Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak - KKK-MMR

b83.jpg
 b81.jpg
 b82.jpg
 

15 aylıkta yapılan karma bir aşıdır. Gelişmiş ülkelerde standart olarak yapılmasına karşın ülkemizde kamu aşı merkezlerinde yapılmamaktadır. 2006 yılında Sağlık Bakanlığı bu aşının Kamu Merkezlerinde de yapılacağını duyurmuştur. Yazının yayınlandığı tarihte henüz uygulama başlatılmamıştır. 2006ilkbaharında Kızamık aşısının uygulama zamanı değiştirilmiş ama MMR aşının uygulamaya alınmaması nedeniyel net bir durum ortaya konulmamıştır. Özel merkezlerde 12 ila 15 aylarda yapılmaktadır.

Kızamık aşısı içersinde değinildiği şekilde son yıllarda ilkokul öncesi bir tekrar dozu yapılması gerekli hale gelmiştir.

Aşı cilt altı veya adaleye yapılır. Genellikle yan etkiye yol açmaz. Nadiren aşıdan sonraki 5-15 günler arasında aşının içersinde her hastalığın aşısının kendine ait yen etkileri olabilir. Bunlar genel olarak aşıdaki hastalıkları çok hafif geçiriyormuş gibi olan belirtilerdir.


Kızamık ve kızamıkçık için tek tük kırmızı lekeler, göz yaşarması, burun akıntısı, hafif ateş, kabakulak için tükürük bezlerinde şişme olabilirse de ateş için ateş düşürücü dışında bir tedavi gerektirmez. Belirtiler 2-3 gün içersinde kaybolur.

 


BebekKokusu
http://www.bebekkokusu.com/