Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Aşılar
 

Paylaş Yorumla

Su Çiçeği – Varicella Aşısı

Yeni bir aşı ve oldukça pahalı olması sebebiyle hekimler arasında bile kararlılıkla uygulanmamaktadır. Koruyuculuk süresi için net bilgiler yoktur.

Son 10 yıldır uygulanmaktadır. Uygulamaya başlanmadan önce 10 yıl kadar Amerika’da immun sistemi zayıf, özürlü çocuklarda araştırma amaçlı kullanıldıktan sonra etkili olduğu anlaşılarak aşı olarak kabul edilmiştir. 

Ülkemizdeki hekimler arasında hala kararlı bir uygulama görülmemektedir. Aşı ilk uygulanmaya başlandığında çekingen olan bir çok hekim günümüzde aşıyı önermeye başlamıştır. Çekinilen en önemli konu aşı nedeniyle çocukluk çağında geçirilmesi engellenen bireylerin aşının koruyuculuğunun yıllar içersinde azalmasıyla erişkin yaşında hastalığı çok daha ağır olarak geçirebilecekleri endişesidir. Yapılan inceleme ve araştırmalar aşının bir dozunun 20 yıl üzerinde koruyuculuk sağladığı görülmüştür. Aşının önceleri yüksek olan maliyeti yaygın kullanımı nedeniyle artık ucuzlamıştır. Bu nedenlerle ülkemizde de büyük ölçüde standart uygulanan aşı haline gelmiştir.

Gelişmiş ülkelerde standart aşı programına alınmıştır. Ülkemizde kamuya ait merkezlerde yapılmamaktadır. Özel merkezlerde 1 yaşında sonra uygulanmaktadır.


Benim şahsi fikrim de aşının yapılmasından yanadır. Gerekçem de şudur. Madem aşı kesin olarak 20 yıl koruyor, şimdi aşılanmakla bu süre garanti altına alınıyor. Bilim ve teknoloji hızla ilerliyor. 20 yıl sonra ne olacağını bilmiyoruz, belki yeni tip aşılar çıkacak, belki koruyuculuğun daha uzun olduğu anlaşılacak.
En kötü ihtimalle bir doz daha ayni aşıdan olunur, hasta olmaktansa birkaç kez aşı yapılması bence daha iyidir. Çünkü bu hastalık kimi çocuklarda çok ağır geçirilebilmektedir. Kimsenin hastalığa yakalanmadan önce hafif mi ağır mı seyredeceğini bilemediğimiz için aşılama her zaman daha güvenilir bir yöntem olmaktadır.  

Aşılamanın diğer bir faydası da bence aşı olan kişiler ileri de Zona hastalığına da yakalanmayacaklarıdır. Çünkü Zona olabilmek için Suçiçeği hastalığını geçirmek gereklidir.

Uygulama : Aşı 12 aylıktan sonra yapılabilir. Cilt altı iğne ile uygulanır.

Lokal etkiler dışında ciddi bir yan etki yapmaz.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 9 yorum
umran67 - 2010/04/06
kızım 3yaşını bitirdi şimdi bu aşıyı yaptırsak ne kadar faydası olur acaba
esra elmas - 2009/03/04
oğlum şuan 33 aylık. kendi doktorumuz bize bu aşıyı vurdursanda su çiçeği çıkaracağını söyledi.ama ben vurdurmadığıma pişmanım,çıkarsada hafif çıkarır aşının etkisiyle inşallah.en kısa sürede vurduracağım geç kalmış sayılmam...
Konuk - 2007/03/14
benim kızımda çok kötü su çiçeği geçirdi.izler kaldı.aşı varmış ama bize bildirmedilir.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları