Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Aşılar
 

Paylaş Yorumla

Diğer Aşılar

Dünyada değişik amaçlara yönelik olarak üretilen başka aşılarda vardır. Burada bunlara kısaca değinilecektir. Önümüzdeki dönemde onlar hakkında

Dünyada değişik amaçlara yönelik olarak üretilen başka aşılarda vardır. Burada bunlara kısaca değinilecektir. Önümüzdeki dönemde onlar hakkında bilgi talebi oluşursa, daha detaylı bilgiler verilecektir.

Meningokok Aşısı: Neisseria menenjitis mikrobuna karşın yapılan bir aşıdır. Daha ziyade salgın durumlarında gerekir. Çevrelerinde bu hastalık bulunan veya bu hastalığın yaygın bulunduğu bölgelere seyahat edeceklere yapılır. Gelişmiş ülkelerde Meningokok mikrobunun A ve C tiplerine karşı olan aşı standart olarak yapılmaktadır. Ülkemizde henüz bu yönde bir uygulama yoktur. Piyasada bulunabilirliği ve maliyeti açısından pek uygulanmamaktadır. En çok dini vecibeleri icin Hacca gideceklere yapılmaktadır.

Pnömokok Aşısı: Kronik hastalığı olan, dalağı bir nedenle alınmış olanlar, immun sistemi zayıf veya tedavi ile zayıflatılmış olanlara önerilmektedir. Uzun zamandır 23 valanlı bir aşı bulunmasına karşın yeni 7 valanlı bir polisakkarit aşı piyasaya verilmiştir. Bu aşı özellikel Amerikada ve diğer gelişmiş ülkelerin programına alınmaya başlanmıştır. İçeriğinde bulunan suşlar ülkemiz için öncelik taşımamaktadır. Genel olarak Pnömokok enfeksiyonlarına karşı bu 7 valanlı aşının % 30 düzeyinde bir koruyuculuk sağlayacağı düşünülmektedir. Yeni aşı olması nedeniyle maliyeti yüksek sayılabilecek düzeydedir. Bir dozun fiyatı 90 USD civarındadır. Uygulama programı 2 aylıktan sonra diğer karma aşılar gibi 2 şer ay ara ile 4 doz şeklindedir. İlerleyen aylarda yapıldığında doz sayısı azalmaktadır.

Rotavirus aşıları : Özellikle çocukluk çağında oluşan barsak enfeksiyonlarının sorumlusu olan virüse karşı yapılan bir aşıdır. 2005 kışında Amerikada piyasaya sunulmuştur. Henüz ülkemizde pek kullanılmamaktadır. Maliyeti yüksek olması ve bulunabilirliği açısından uygulanması pek kolay görünmemektedir. Kısa sürede yaygınlaşması ile uygulamanın artacağına inanıyorum. Yararının hastalığın çok sık ve yaygın olması nedeniyle yüksek olacağını düşünüyorum. 

Tifo aşıları : Salmonella enfeksiyonuna karşı yapılmaktadır. Şu anda yeni lisans almış olan çeşidi dahil 4 türü vardır. Salgın ve hastalığın bulunduğu bölgeye seyahat gibi gerekli durumlarda yapılır.

Sitomegalovirus aşıları : Aslında dünyada yaygın olarak enfeksiyonlara neden olan bir virüsdür. Kan, kan ürünleri, doku ve organ nakillerinde sorun yaratması nedeniyle aşı üretimi önem kazanmaktadır. Araştırma safhasında olan bir aşıdır.

Sarı Humma, Aday HIV (AIDS), Lyme hastalığı aşıları da vardır.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
ELEM İŞKEN - 2007/09/23
PNÖMOKOK AŞILARI HAKKINDA YANLIŞ PAYLAŞIMLAR OLDUĞUNU GÖRDÜM.23 VALANLI DÜZ POLİSAKKARİT AŞI İLE 7 VALANLI KONJUGE PNÖMOKOK AŞISI ARSINDA ÇOK ÖNEMLİ ENDİKASYON FARKLARI VARDIR.23 VALANLI AŞI 2 YAŞ ÜSTÜ RİSKLİ GRUP İLE 65 YAŞ ÜSTÜ RİSKLİ GRUPLARDA KULLANILIR,2 YAŞ ALTINDA KULLANILAMAZ.7 VALANLI AŞI 2. AY İTİBARİ İLE KULLANILMAYA BAŞLANIR. 7 VALANLI KONJUGE AŞI İÇERİĞİNDE Kİ SEROTİPLERE % 97,4 ETKİNLİĞİ KANITLANMIŞTIR.YAPILAN ÇALIŞMALARDA ( iSTANBUL ÜNV.PROF DR IŞIK YALÇIN VE ARK.)ÜLKEMİZ SEROTİPLERİ İLE UYUMU GÖSTEREN DATALARI MEVCUTTUR. PNÖMOKOK ENF ÜLKEMİZ İÇİN CİDDİ RİSK OLUŞTURMASI SEBEBİ İLE ÜLKEMİZDE Kİ PEK ÇOK ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE 7 VALANLI KONJUGE AŞI RUTİN OLARAK ÖNERİLMEKTEDİR.23 MART 2007 DE DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ 7 VALANLI KONJUGE AŞIYI ,GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER İÇİN RUTİN TAKVİME ALINMASINI ÖNCELİKLİ OLARAK ÖNERMEKTEDİR.SİTENİZDE KULLANDIĞINIZ KAYNAKLARI KONTROL ETTİĞİNİZDE DOĞRU BİLGİLERE ULAŞILACAKTIR.
REYHAN - 2007/06/14
Merhabalar benim 8 aylık kızım var dün akşam menencit aşısını ezzaneden aldık buaşıyı buzluğuyla dolapta saklıya bilirsiniz dedi ve ben bunu ertesi gün sabahtan aldım salık oçağına götürdüm bana nezaman aldın dedi bende akşam geldi dedim ben vuramam dedi kapıyı kapatdı ve toktorumuza baktık yokktu ogün ve ben doktor arkadaşa sordum salık oçağı vurmuyor kime vurdurursan vurdur diyor buzdolabında saklandığı için vurmadı dedim hayır kesinlikle vurdura bilirsiniz birşey olmaz lafın kısacası birde size sormak isdedim ben vurdurdum bir polikinlikte heran gibi birşey olurmu diye ilgilendiğiniz için şimdiden TEŞEKKÜRLER SAYGILARIMLA


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları