Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Çocuk Hastalıkları
 

Paylaş Yorumla

Doğumsal Deri Lekeleri

Bazı bebeklerin doğdukları zaman bedenlerinin çeşitli bölgelerinde bazı lekeler olabilir. Bunların bazıları deriye rengini veren melanin

Bazı bebeklerin doğdukları zaman bedenlerinin çeşitli bölgelerinde bazı lekeler olabilir. Bunların bazıları deriye rengini veren melanin pigmentinin dağılımı ile ilgilidir. Derinin diğer bölgelerine göre bu pigmentin daha az veya çok yoğun olması deride açık veya koyu renkte lekeler olarak görülür. Bazılarının ise damar yapısı ile ilişkisi olur. Damar yapısı ile ilişkili olanlarda pembe - kırmızı renk hakim iken pigmente olanlar da kahverengi tonları bulunmaktadır. Halk arasında “Ben” denilen bu oluşumların çeşitli tipleri bulunmaktadır. Kısaca nevüs denilen bu yapıların çeşitlerini genel olarak açıklayalım.

Çilek Lekesi:
Yumuşak, deriden kabarık ve koyu pembe - açık kırmızı renkte olurlar. Kılcal damarlarsal kaynaklıdır. Bazen derinin daha alt tabakalarında bulunan başka damarlarla ilişkili olabilir. O zaman renk mavi – morumsu karakter kazanır. Kol ve bacaklarda pek olmaz. Daha çok baş, boyun ve gövdede yer alır. Doğumdan sonraki ilk birkaç günde belli olmaz. 1-2 haftada belirginleşip 6 aya kadar büyüme eğilimdedir. Daha sonraları rengi soluklaşmaya başlar. Gittikçe yüzeyi düzleşmeye başlar. Genellikle 7-8 yaşına kadar kendiliğinden yok olur. Eğer yerleşim yeri problem yaratacak bir bölgede ise veya estetik olarak görünümü bozan bir yerde ise, gittikçe büyüme eğilimde olanlar tedavi edilir.

Şarap Lekesi:
Doğumdan sonraki günlerde deriden pek kabarık değil iken zamanla yükselmeye başlar. Koyu kırmızı – morumsu renktedirler. Deriden hafifçe kabarık durur. Parmakla basıldığında rengi solabilir ama tekrar eski halini alır. Kendiliğinden kaybolmazlar. Tedavi edilmesi gerekir. En başarılı sonuçlar lazer tedavisi ile alınmaktadır.

Gül Lekesi:
Hafif pembemsi, deriden kabarık olmayan, rengi hareli bir yapıda olan kılcal damar yapısıdır. Sıklıkla kaşlar arasında ve ense bölgesinde yer alır. Tedavi edilmeden 2 yıl içersinde kendiliğinden kaybolur.

Anormal Pigmentasyon:
Ben olarak adlandırılan oluşumlar genellikle doğumdan sonra belirgin değillerdir. Genellikle 2 yaşında ve sonrasında belirgin olurlar. Kahverenginin değişik tonlarında olabilir. Bedenin her tarafında yer alabilirler. Sayıca çok olmadığı, saplı yapıda olmazsa önemli değildir.

Mongol Lekesi:
Bel bölgesinde kalçalara yakın bölgede yer alan mavi – morumsu geniş alana yayılan lekedir. Bir yere çarpma sonucu oluşan morluğa benzer. Deriden kabarıklığı olmayan renk değişimidir. Ten rengi esmer olanlarda daha sıktır. Genel olarak bu leke dağıldıkça tenin rengi de koyulaşmaya başlar. 10 yaşına kadar kalabilir.

Dr.Ruhi Çakır

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
hase07 - 2008/11/12
benimde ikiz erkek bebelerim var şuan 14 aylıklar bir tanesinin iki kaşının ortasın var ama takip dr muz damar lekesi olduğunu zamanla geçeceğini söylemiştiyazınızı okuyunca bencede çilek lekesi olsa gerek paylaşım için tşk ederim doktor bey.
rukayye81 - 2008/10/26
benim uc tane cocugum var ve ucununde bel kisminda mor lekeler var.buyuk oglum dort yasinda ve hala lekeler kaybolmadi,genetik oldugunu ve gecmeyecegini saniyordum.verdiginiz bilgilerden dolayi tesekkur ederim
Konuk - 2008/04/04
Benim oğlum 7. ayın içinde onun belinde de yüzük gibi yusyuvarlak bir morluk ve hemen yanında da kahverengi bir leke var. Umarım oğluma bir zararı olmaz. Bu tür bilğilerle bizleri rahatlattığınız için teşşekkür ederiz.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları