Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Aşılar
 

Paylaş Yorumla

Kızamık

Ülkemizde erken yapılamasının yegane sebebi kızamık hastalığının oldukça yaygın olması ve anneden geçen koruyucuların ancak 6 ay kadar

Ülkemizde 2006 yılına dek bebeklere 9 aylık olduktan sonra yapılmaktaydı. Sağlık Bakanlığı aldığı yeni bir kararla Kızamık aşısının ilk dozunun yapılma zamanını 12 ay olarak belirlemiştir. Gerekli hallerde ilk aşılama 6 aya kadar inebilir. Aşısız çocukların yakın çevrelerinde Kızamık hastalığı görüldüğünde aşılama zorunlu olarak erken tarihe alınabilir. Bu durumda tekrar dozu da erken zamanda yapılmalıdır. Gelişmiş ülkelerde Kızamık aşısı 1 yaşında sonra ve MMR karması şeklinde yapılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda ülkemizde de bu şekilde bir uygulamaya geçilecektir.

Ülkemizde daha önce aşının erken yapılamasının yegane sebebi kızamık hastalığının oldukça yaygın olması ve anneden geçen koruyucuların ancak 6 ay kadar bebeği korumasıdır. 9 aylıkta yapılması bebeği 1 yıl kadar koruma gücüne sahiptir, o nedenle ilk dozdan 6 ay kadar sonra bir tekrar dozu yapılmaktadır.

12 aydan sonra yapılmasının koruyucu etkisi daha kalıcıdır. Bu etkinin kalıcılık süresi 9 aylıktan 12 aylığa kadar oldukça farklı iken 12 aydan sonra fark çok az olarak 15 aya kadar düşmekte ve 15 aydan sonra pek fark kalmamaktadır. Herhangi bir sebeple bebeğe 15 aylık olana dek aşı yapılmamış ve hastalığa da yakalanmamış ise tek doz olarak yapılır.

15 aylıktaki doz genellikle tek Kızamık olarak değil de  Kızamık Kabakulak ve Kızamıkçık ile birlikte karma olarak yapılması önerilir.. 

Devlete bağlı aşılama merkezlerinde kızamık aşısının 15 aylıktaki  tekrar dozu uygulaması şu anda kaldırılmış ve ilkokul 1. sınıfa alınmıştır. Bu uygulamanın bazı sakıncaları görülmesi üzerine Kızamık Aşı Kampanyaları düzenlenmiş ve İlkokul 1. sınıftan önce de tekrar dozu yapılması sağlanmıştır. 2004 ve 2005 yılında yapılan kampanyalara 2006 da devam edilmektedir. Böylelikle 1 ila 6 yaş arasında çocuklara iki doz Kızamık aşısı yapılması sağlanmaktadır. Kampanyalar dışında kamu merkezlerinde şuanda normal aşılama 12 ayda uygulanmaktadır. Özel merkezlerde ise 12 -15 aylarda MMR karması şeklinde aşılama yapılmaktadır. 

15 aylıkta yapılan kızamık aşısının çocukları yaşam boyu koruyamadığının anlaşılması üzerine 4-5 yaşından sonra 12 yaşına kadar olan sürede tercihen okula başlamadan önce bir doz daha yapılmasına başlanmıştır. 

Aşının yapıldığı günlerde herhangi bir yan etkisi olmaz fakat aşı yapıldıktan sonraki 5-15 günler arasında 1-2 gün için hafif kızamık geçiriyormuş gibi silik belirtiler olabilir.

Bunlarda hafif ateş, gözlerde kızarma-yaşarma, vücutta kırmızı döküntüler şeklindedir. Genellikle tedavi gerektirmez, ateş için ateş düşürücüler verilebilirse de şikayetler 2-3 gün içersinde kendiliğinden kaybolur. 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
Müzeyyen Evci - 2005/05/13
Merhaba, 4 yasindaki kizima ulusal asi kampanyasi dahilinde kizamik asisi yaptirdik. Ancak bu yaz da MMR asisi yapilacak ve bu asinin icinde de kizamik asisi var. ayni yil icinde iki doz kizamik asisi yapilmasi sakincalimidir.
filiz aysel - 2005/02/01
sspe hastalığını detaylı bahsedin
sibel kaya - 2005/02/01
sayın doktor sspe hastalığından bağsedin biraz


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları