669355)
Konu: Re: Türkçe

Onur Üyesi

500050005000500010001001001001002525
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Çocuk Sayısı: 1
Handan abla,
Allah doğru kulunun yanındadır ben buna inanıyorum.
Yaşadığın sıkıntı kimlerden ve nelerden kaynaklı bilmiyorum ama dualarım seninle.
Türkçe'mizin bu kadar hatalı kullanımınde en büyük etken
sanal muhabbetlerin artmış olması ve uzun uzun yazmaya üşenmemiz maalesef.

Bu arada benim de ilkokulumun adı Dr.Reşit Galip'ti.

Yukarı
sercanefe
Gönderildi 5/10/2011 21:57 (#3670201 - Cevapladığınız Konu : #3669355)
Konu: Re: Türkçe

Asil Üye

10025

Çocuk Sayısı: 2
Türkçe... Bana göre dünyada ki en güzel dil. Kulağa güzel gelir, ağzımıza güzel yakışır.Türküsü ayrı güzeldir, dert ve sevinç paylaşması ayrı güzel. Kimi devriktir cümlelerimizin, kimi düzgün, kimi uzun , kimi kısa. Ama hepsi güzeldir, özeldir, konuştuklarımızın, yazdıklarımızın. Özü güzeldir, sözü güzeldir TÜRKÇEMİN. Kullanmasını, yazmasını, konuşmasını bilene.
Kısaltsakta, başka dillere özensekte belli bir yaşa ve olgunluğa gelince, değeri şimdiki nesil tarafından daha iyi anlaşılacaktır diye umut ediyor ve buna inanıyorum.
Handan Ablacığım. Sıkıntılı olmana üzüldüm. Ama sen bu sıkıntılarıda, doğru ve dürüstlükle atlatırsın. Sana güveniyor ve inanıyorum.
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 8/10/2011 17:11 (#3671708 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

Sevgili kardeslerim,

Sıkıntılı olmam kimsenin onarabilecegi duzeltebilecegi bir sey olmadigi icin kimseyi uzmek yada yuklemek istemem.

Sıkıntılı oldugum zamanlar mutlaka en basite indiririm dusuncemi. Turkce gibi yalin, kuralli, anlamli, sadeligiyle guzel olabilmek aklimda takilidir.

Cocuklarim Turkce konusmamaya inattalar, zora ASLA saygisizlik yapmak istemiyoruz, henuz hatasiz konusabilecek kadar gramer bilgimiz yok diyorlar ve haklilar.

Ifadeye hevesle sirf laf olsun diye konusmanin ne buyuk zarar actigini bilirler. 5 Lisan konusuyorum iddiasi edenlerin ana dillerini bile beceremediklerine sahitler ama yuzlerine vurmuyorlar. Sadelik ve alcak gonulluluk, hatani kabullenmeye acik olabilmek erdemlerini yerlestirebildigim icin sevincliyim. Varsin konusmasinlar, yazabilmek icin simdiden gelmeye basladilar yanima. Google araciligiyla tercume motorlarina asla guvenmeden geliyorlar. Su cumle su ifadeyi tasiyabiliyor mu? Dogru kelimeler ve hatasiz cumle yapisi secebilmis miyim? Hatami gosterir ne nasil olmasi gerektigini nedeniyle aciklar misin ki bir daha sana zahmet vermemeyim.

Bu cocuklar internet kusagi. Kisaltmalar, tuhaf cumleler v.s. dalga gecebilen bir nesil ama kendi dilleri Ingilizce oldugundan duyduklari rahatlikla kural cigneyebilirken Turkce'ye bulastirmiyorlar cok sukur. Turkce onlarin kutsal dilleri, temiz tutulmasi icin ozellikle de kirletildigini gordukce kendileri ozene gayretteler.

Bunu da ancak kendi modelligimle basarabilirdim, vaazla degil. Cok sukur yerlesmis gorunuyor, tedbirleri almadan haydi yallah yazmiyorlar, konusmaya kalkmiyorlar, Ingilizce kelimelerle sakatlamiyorlar. Ve hayretteler nasil oluyor da valla yerine walla yazabiliyorlar diye, Turkce'de W yok diyordun anne!

Cocuklar izliyorlar.... Modelliklerimizi ediniyorlarsa mutlaka derli toplu olmaliyiz, lendimize ve ozellikle dilimize ceki duzen vermeliyiz. Kolay gelsin hepimize.

Hayata gelince, kopartilan tum firtinalara ve kargasa hallerine ragmen Turkce misali sadeye indirgedigimde gulumseyebiliyorum. Kendine sahip cik yeter Handan, yedigin tekme tokada degil kendi refleks hareketlerine kadar bilinclenmeye kuvvete ayir dusunceni diye hatirlatiyorum, cok engel asildi boylelikle, daha belki cok daha fazlasi var ama emeller yuce olunca emegi de buyuk olmak zorunda, ne yapalim saglik olsun. Bana olmasa da baskalarina ve hatta beni bu hallere sokanlara, saglik, yurek, bilinc, irade, hayata kuvvetli basmak olsun kurbanligim AMIN.

Handan Kamphuis

Yukarı
clover
Gönderildi 11/10/2011 10:58 (#3672428 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

500020001000500100100252525
Bulunduğunuz yer: İstanbul
Çocuk Sayısı: 1
Alıntılamış olduğunuz Türkçe yazım konusundaki eleştirel yazıya kesinlikle katılıyorum ve genelde dilgisi hataları yapmam.

Sizin için Allah'tan sorunlarınız ile başa çıkabilme gücü diliyorum.

Yonca
Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 2 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)