Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Çocuklarda Ruhsal Sorunlar
 

Paylaş Yorumla

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite bir hastalık değildir. Bir kişilik tipi veya başa çıkma şeklidir. Diğer insanlardan farklıdır fakat hasta değildirler.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Nedir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivitenin temel özelliği, dikkat süresinin kısalığı, engellemeye yönelik denetim eksikliği nedeniyle davranışlarda ya da bilişte ortaya çıkan ataklık ve aşırı hareketliliktir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite bir hastalık değildir. Bir kişilik tipi veya başa çıkma şeklidir. Diğer insanlardan farklıdır fakat hasta değildirler


Bunun sonucu olarak çocukta gelişimsel olarak aşağıdaki 3 temel sorun ortaya çıkmaktadır:

  Kısa dikkat süresi 

  Yetersiz dürtü kontrolü

  Aşırı hareketlilik


Dikkat Eksikliği Hiperaktivite tanısı düzenli öğrenim için gerekli dikkat süresi ve yoğunlaşmasının gelişmesinin beklendiği ilkokul yıllarında konulmaktadır. Nüfusun yaklaşık %3-6’sında gözlenir. Erkek / Kız oranı 3/1 ‘dir.

 

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivitenin en sık belirtileri :

Aşırı hareketlilik

Yerinde oturmada güçlük

Çok konuşma

Dikkatini sürdürmede güçlük

Dikkatin kolay dağılması

Sıklıkla bir şeyler kaybetme

Sınıfta sorulara sırasını beklemeden cevap verme

Yönergeleri takip etmede güçlük

Sessizce oynamada güçlük

Oyunlarda sırasını beklemekte güçlük

Bir etkinlikten diğer etkinliğe kayma

Sıklıkla araya girme, sözünü kesme

Sıklıkla ne söylendiğini dinlememe

Tehlikeli etkinliklerle uğraşma

 

3 tipi vardır:

Dikkat eksikliği baskın tip

Kombine tip

Aşırı hareketlilik ve impulsivite baskın tip

 

 

Dikkate eksikliği Hiperaktivite tanısı koyabilmek için çocuğun ev ve okul gibi en az  İKİ ORTAMDA  gözlenmesi gereklidir.


Geçmişte Dikkat Eksikliği Hiperaktivitenin zaman içinde azalarak ergenlik döneminde iyileştiğine inanılırdı. Yapılan izlemelerde bunun doğru olmadığı görülmüştür. Bozuklukta 3 gidişten söz edilmektedir:


Gelişimsel gecikme : Genç erişkinliğin erken döneminde belirtilerin kaybolduğu gruptur.


Devamlılık : Belirtiler çeşitli sosyal ve duygusal güçlüklerle erişkin dönemde de sürer.


Gelişimsel bozulma : Dikkat Eksikliği Hiperaktivite bulguları yanı sıra alkolizm, madde kullanımı ve antisosyal kişilik bozukluğu gibi psikopatolojilerinin oluştuğu gruptur. Bu kötü gidişin en güçlü belirleyicisi çocukluk döneminde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun yanında davranış bozukluklarının olması ve aile içi çatışmaların olmasıdır.


Hiperaktivite yaşla birlikte azalmakta, ancak dikkatsizlik ve dürtü denetim sorunları kalıcı olabilmektedir. Genellikle ilk kaybolan aşırı hareketlilik, en son kaybolan ise dikkat eksikliğidir. İyileşmenin 12 yaşından önce seyrek olduğu, genellikle 12 ile 20 yaşlar arasında görüldüğü bildirilmektedir. Ancak olguların önemli bir bölümünde bozukluk kısmi remüsyona girmekte ve duygu durum bozuklukları ile antisosyal ve diğer kişilik bozukluklarının ortaya çıkışı kolaylaşmaktadır. Öğrenme sorunları sıklıkla sürmektedir.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 19 yorum
beyaz yelpaze - 2012/05/02
merhaba, çağımızın en çok rastlanan sorunlarından birtanesi. Beyaz Yelpaze Çocuk ve Yetişkin Danışmanlık sizinle. Kısa bir sürede ilaçsız terapiye katılın sonucunu siz ve çocuğunuz görsün. www.beyazyelpaze.com adresinden ve 0505 6721518 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.
arzum41 - 2009/03/24
merhaba, benim oğlum 4 yaşında çok hareketli dediğim dedik napıcam bilmiyom teşekkür ederimm
hazeyas - 2008/06/19
Merhaba...Benim oğlum 2 yaşında ve çok hareketli.Çevremde bulunan herkes bu durumdan şikayetçi.Artık napcamı bilemez oldum.hiperaktif olmasından endişeleniyorum.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları