Çocuklarda İnmemiş Testis

879854.jpg
 

Erken yaşlarda tesbit edildiğinde, küçük bir operasyonla çözümlenebilecek olan inmemiş testis, çocuğun gelecek fertilitesini etkileyebildiği gibi testis kanseri açısından da risk faktörü yaratabilecek, klinik bir tablodur.

 

 

Nedir ?

 

Anne karnındaki erkek çocuğun testisleri yedinci aya kadar kendi karnı içindedir. Daha sonra kasık boyunca kayarak torbaya inerler. Bu iniş sırasında bir yerde kalırlarsa inmemiş testisten söz edilir. Tek veya çift taraflı olabilir.  

 

Tanı  

 

Doğum sonrası ilk muayene sırasında  doktor tarafından tesbit edilebilecek olan inmemiş testis,  aileler tarafından da yeni doğan erkek çocukların torbalarına nazikçe dokunarak testisleri aramaları şeklinde tesbit edilebilir. Şüphe durumunda doktora başvurulmalıdır. Doktor, testisin durumunu açığa kavuşturacaktır.

 

Komplikasyon 

 

İnmemiş testislerde kanserleşme tehlikesi büyüktür. Ayrıca tek taraflı bile olsa diğerini de etkilemek suretiyle üreme hücrelerinin çalışmasını bozarak, çocuk sahibi olma yeteneğinin kaybedilmesine neden olabilir.

 

Nasıl tedavi edilir ?    

 

İdeal tedavi zamanı doğumdan sonraki ilk yaştır. Torbaya yakın testislerde ilaç tedavisi denenebilir. Ancak daha yukarıda kalan testisler ve ilaç tedavisinin başarısız kaldığı durumlarda doktor, ameliyatla testisi torbaya indirecektir.  

 

Op.Dr. Özgür Leylek


BebekKokusu
http://www.bebekkokusu.com/