Üye Ol Anasayfam Yap
Bebek Kokusu'na Hoşgeldiniz. GİRİŞ. Şu anda sitemizde 8 kullanıcı online .
Sitemizin tüm özelliklerine ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekir.
Forumlar Sohbet
Arama Kayıt ol Giriş

Gölgesizler
Yöneticiler:

Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Bir önceki konu :: Bir sonraki konu
Paylas   Çeşme Başı -> Filmler, Yönetmenler, OyuncularMesaj formatı
 
A.OZAN
Gönderildi 27/4/2012 11:35 (#3734873)
Konu: Gölgesizler50005000500050005000500050002000100100
Bulunduğunuz yer: 23 derece 44 dakika yamuk bir gezegende
Çocuk Sayısı: 1
1994’te Yunus Nadi ödülü alan Hasan Ali Toptaş’ın ‘Gölgesizler’ romanı, 2008 yılında sinemaya Ümit Ünal tarafından aktarıldı. 2009’da izleme şansı bulduğum filmi ise ancak şimdi tanıtmaya çalışıyorum.

Zaman kavramının gece ve gündüzden öte gitmediği ve tarih kavramının ise neredeyse hiç olmadığı bir köyde aniden köyü terkeden berber Nuri ( Cıngıllı Nuri) bir daha köye dönmemiştir ve karısı ile çocukları bir daha ondan haber alamaz. Günün birinde köye mesleği berberlik olan bir yabancı gelir ve Nuri’den kalma döküntü dükkanı işletmeye başlar. Köydeki kaybolmalar sadece berber Nuri ile sınırlı kalmaz ve köyün genç güzel kızı Güvercin de aniden sırra kadem basar. Berber olaylara hiç müdahale etmeden sadece olan biteni izlemekte ve yorumsuz halde köye tanık olmaktadır.Köyün muhtarı kafasını kaybolmalara takmış halde bu gizemli mekanda kendi aklına zar zor sahip çıkarken Güvercin’i bulmaya karar verir. Başlayan süreçte köyün geçmişindeki bilinmeyenler ortaya çıkacak ve zaman ile mekanın, hayal ile gerçeğin birbirinden ayırt edilemediği bu tuhaf köyde cevapsız kalan sorular cevaplarını bulmaya, geçmişin gizemi ise ortaya çıkmaya çalışacaktır.

Ümit Ünal, filmin yönetiminde zaman mekan ve hayal gerçek ikilemelerini verirken romana sadık kalmaya çalıştımı ya da romanı doğru analiz ettimi billmiyorum ama senaryosunun sağlam ve dişe dokunur bir elden çıkartarak filmi örerken ince eleyip sık dokuyor.Köydeki gizem ve köyün geçmişinden gelen bilinmezler, izleyiciye köy ve hikaye konusunda ipuçları verirken izleyicide merak hissinden öte Ömer Kavur’un ‘’Gizli Yüz’’ ünden beri görmediğim ölçüde sinemasal incelikler barındırıyor. Ama bir anlamda da bunu yaparken de izleyiciye yükleniyor. Köyün yarım akıllı delikanlısının ‘’neden yağar kar’’ diye bağırarak ortalıkta dolaşması, Güvercin’in hikayesi ve bana göre en hikayenin en önemli dokusu olan asker kaçağı adamın bir düzine karısı ve düzinelerce çocuğunun bir anda nereye kayboldukları , köyün muhtarı başta olmak üzere köyün büyük bir çoğunluğunun deliliğin sınırlarında dolaşması filmin ana ekseninde izleyicinin kafasında hikayenin gizeminin örgüsünü oluşturuyor. Filmin finali yüzde yüz yerine oturmasa da izleyici kendi sorularını finalde kendi cevaplıyor. Berber’in köye gelişi, tanık oluşu ve gidişi ise belli ki Hasan Ali Toptaş’ın bir anlamda Pier Paolo Pasolini’nin ‘’Teorema’’ sından izler taşıyor.

Ümit Ünal’ın kamerası, belki de Ömer Kavur ve Antonioni stiline sahip. Zamansız bir mekanda geçen öyküde Ünal’in sinema dili belki de bu iki yönetmenin diliyle örtüşerek en doğru işi yapıyor. Sonuçta gerçeküstü bir romandan aktarılan bu gerçeküstü film toplum birey ilişkilerinden, insanın kendi iç kayboluşlarına kadar bir çok bilinmezi göz önüne getiriyor.

Gerek konu gerek se sinematografik özellikleriyle ‘’Gölgesizler’’ , yurtiçi ve yurtdışı festivaller ve gişede hakettiği başarıyı yakalamış son dönem Türk sinemasında dişe dokunur önemli filmlerinden.

(golgesizler.jpg)(naenauIFwz_.jpg)Ekler
----------------
Ekler golgesizler.jpg (12KB - 627 Downloads)
Ekler naenauIFwz_.jpg (13KB - 642 Downloads)
Yukarı
caninannesi
Gönderildi 24/5/2012 10:56 (#3742557 - Cevapladığınız Konu : #3734873)
Konu: Re: Gölgesizler


Onur Üyesi

Mesajlar: 19402
50005000500020002000100100100100
Bulunduğunuz yer: Canım İzmir'im
Çocuk Sayısı: 1
Çok güzel filmdir, etkisinden uzun süre kurtulamamıştım.
Özellikle "kar neden yağar kar" yıllar sonra bile ara ara hala aklıma takılır.
Yukarı
Geçeceğiniz sayfa : 1
Görüntelediğiniz sayfa 1 [10 sayfadaki mesaj sayısı]
Başka Foruma Geç :
Bu forumda arama yapmak için
Print edilebilir versiyon
Konuyu E-mail ile link olarak gönder

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları(Bu siteye ait tüm cookieleri sil)