Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Tekrarlayan Düşükler ve Antifosfolipid Sendrom

Gebelik sırasında tekrarlayan düşükler, rahim içi gelişme geriliği, anne karnında bebeğin kaybedilmesi gibi durum

Gebelerde Tekrarlayan Düşüklerde Bir Sebeb Antifosfolipid Sendrom

Antifosfolipid sendrom (APL) vücudun bağışıklık sistemini etkileyen sistemik bir hastalıktır. Antifosfolipid sendrom otoimmun bir hastalıktır. Otoimmun hastalıklarda vücud kendi yapıtaşlarını yabancı olarak algılar ve tepki gösterir. Otoimmün hastalıkların çok değişik türleri vardır. Bu hastalıklardan birisi de antifosfolipid sendrom olarak adlandırılan tablodur. APL sendromunun tüm popülasyonun %2-4'ünde görüldüğü yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur. Hastaların yaklaşık yarısında altta yatan SLE gibi başka bir otoimmün hastalık vardır ve bu durumda sekonder APL sendromundan söz edilir.

Belirtiler ve Bulgular: Antifosfolipid sendrom genelde herhangi bir bulgu vermez. Ancak özellikle gebelikte bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların içerisinde en önemli durum tekrarlayan gebelik kayıblarıdır. Gebelik sırasında tekrarlayan düşükler, rahim içi gelişme geriliği, anne karnında bebeğin kaybedilmesi gibi durumlar antifosfolipid senromunu akla getirir. Kanın pıhtılaşma eğiliminden dolayı damarlarda tekrarlayan tıkanıklıklar, felç gibi durumlar görülebilir. Eğer hastalık sistemik lupus hastalığı gibi başka bir hastalığa bağlı gelişiyorsa bu hastalığın belirtileri olan; halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, ciltte lezyonlar, böbrek yetmezliği gibi bulgular da görülebilir.

Tanı: Antifosfolipid sendromu tanısı kanda antikardiolipin antikor, antifosfolipid antikor, Lupus antikoagulan, Antinükleer antikor (ANA) gibi antikorların incelenmesiyle konulur. Bazen cilt biyopsisi ve böbrek biyopsileri de altta yatan başka bir hastalığın tanısını desteklemek için gerekli olabilir.

Tedavi: Antifosfolipid sendromunda tedavi iki şekilde değerlendirilmelidir. Eğer başka bir hastalığa bağlı gelişmeyen bir antifosfolipid sendromu varsa bu durumda tedavide heparin, düşük molekül ağırlıklı heparin, coumadin gibi ilaçlar kullanılır. Gebeler de ise coumadin gibi ilaçların bebeğe zararı olabileceği için tedavide genellikle aspirin ve düşük molekül ağırlıklı heparin içeren iğneler kullanılır. Eğer başka bir hastalığa bağlı olarak bu hastalık gelişmişse altta yatan hastalığa yönelik olarak ilaçlar verilir. Bunlar arasında kortizon, vücut direncini baskılayan siklofosfamid gibi ilaçlar sayılabilir. Coumadin her iki durumda da en çok tercih edilen ilaçtır.

Prognoz: Tedavinin düzenli alınması durumunda genelde pek bir problem olmamaktadır. Gebelik halinde uygun tedavi halinde normal doğum yapma şansı %70 civarında seyretmektedir.

Dr.Bünyamin Kısacık

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 5 yorum
s_pinar_s - 2011/07/19
bende bu durumdan şikaytçiydim arkadaşlr sonradan doktorm seval taşdemirin de tavsiyeyle tüp bebek tedavisine başladım. şimdilik bi sorun yok (not: hamileliğimn 6.ayındaym) inşallah bu sefer bebek sahibi olacagım. benm gibi sıkıntısı olan arkadaşlara tavsiyem uzman kişi kontrolunde gebelik süreci gecirmeleri; özel ilaçlar ve tedaviler çok gelişmiş durumda ülkemizde faydalanmasını bilmek gerek bence
çiğdem - 2007/12/23
bende 2007 yılının şubat ayında 41 haftalık gebe iken karnımda çoçugum kordan bagı dolanmasıyla öldü ve normal dogum yaptım.Şimdi tekrar 14haftalık hamileyim bu gebeligimdede böyle birşey olurmu.veya normalmı sezaryanlamı dogum yapmalıyım.TEŞEKKÜRLER.
ebru - 2006/12/10
2002-2005 yılları arasında 3 düşük ve 1 anne karnında 2,5 aylık ölümle gerçekleşen gebelik geçirdim konusunda uzman olan doktorumun araştırmasında 3 teşiz konulduşbuna karşılık bebek aspirini ve hamilellik esnasında iğne tedavisi uygulanıyorBelli bir aradan sonra tekrar denemelere başlamamıza rağmen şimdide hamile kalmakta zorlanıyorum.doktorum bunun psikolojik bir etken olduğunu ve zuzn süre ardan sonra vücudun alşmaya çalıştığını söyledi .B u durumda ne yapmamız gerekiyor?


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları