Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Çocuk ve Yalan

Çocuk yetiştirme sırasında uygulanan sıkı disiplin, çocukların kendi istekleri ile büyüklerin beklentileri arasında çatışma yaşamalarına ve bu durumda yalan söylemeyi tercih etmelerine yol açabilir...

Yalan söyleme davranışı diğer pek çok iyi ya da kötü alışkanlıklar gibi çocuklukta edinilir. Çocukların yalan söylemeleri somut işlemler yapabildikleri yedi yaşlarına kadar devam edebilir ve bu tür yalanlar daha çok hikâye uydurma biçiminde olduğundan böylesi bir yalan davranışı çocukların hayal dünyalarını geliştirmekte olmalarıyla ilgilidir ve bu anlamda gerçek yalanlardan farklıdır. Ancak, çocuğun sosyalleşmeye başladığı yıllarda yalanlar da söylenmeye başlamışsa bu durum üzerinde titizlikle durulması gereken bir sorunun varlığına işaret eder.

Çocuk yetiştirme sırasında uygulanan sıkı disiplin, çocukların kendi istekleri ile büyüklerin beklentileri arasında çatışma yaşamalarına ve bu durumda yalan söylemeyi tercih etmelerine yol açabilir. Diğer yandan; eleştirilmekten, ceza almaktan ve sevilmemekten korkma da çocuğu yalan söyleme davranışına itebilir. Bazen de büyüklerin zor durumda kaldıklarında yalan söylemelerine şahit olan çocuk, bu davranışı görerek ve modelleyerek öğrenir. Çocuklara iyi örnek olmak, verilen sözleri mutlaka yerine getirmek ve bu anlamda yerine getirilemeyecek şeyler için söz vermemek gerekir.

Yaşam süresince karşılaştığımız bazı zorlanmalı durumlar bizi yalan söylemeye zorlayabilir. Pek tabii ki yalan söylemeyi haklı gösterecek gerekçeler her zaman bulunabilir. Önemli olan yalanı bu gerekçelere dayanarak söylemek değil, bu gerekçelere rağmen söylememektir. Ancak yalan söylemek durumunda kalındığında da çocuğa bu durumu hissettirmemek önemlidir.

Yalan; bazen ebeveynlerle inatlaşma nedeniyle de söylenebilir. Yalan söylemeyi engellemek için büyüklerin çocuğu anlamaları, dinlemeleri ve onların makul olan ihtiyaçlarını, isteklerini zamanında karşılamaları gerekir.

Çocukların korku duymaları nedeniyle ailelerinden bazı durumları gizleyebilecekleri düşünülerek çocukla yakın ilişki ve iletişim içinde olmak, çocuğun ihtiyaç duyduğu her durumda sabırla dinlemek ve bu sırada çocuğun söylediklerini ve davranışlarını eleştirmemek, yalnızca yalan davranışının önlenmesinde değil, sağlıklı çocuk yetiştirilmesinde de yapılması gerekenlerdir.

Ayrıca, çocuğu diğerleriyle kıyaslamamak ve kendisine güvenildiğini göstermek, ufak tefek yalanlarını hoş görmek, daha doğrusu görmezden gelmek, söz ve davranışlarla da kendisine iyi örnek olmak şarttır.

Önemli olan çocuğun iyi ahlaklı olarak yetiştirilmesi ve yalan söylemenin yanlışlığı konusunda emin olmasının sağlanmasıdır. Sonrasında çocuk bu özelliğini, yani doğruyu söyleme ya da yalan söylememe özelliğini, olabildiğince korumayı sürdürecek ve en azından yalan söylemek ya da söylememek arasında yapacağı tercihte bilinçli davranacaktır.

Psikolog Dr. Yüksel Demirel

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları