Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 8 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

Türkçe
Yöneticiler:

Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Nasıl BaşarırızMesaj formatı

Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 15:24 (#3669355)
Konu: Türkçe

Onur Üyesi

5000500010001001001002525
Bulunduğunuz yer: Calgary, Alberta, Kanada
Çocuk Sayısı: 6

* Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter.
* “gelcem, gitcem, gidiyom” denmez “geleceğim, gideceğim, gidiyorum” denir.
* “Herkez” denmez “herkes” denir.
* “Yaaaa” çok laubali bir sözdür.
* “bU şEkiLDE” yazmak sadece okuyanı yorar.
* “Yanlız” değil “Yalnız” denir.
* “ğ” harfi “g” şeklinde yazılamaz.
* “Bende, sende” denmez, “Ben de, sen de” denir.
* “Dahi” anlamındaki “de” ayrı yazılır.
* “Geldimi?” yazılmaz “Geldi mi?” yazılır.
* Soru takıları ayrı yazılır.
* “OK'mi?” değil, “Tamam mı?” denir.
* “ahmet, belgin, duru” denmez. “Ahmet, Belgin, Duru” denir. Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır.
* “ki” eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, iyelik eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır.
* “v” yerine “w” yazılmaz… Ve bunun gibi bize ait olmayan harfleri kullanmayalım.
* Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır. (evet her zaman)

NOT  Kaynağını bilmiyorum, internet üzerinden elime ulaştı ve paylaşmak istedim.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 15:30 (#3669359 - Cevapladığınız Konu : #3669355)
Konu: RE: Türkçe

Onur Üyesi

Slm, tşkr, teşkk, kib, aeo ve diğer birçok kısaltmaları herkes biliyor ve kötü olan da artık bu tür yazma şekli bireylerde bir “refleks” halini aldı.

Türkçenin kurallarında bu var mı? Ama herkes böyle yapıyor siz de yapmalısınız değil mi?

“Sağ ol” yerine “saol”. Yahu muhterem bir yumuşak “ğ” de yaz ne olur?

Yeni bir “mutasyonel” dalga daha geliyor. Güzel yerine artık “güselll” yazıyorlar ve buna alışkanlık da başladı. “Vay” yerine ise “way” yerleşti.

Hey bireyler lisanımızda “W” yok! Siz buna alıştıysanız iki değil on iki dile de alışın ve “yaygara” etmeyin.

Bir de “İskandinav” ya da “Runik Alfabe”den alına harfler moda! Ercüment= “ΣRCÜMΣ??”, Emre= “€mRe”, Volkan yerine “ωσl?αη”, Pınar yerine “ρı?a?” … v.s…v.s…

Harflerin ters yazıldığı şu fontlar da var: N yerine “?”, A yerine “Λ” ve bir harf büyük, bir harf küçük yazılarla chat ve sohbet edenler de azımsanamaz…

Ağız, şive, lehçe her dilde vardır ama yazı dilinde değil… Konuşurken “gelcem” dersiniz ama yazarken “geleceğim”den başka bir yazım tekniği yoktur.

Coşku, sevinç ve diğer belirtmeler için ifadeler var. Hadi neyse bunlar grafik suratlar olduğu için özel bir yazıda yazdınız. Ama şu nedir yahu: “hahahahahahaha”. Bunun adı görüntü kirliği değil, bunun adı siz dilimizin içine ettiniz.

http://www.ilk-kursun.com/haber/59385

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 15:40 (#3669368 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

Düşüncemle ne çok örtüştü anlatamam.

Niçin bu hatırlatmayı paylaşamak istediğimi de elimden geldiğince paylaşacağım.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 15:49 (#3669374 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

Vatanımdan ayrılalı 31 seneyi geçti. Türkçem dinazor Türkçesi denilebilecek kadar eski ama annem babam ve öğretmenlerim başta olmak üzere milletime olan bprcumun saygısını yaşatmak andımda olduğu için her bir tuşa basışımda besmelem halinde.

"Hatalı yazma Handan! Ne yazılımında ne de ifadende ne de açtığın katıldığın konularda kusur işleme. Temiz tut! Bu senin vatan ve milletine en temel borcundur" hatırlatması yapıyorum kendime.

Kimsin derseniz ancak Lise bitirebilen sıradan bir vatandaşım ama o yaşa kadar Atatürk İlkelerini ezbere değil yürekten öğrenebildim sayelerinde. Bugün kimsem kimliğimi, onurlu ve temiz yaşayabilmeyi borçluyum. Çocuklarıma doğmadıkları ülkelerinden köklerini oluşturabilmeleri için bende ne varsa iletmek borcum da yine bunlardan.

Bedavaya verilmemiş 23 Nisan çocuklarımıza. Tatil anlamında değil aksine çalışmanın en bilinçli ve yorulmaksızın yapılması gereken bir ant bizlere. Kimlerin kanlarıyla sulanmışsa hak olmaz durup düşünmeden yürüyüp gitmek mezarlarından.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 15:59 (#3669388 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

Her bir harfi doğru basabilmek için görmeyen gözümle klavyemdeki gizli Türkçe harfleri internet sayesinde keşfettım ve de bu emelimi bilmekle büyüyen bir oğlumun aklının ve becerisinin sayesinde. Bir cümlem İngizlizcede bir saniyemi alabilirken sabahın kör saatlerinde geliyorum binbir uğraşla kimseyi uyandırmadan karanlıkda tuşların doğrularını seçmeye uğraşıyorum. Düşüncemi ayıklayıp aptestsiz getirmemek de en zaruri şartım kendime.

Neden dersiniz? İşin mi yok be kadın.

İşimin olmadığını iddia edenlere gülümeyip geçebiliyorum ama "ismini şöhret yapmaya insanlara kendini farklı göstermeye aşıksın" diyenlere kırgınım açıkcası. 

Eğer ki bir hilal uğruna bunca canlar verilmişse benim ismim ne farkeder, okyanusda bir su zerresi kadar önemli olmamalı. İsmimi yazılarımın ardında şerefle durabilmek adına ekliyorum ama benim asıl ismim TÜRKtür. BU BÖYLECE BİLİNMELİ.

Düzenleyen Handan Kamphuis 4/10/2011 16:05
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 16:08 (#3669402 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

"Türküm, doğruyum, çalışkanım,
Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene!!!"

Yetmiş yıldan beri okullarda her sabah söylenmekte olan "Öğrenci Andı" nı yazan ve 23 Nisan 1933'te Türk çocuklarına armağan eden de Dr. Reşit Galip'tir.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 16:21 (#3669417 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

Reşit Galip...

Çocukluğumda Gölcükde (Gölcük/İzmit) yaşamıştık bir süreliğine ve şans bu ya Reşit Galip Caddesi adresimizdi. Hani bu andın ne olduğunu niçin ezberlememiz gerektiğini anlamaya çalıştığım çocukluk yıllarımda, adının caddemize verilmesinden de dolayı minnet borcumla ezberden çıkartmış gönüle yazmış olduğum yıllar.

Yaşlı anneannem "sadakatin" ne demek olduğunu da bu yıllarda anlatıyordu bana... Her ne kadar o yaşlarda bşr çocuğun aklına yabancı bir kelimeydise de ANT, Yazarıi bu yazara olan minnet ve sadakat borcu bşr anda işlenmiş olmalı ve yerleşmiş olmalı içime. Diş olsa da sökseler kökleri asla çıkmayacak şekilde.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 16:32 (#3669428 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

Doğrulara yapışmaya çalışmak eğrilerle yaşamakdan çok daha daha zorludur. Zira doprunun düşmanı çoktur. Herkes kendi eğriliği barizleşecek diye korkup saldırır. Oysa doğru eğriyi parmakla göstermek çabasıyla çıkmamıştır ortaya zaten ortadadır gerçektir ve yalındır.

Türkçenin doğru yazılımı gibi. Sonradan uydurma değildir. Şahsi değildir GENEL, YALIN ve KÖKLÜDÜR. 

Bugünüme baktığımda adımı görmiyorum kendi hayatımda. Tek ortada olan DOĞRU yaşama emeli ve tabi bu uğurda dökülen kanlar, tek benim bilebileceğim hallerde benimleler.

Çocuklarım yaş ve biniçlerinin seviyesinden dolayı bu günlerde sürekli soruyorlar "Anne! Şu cümlenin Türkçede doğru yazılımı nasıl olmalı?". İnternetten buldukları çeviri araçlarına güvenmiyorlar çok şükür. Doğru hallerini bilmek ve doğruluklarıyla kullanmak çabasındalar. Çok şükür demek ki saygının ve sadakatin ne olduğunu öğretebilmişim. Zaten emelim de bu kadarlıkdı ama bir başka doğrudan faydalandım, benim marifetim değilidir demek isterim. Çocuk lafla, vaazla, felsefe çatlatmalarımızla değil modellemelerimizle öğrenir. Pasaklı kadın titiz çocuk yetiştiremez gibi kuşkusuzdur.

Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 16:35 (#3669433 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

İşde sadece bu basit DOĞRU uğruna erişmeye ulaşıyorum. Vatan borcu, zaruri vergim bu. Adım, hayatım önemli değildir asla. Ancak yine de hatırlamamız bazen görsel oluyor diye resmim ve ismim ilişkin hallerde geliyor sizlere.

Resmimi ismimi unutun zira asla önemli değildir ama emelimi unutmayın ricasıyla geliyorum bugün sizlere. 

NOT Bastığım hatalı tuşları düzeltmeye geri geliyorum fikir düzeltmeme gerek yok. Fikrim değişmeyecek kadar benim değil DOĞRUnundur. Oysa hatalar kendimin, insan engelliklerimindir. Bunları size bulaştırmamak gayreti benden gelmeli.

Düzenleyen Handan Kamphuis 4/10/2011 16:41
Yukarı
Handan Kamphuis
Gönderildi 4/10/2011 17:03 (#3669470 - Cevapladığınız Konu : #3669355)

Onur Üyesi

Yine yazdı kadın sayfa sayfa dşyorsanız bu hata sizin insan hatanızdır lütfen düzeltmeye ve konuya sahip çıkmaya bakın. Bu konu sadece benim değildir kutsal emanettir hepimize. Unutmayın ve öne çıkartın lütfen. Ben gelebilirim gelemeyebilirim bu emele erişmeye ama sizler devam ettirmelisiniz. Başka bir beklentim yok kimseden ama yapmazsanız helal değildir. Bana değil bu milletin atalarına helal olmaz. Bastığınız toprakları çiğnememenin şartı olarak yaşayabilirse konu, ne mutlu benim gibi küçük insanlara. Gururum sevincim büyük olur sizlerden. Minnetim gelir dizinize.

Çok ufak olan ayrıntı benim zira ben adımı yazdım konuya. Resmim sol balında forumun. Madem bunca yıldır doğruya tutunmaya çabalıyorum çocuklarımıza olduğu gibi modellemeyle örnekle gelmeye kendi hayatımı harcıyorum bu ayrıntıyı da vereceğim ki rivayetler çıkartılmasın.

Hayatımın en azaplı dönemindeyim. Kanser değil merak etmeyin. Hoş kanser olsa bu kadar dizimi çöktüremezdi bana. Alt tarafı binlerce insana musallat olan bir illet. Başa gelen çekilir yetiştirilecek evlatlar var daha, ızdırapla çöksem de kalkmaya yeminliyim. 

Evim eşim çocuklarım da değil derdim. Onlar uğruna her türlü savaşa giderim.

Şavaşamayacağım TEK ne olurdu diye sorsaydım kendime DOĞRU diye öğretilenlere ve bunca yıllık yaşamda bunca engelime rağmen sargın kalmaya yeminli olduklarımla savaş. İşte bunu yapamam ve bunu yapmam gerekiyor bu sıralar.

DOĞRUlarımı ve Değerlerimi inkar etmem ve onlarla savaşmam gerekiyor. Kendi köklerimi budayamam budamam asla. Kardeşe kıyamam, sevenleri ayıramam, en değer verdiğim AİLE kavramına hançer sokamam, kimseye lanet edemem, yeminimi şerefim üzerine verip doğruları saklayamam. Bunun gibi sadakaimi antla verdiğim bir çok hazineyi sonuna kadar DOĞRU halleriyle koruyabilmem için duanızı esirgemeyin yeter. Bundan öte kimsenin hiç bir şey yapamayacağı bir dönemdeyim. Rabbime sığınıyor sadece ve bana bağışlanan insan sevgisini temiz hallerde yaşatabilmek ve bu emeli kimseyi işkencenin en alasında dahi kimseyi incşitmeden yapabilmek.

Her bebeğin doğumunun Rabbin sevgisinin bebek gibi temiz hallerde kundaklanıp kullarına yollanması  olduğuna inançlıyım.  Bana bebeklikten bağışlanan tertemiz bebekkokulu bu sevgiyi kirletmeden kendimle geriye iade edebilmek emelime kundaklı kalmama ve bunun için kuvvetinden kuvvet katması dualarıma katılırsanız minnetim büyük olur.

Gerisi tamamen kuru laf olur   

Forum sizlerin sevginize ve DOĞRUlara sadakatinize teslim.

Handan Kamphuis

Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : 1 2
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları

(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)