Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Engelli Çocuklarımız - Down Sendromu
 

Paylaş Yorumla

Down Sendromu Olasılıkları

Anne yaşı faktörü üzerinde çok çeşitli araştırmalar yapılmış olmakla beraber ilk kez 2003 yılında yapılmış bir araştırmada ise bu kez babanın yaşının da bu süreçte etkili olduğu ortaya koyulmuştur...

Dünyada ortalama her 800 doğumdan biri Down Sendromlu olarak gerçekleşiyor. Down sendromu'nun neden oluştuğu tam olarak bilinmiyor. Diyet, sosyo-ekonomik seviye, ilaç kullanımı gibi hiçbir belli bir faktöre bağlı değil. Ancak annenin ve babanın yaşının etkili olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalara göre anne yaşından yola çıkarak risk faktörünün hesaplamak mümkün. Anne yaşı yükseldikçe DS'lu bebek olasılığı da artıyor. Gene de DS'lu bebek doğumlarının çoğu 35 yaş altı kadınlara doğmakta çünkü genel olarak bu yaş grubu kadınlar daha fazla doğum yapıyorlar.

Anne yaşı faktörü üzerinde çok çeşitli araştırmalar yapılmış olmakla beraber ilk kez 2003 yılında yapılmış bir araştırmada ise bu kez babanın yaşının da bu süreçte etkili olduğu ortaya koyulmuştur. Columbia Üniversitesi'nde Dr.Harry Fisch tarafından yapılan araştırma (1) 35 yaş üstü kadınların DS'lu çocuk sahibi olma olasılığının babanın yaşına göre değiştiğini belirtilmektedir. Anne yaşı 35 altı olduğunda baba yaşının bir etkisi görülmüyor. Anne yaşı 35 ve üstü olarak sabit kalmak üzere, baba yaşı 25 ve altı ise risk faktöründe değişiklik yok, ancak baba yaşı 40 ve üstü ise DS'lu çocuk sahibi olma olasılığının iki kat arttığını belirtiyor.

Daha önce DS'lu bir çocuğu olmamış bir kadının yaşına göre DS'lu bir çocuğa hamile kalma ve doğum yapma olasılığı aşağıdaki listedeki gibidir. Hamilelik rakamlarıyla doğum rakamları arasındaki fark, 16.hafta itibariyle fetusun DS'lu olduğu farkedilen ve sonlandırılan hamilelikler ve düşüklerdir.

Daha önce Down Sendromlu çocuğu olmuş bir kadının tekrar böyle bir hamilelik yaşama olasılığı, anne yaşı kaç olursa olsun, 1/100 oranındadır. (2)
 

Anne Yaşı              16 haftalık Hamilelikte                     Canlı doğumlarda
                              Down Sendromlu bebeklerin            sendromlu bebeğin sıradan 
                              sıradan bebeğe oranı                      bebeğe oranı

15 - 19 --------------------------- ------- ----------------------- 1 / 1250
20 - 24 ----------------------------------------------- ---------- 1 / 1400
25 - 29 -------------------------- --- -------- ------------------- 1 / 1100
30 - 31--------------------------- -- ---------------------------- 1 / 900
32 --------------------------- --- --------------- ----------------1 / 750
33 --------------------------- 1 / 420 -------------------------- 1 / 625
34 --------------------------- 1 / 325 -------------------------- 1 / 500
35 --------------------------- 1 / 250 -------------------------- 1 / 350
36 --------------------------- 1 / 200 -------------------------- 1 / 275
37 --------------------------- 1 / 150 ---------------------------1 / 225
38 --------------------------- 1 / 120 ---------------------------1 / 175
39 --------------------------- 1 / 100 ---------------------------1 / 140
40 --------------------------- 1 / 75 ---------------------------- 1 / 100
41 --------------------------- 1 / 60 ---------------------------- 1 / 85
42 --------------------------- 1 / 45 ---------------------------- 1 / 65
43 --------------------------- 1 / 35 ---------------------------- 1 / 50
44 --------------------------- 1 / 30 ---------------------------- 1 / 40
45 ve üstü  ----------------- 1 / 20 ---------------------------- 1 / 25

Gün Osborn
gunosborn.blogspot.com
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
Selen_yağmuri - 2009/01/17
merhaba yazılarını ve blogunuzu yakından takip ediyorum ve bazı paylaşımlarınızı sizden izin almadan bir engelli sayfasında yayınladıgım dönemler oldu isminizi kullanmak şartıyla öncelikle oğlunuz için acil şifalar diliyorum bende engelliyim size özelden ulaşamadım bu yorumu yayınlamanıza gerek yok blogunuzdanda size ulaşamadım teşekkür etmek istedim paylaşım ve bilgileriniz için


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları