Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Biz Gelişirken
 

Paylaş Yorumla

Değişimden Korku Duymak...

İnsanı yeni arayışlar, yeni bakışlar ve yeni denemelerden alıkoyan şey içinde yaşattığı güvensizlik duygularıdır ve bu duygular korku ve kuşku ile karışmış bir halde...

Hayata bakışımızın sınırlılığı bizim kendimizi fazla geliştirmeyişimizle ilgili olduğu kadar rutine alışmamızla da ilgilidir. Var olanı yani mevcudiyeti korunmak uğruna ki, bu çoğu zaman bilinçli bir biçimde yapılmaktadır, kendi gelişimimize engel oluruz. Farklı açılımlar ortaya çıktığında dahi kısa bir süre için o farklılığın içinde bulunurken kolaycılığa kaçmak ya da yeni yolda kuşku ve güvensizlik içinde olmak bizi hemen daha öncekine doğru yönlendirir. Çünkü daha önce denenmiş ve tanımlanmış olma durumu bizi istediğimiz sonuca götürmemiş, hatta hayal kırıklığına uğratmış olsa dahi güven verici olmayı sürdürür. Bu güven duyma durumu ise henüz belirsiz olan yeniyi denemekten korkma ve bu nedenle de kötü ya da tatmin edici olmasa bile eskiye dair olan belirlilik içinde yaşamayı diğerine tercih etmeyle ile ilgilidir.

İnsanı yeni arayışlar, yeni bakışlar ve yeni denemelerden alıkoyan şey içinde yaşattığı güvensizlik duygularıdır ve bu duygular korku ve kuşku ile karışmış bir halde kişinin ruhsal durumunu etkilemeyi sürdürürler, ta ki bir karar verinceye kadar. Ancak bazen karar vermek de huzur bulmak için yeterli olmayabilir. Zira sonrasında yaşananların olumsuz olduğu durumlarda kişi verdiği karardan dolayı suçluluk duyar, pişmanlık yaşar.

Güvensizlik, kararsızlık, emin olamama ve endişe duyguları bilinçaltının derinliklerinde saklı olduğunda fark edilmeyebilir. Bazen de yaşanılanlar kişiye öylesine acı verir, öylesine canından bezdirir ki yeni olan ya şans oyunlarında olduğu gibi denenmek istenebilir ya da mevcut olana duyulan öfkeyle… Ancak deneme sonrası yaşanılanlar kişiyi memnun edici ve ona olumlu katkı sağlayıcı olsa bile yola devam etme konusunda her zaman motive edici olmayabildiği gibi hatta aksine daha da endişe verici olabilir. Çünkü her birimizin içinde değişime karşı duran bir miktar güç vardır. Bu güç, çoğu zaman başkalarının bu konudaki fikirleriyle de beslenir. Ayrıca, sonrasında olacaklara dair kuşku duyma da insanı karar vermede, yeniye yönelmede tereddüt duymasına yol açar.

Bu sırada Ego dediğimiz güç kişinin aleyhine çalışıyor olmasına rağmen bu durumun farkında olunmaz, daha doğrusu böyle bir karşı duruşun içerden geldiği fikri kolay kabullenemez. Çünkü o egodur, bilinçtir, yani kişinin kendisidir. Kişinin kendisine karşı durması ise oldukça zordur. Eğer bu sırada değişime dönük olarak yakınlarla paylaşımlar yaşanmış ve onların fikirleriyle değişime dâhil olmalarına fırsat verilmişse durum biraz daha karmaşıklaşabilir. Çünkü çoğunlukla değişim karşısındaki tutum, diğerleri için de benzer olduğundan karşı çıkışlar artacaktır.

Değişime yönelik olarak diğerleri tarafından verilecek tepkinin olumlu ya da olumsuz oluşu; değişimi yaşayacak olanın yeni durumuyla ilgili olarak ilişkinin nasıl biçimleneceğine, yani, değişimin kendisine değil de onun yol açacağı yeniliğin diğerleri için ne anlama geleceğine bağlı olarak belirlenecektir.

Buna göre; kişi hayatı için yeni kararlar alma durumunda kaldığında eğer güvendiği ve fikrine önem verdiği kişileri de devreye sokacak ve onlarla bu konuda fikri alışverişte bulunacaksa mutlaka yeni durumunun onlarla olan ilişkisini nasıl değiştireceğine de dikkat etmeli ve bu anlamda kendisine verilen tepkileri kendisi açısından değerlendirmelidir.

Sonuçta her birimiz kendi hayatımıza yön verme kararlığına sahip olmalı ve öncelikle kendimiz için neyin daha iyi olacağını belirleyerek hem kendi önümüzden çekilmeyi bilmeli hem de diğerlerinin önümüze çıkmasına izin vermemeliyiz.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları