Yetişkinler gibi çocukların da uyku gereksinimleri farklılık gösterebilir. 6 - 9 yas arası çocukların çoğunun, yak"> Çocuğunuzun Uykusu
Çocuğunuzun Uykusu
-
Yatma zamanını rutin haline getirin. Örneğin bir banyo, bir meyve, diş fırçalama, hikaye okuma ve sonrasında kucaklama ve öpücüklerle üzerini örtmeniz gibi.

Home
 

Yetişkinler gibi çocukların da uyku gereksinimleri farklılık gösterebilir. 6 - 9 yas arası çocukların çoğunun, yaklaşık olarak gecede 12 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Çocuk 12 yaşına geldiğinde ihtiyacı 9 saate kadar inebilir.

 


Yatma zamanının hoş bir deneyim olabilmesi için bir takım öneriler:

 

·        Yatma zamanı her gece AYNI zaman olmalıdır.

 

·        Günün sonu için örneğin okuma, boyama, klasik müzik dinlemek gibi sakin ve sessiz bir eylem seçiniz. Bu çocuğun gevşemesini sağlayacaktır.

 

·        Ilık bir banyo yada duş yaptırın. Bedeni gevşetici ve yatıştırıcı olacaktır.

 

·        Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa bir gece ışığı açık bırakın, yatak odasının kapısını aralık tutun, kucaklama ve Onu sevdiğinizi söyleyen cümlelerle yatırın.

 

·        Korkulu televizyon programları (çizgi filmlerin de korkulu olabileceğini unutmayın*) yada hainlik yansıtan masallardan sakinin. Çocukların hayal gücü çok geniş olmasına rağmen bunun karşılığında savunma yapabilecek bilinç ve mantıkları henüz oluşmamıştır.

 

·        Yatma zamanını rutin haline getirin. Örneğin bir banyo, bir meyve, diş fırçalama, hikaye okuma ve sonrasında kucaklama ve öpücüklerle üzerini örtmeniz gibi.

 

Absolute News Manager : news publishing software and web content management system by Xigla Software

The article has been moved here