Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Kardeşi Olunca Huyu Bozuldu...

Çocuk, kardeşinin doğumu ile birlikte özellikle annesinin ona olan ilgisini kaybetme korkusu yaşamaktadır

- Kardeşi olduktan sonra bütün oyuncaklarını tornavida ile bozdu. Huyu da çok değişti, yaramazlaştı.

Çocuk o güne kadar güzel güzel oynadığı oyun­caklarını neden bozsun? Bu bir işarettir, sinyaldir. İç dünyasında halledemediği bir sorun vardır. İçindeki bu sıkıntılı zorlayıcı durumu oyuncaklarını bozma şeklinde ifade etmiştir.

Ruhsal enerji katmanları arasında meydana ge­len bu çatışmalar şiddetlendiğinde, kişi çatışma çözü­cü savunma mekanizmaları ile duruma karşı koyma­ya çalışır. Savunma mekanizmaları sağlıklı olan her insanda vardır. Ve ruhsal çatışma halinde kişi farkıda olmadan devreye girerler.

- Kardeşi olduktan sonra, çiş kaka sorununu çok­tan halletmiş olan 4 yaşındaki oğlum altına çişini ve kakasını yapmaya başladı. Çoktandır sütünü bardak­tan içerdi Şimdi hem su hem de sütünü biberondan iç­mek istiyor.

Yukarıdaki çocuk, kardeşinin doğumu ile birlikte özellikle annesinin ona olan ilgisini kaybetme korkusu yaşamaktadır. 'Anneye bağlanma' ve 'obje kaybı' teh­likesi önce bir bunaltı sinyali vermiştir. Çocuk oyun­caklarını bozmuştur. Aile bu sinyali anlamamış, bunu yaramazlık olarak nitelendirerek görmezden gelmiştir.

Çocuk, bu sefer, savunma mekanizmalarından biri olan gerilemeyi kullanarak şiddeti artmakta olan bu stresten kurtulmaya çalışmıştır. Gerileme savun­ma mekanizması; kişinin daha önce kazandığı geliş­me basamaklarında geri adım atması yani daha alt basamaklara inmesidir. Böylece çocuk daha önce ka­zandığı gelişme basamaklarında gerilemiştir. Yani ka­zandığı çiş kontrolünü kaybetmiş ve bardağı bırakıp biberona yani emmeye geri dönmüştür. Kısacası ge­rileyerek, küçülmüştür. 'Ben de küçüğüm. Bana da kardeşime davrandığınız gibi davranın.' demektedir.

Kaybolan tuvalet terbiyesi ve bardak kullanımı için, dayak dahil alacağınız hiçbir tedbir, dökeceğiniz hiçbir dil başarıya ulaşmaz. Ona, kardeşine davrandı­ğınız gibi de davranamazsınız. Çünkü küçük çocuğnuzla adeta yapışık yaşamanızı, onun her istediğini anında yapmanızı bizzat biz öğütledik. Öte yandan dört yaşındaki çocuğunuzun sizden bağımsız kendi yaşamı olmasını da yine biz öğütlüyoruz. O halde, bi­ri bebek, diğeri 4 yaşında iki çocuğa eşit davranamayacaksınız. Eşitsizlik kıskançlığı arttırmayacak mı? Bebeğin her an yanında olmanız büyüğü iyice zıvana­dan çıkarmaz mı? İkiz, üçüz olsalar bile durum bun­dan daha kolay olur. En azından ikiye üçe bölünür, üçte bir de olsa hepsine eşit davranarak, çocuklarınız arasında ayırım yapmama kuralına uymuş olursunuz.

Bu durumda, sizin yapmanız gereken; her fırsatı değerlendirerek büyük çocuğunuzu sevdiğinizi, onu asla bırakıp gitmeyeceğinizi kelimelerden çok davra­nışlarınızla ve somut objelerle ona aktarman izdir. Bu, ona uyumadan önce mutlaka masal anlatarak olabilir. Sık sık onun saçını okşayarak olabilir. Onunla minik bir sır paylaşarak olabilir. Bozulmuş oyuncağını canla başla tamir ederek olabilir. Kardeşi ile ilgilenirken on­dan yardım isteyerek, onsuz yapamayacağınızı ona hissettirerek olabilir. Onun yaşına uygun ona özel za­man ayırarak olabilir. 'Ben tüm zamanımı çocuklarıma ayırıyorum, daha nasıl zaman ayırmamı öğütlüyorsunuz diyebilirsiniz. Çamaşırlarının temiz olması, üç öğün önlerinde yemek bulmaları, derli toplu bir evde yaşamaları çocuklar için bu bağlamda anlamlı değil­dir. Onlar annelerinin kendilerine özel ilgisini isterler. Şüphesiz ki çocuklar temiz bir ortamda ve iyi beslene­rek büyütülmelidirler. Ancak bu onlar için her şey de­mek değildir, onlar ruh sağlıklarını dengede tutmak için en az yemek yapmaya bulaşık yıkamaya ayırdığı­mız zaman kadar zaman ayırmalıyız.

Ama asla 'Kakanı bir daha yaparsan, ben de böle yaparım.' gibi gözdağı vererek; 'Sen bebek misin ki sütünü biberondan içiyorsun?' gibi onu aşağılaya­rak olmaz.' Olmaz! Çünkü görmüyor musunuz o kü­çüldü ve o da bebek!

Doç.Dr.Sabiha Paktuna Keskin
Pediatrist, Pediatrik Nörolog
Uluslararası Tıp
Çocuk Beyin Hastalıkları

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 5 yorum
egece2 - 2009/10/10
benimde 6 ve 3 yaşında iki çocuğum var ikiside birbirini kıskanıyor.İnşallah en kısa zamanda değişirler çünkü çok yoruluyorum
dennise26 - 2008/10/22
benim 3 yasında bir kızım var bide 1 aylık bir kızım oldu ama kıskançlık yapmıyor hiç sadece çok seviyor severken zarar vereceginden korkuyorum okadar büyük olana biraz fazla ilgi göstermek bide çevredekileri önceden konuşmalarına dikkat etmeleri için uyarmak cok etkili oluyor başkalarının aklına kıskançlık düşürmemesine cok dikkat edin
efsunnn - 2008/10/16
gerçekten hafife alınacak bişi degil çocuk büyütmek yada bekarken zannettigimiz kadar kolay degil bende iyi yet,iştirememekten çok korkuyorum umarım uygulayabilirim yazılanları


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları