Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Sevgiyi Öğrenirken…

Bebek doğduğu andan başlayarak hatta daha öncesinden anne karnında büyürken bile kendisine söylenilen sevgi sözcüklerinden etkilenir. Bu etkilenme; sevmenin, sevilmenin...

Sevgi, tanımlaması ne kadar iyi yapılırsa yapılsın yaşanmadan öğrenilemeyecek eşsiz bir duygudur. İnsan sevgiyi ve sevmeyi ancak deneyimleyerek öğrenebilir.

Bebek doğduğu andan başlayarak hatta daha öncesinden anne karnında büyürken bile kendisine söylenilen sevgi sözcüklerinden etkilenir. Bu etkilenme; sevmenin, sevilmenin ne kadar büyük bir güç olduğunu belki o anda hiçbirimize anlatamazsa da sevilen her çocuk sevginin güzelliğini yaşar ve sevgi ile büyür. Bir süre sonra da sevginin en önemli ihtiyacı olduğunu bu nedenle de doyurulmasının şart olduğunu anlar.

Fizyolojik ihtiyaçların karşılanması insanı hayatta tutmayı sağlar ama sevgi ihtiyacının karşılanamaması hayatın anlamını kavramayı imkânsız kılar. Anlamsız olan bir hayat ise onu yaşayan için çekilmez ve dayanılmaz olur.

Sevgiyi öğrenmede çocuğun bakımını üstlenen kişi ile çocuk arasındaki iletişimin niteliği önem taşır. Özellikle de anne ile çocuk arasındaki iletişimde süt vermekten başlayarak ihtiyaçların karşılanması sırasında kullanılan ve “sevgi seti” olarak adlandırabileceğim sevgi sözcükleri, sevgi dokunuşları ve sevgi bakışlarıyla ihtiyaçların karşılanması çocuğun sevilmeyi ve sevmeyi öğrenmesini sağlar. Sevgiyi alan sevgiyi vermesini de öğrenir, tıpkı nefes alıp vermek gibi.

Sevgi görmek kişinin kendini değerli bulmasını ve sevmesini sağlarken başkalarını da değerli bulmasına ve sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olur.

Sevginin bilinci yükseltme konusunda da en önemli araçlardan biri olduğunu biliyoruz. Ancak, koşulsuz sevmek konusunda yeterince bilgili olmadığımız gibi koşulsuz sevmeyi de bilmiyoruz. Çünkü çocukken bile koşulsuz olarak verilmesi gereken sevgi giderek şarta bağlanıyor. Çocuğunu koşulsuz sevdiğine inandığımız ebeveynler çocuklarını koşulsuz seviyor olsalar dahi bu sevgiyi gösterme konusunda doğru olan davranışları sergilemiyorlar. Üstelik onlar gerçekte koşulsuz olanı, koşula bağlıymış gibi göstermeyi bir eğitim yolu olarak görme yanlışına da sıkça düşüyorlar. Çünkü sevgi; ceza ya da ödül olarak kullanıldığında koşulsuzluğunu da kaybediyor, üstelik gerçekte öyle yaşanmadığı halde.

Oysa ebeveynler çocuklarını her durum ve şartta seviyorlar ama bu sevgiyi yüreklerinde hissederken onu göstermeyi şarta bağlıyorlar. Bu şekilde koşullanan zihinler de ilerde koşulsuz sevmeyi değil, isteklerine karşılık vereni sevmeyi öğreniyor. Yani insan sevgisini yaşamada koşul arıyor. Bu nedenle de herkesin herkesi sevebileceği düşüncesi insana inanılır gibi gelmiyor. Ancak zaten herkesin herkesi sevmekten anlaşılması gereken de yanlış olarak anlaşıldığından mümkün görünmeyenin yine de kabul edilmesi isteniyor.

Dr. Yüksel Demirel
Psikolog/İletişimci

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
senacan.38 - 2008/07/11
NE EKERSEK ONU BİÇERİZ.EĞER ÇOCUKLARIMIZA KOŞULSUZ SEVMEYİ ÖĞRETEBİLİRSEK İLERDE DAHA İYİ BİR TOPLUM OLUR.ANNELERİNE BABALARINA KIYAN O GENÇLERDEMİ SUÇ.ONU O HALE GETİREN ŞEKİL VEREN EBEVEYNDE Mİ?O YAVRULAR SUÇLU OLABİLİR FAKAT ONLARI BU DENLİ VAHŞETE YÖNLENDİREN AİLEDE SUÇLU BENCE.ÇOCUĞU DOĞURMAK ÖNEMLİ DEĞİL,ONU TOPLUMA FAYDALI BİR İNSAN OLARAK YETİŞTİRMEK ÖNEMLİ OLAN
ahsen7676 - 2008/07/09
okukern okadar etkilendim ki.gözlerim doldu.ben elimden geldiği kadar şartsız ve kuralsız kızıma sevdiğimi göstermeye çalışıyorum.etrafta gödüğüm bazı ebeveynler çocugu istediği bişeyi yapmadıgında seni sevmem bak diyor içim burkuluyor....


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları