Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Genel Çocuk Sağlığı
 

Paylaş Yorumla

Çocuklarda Ateş ve Nedenleri

Halk arasında ve Tıpta Ateş; insan bedeninin lokal veya genel olarak ısısının artışı şeklinde tanımlanır. Bu ısı artışının nedeni ise; birçok mikrobik olan

Halk arasında ve Tıpta Ateş; insan bedeninin lokal veya genel olarak ısısının artışı şeklinde tanımlanır. Bu ısı artışının nedeni ise; birçok mikrobik olan veya olmayan nedenlere bağlı olayların vücudun kendini savunma mekanizması ile girdiği etkileşim sonucu meydana gelir.

 

Çocuklarda ateş 3 grup altında sınıflanabilir:


1)Laboratuar testleri olsun veya olmasın klinik hikaye ve fizik muayene bulguları ile kolayca teşhis edilebilen lokalize bulguların olduğu ateş,


2)
Klinik hikaye ve fizik muayene ile tanıya gidilemeyen nedeni ancak laboratuar testleri ile açıklanabilen lokalize bulguların olmadığı ateş


3)
Nedeni belli olmayan ateş.

               
Beden ısısı, beynin hipotalamus denilen bir bölgesindeki ısı merkezi tarafından ayarlanır. Isı merkezi vücuda yayılmış olarak bulunan  sıcak ve soğuğa hassas hücrelerinden aldığı uyarılar sonucunda  vücut ısısını kontrol eder ve ayarlar.

               
Ateş nedenlerini gruplayacak olursak;

Enfeksiyonlar,

Aşılar,

Biyolojik ajanlar ( interferon, interlökokinler),

Doku hasarı (travma, adale içi enjeksiyonlar, yanık),

Habis olaylar (lösemi, lenfoma, metastatik hastalıklar),

İlaçlar (antibiyotikler, amfoterisin B, kokain),

İmmünolojik hastalıklar (Romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus),

İnflamatuar hastalıklar (inflamatuar barsak hastalığı),

Granülomatoz hastalıklar (Sarkoidoz),

Endokrin hastalıklar (tireotoksikoz, feokromositoma,

Metabolik hastalıklar (gut, üremi)

Nedeni bilinmeyen veya iyice anlaşılamayan hastalıklar (FMF)

 

Bunun yanında ateş yapıcı madde alınması veya termometreye art niyetli olarak müdahale edilmesi sonucunda da ateşin yükselebileceği unutulmamalıdır.


Kaynağı ne olursa olsun ateş nedeni olarak sayılan etkenler sonuç olarak hipotalamustaki ısı termoregülasyon merkezine etki ederek bazı özel salgıların (Prostaglandin E2) yapımına ve böylece ısı artışına neden olurlar. Dışarıdan gelen ateş yapıcı maddelere (Eksojen pirojenler)  cevap olarak üretilen salgıların (sitokin) yapımından 60-90 dk. sonra beyindeki ısı merkezi salgı yaparak cevap verir (hipotalamik prostoglandin E2 yapımı). Ateş, vücudun defans mekanizmasının salgılar (sitokinler) yoluyla oluşturduğu inflamatuar cevaplardan bir tanesidir.


Sık rastlanmayan durumlar hariç, insan vücudunun enfeksiyonun üstesinden gelmesi için ateşin tek başına yararı yoktur. Ateşle beraber ısı yapımı oksijen tüketimini, karbon dioksit yapımını ve kalp debisini artırır. Ateş, böylelikle kalp hastalığı olanlarda veya kronik anemili (orak hücre anemisi) hastalarda, kronik akciğer hastalığı olup da solunum yetmezliği olanlarda, Şeker Hastalığı (diabetes mellitus) gibi metabolizma hastalıklarında ve doğuştan metabolik hastalıklarda kalp yetmezliğini arttırabilir.

Daha da ötesi 6 ay-5 yaş arasında olan çocuklar ateşli havale için risk altında oldukları gibi epilepsisi olan çocuklarda ateşli hastalıklar nöbet sıklığını arttırabilir.


Ateş, ağırlık derecesi geniş bir yelpazeye yayılan birçok enfeksiyon hastalığının başlıca bulgusudur. Normal insanlarda rastlanan selim ateşli enfeksiyonlardan en sık rastlanan viral ve bakteriyel hastalıklar şunlardır:


Bakteriyel olanlar; otitis media, farenjit, impetigo,


Viral olanlar; rinit, faranjit, pnömoni.


Bu sayılan hastalıklar genellikle yaşamı tehdit etmeyen ve uygun antibiyotik ve destekleyici tedaviye cevap veren enfeksiyonlardır. Bunun dışında bir de ağır seyreden bakteriyel enfeksiyonlar vardır ki; bunlar tedavi edilmediklerinde ölümü ve hasarlı yaşamaya devamı attırırlar. Örnek; sepsis, piyojenik menenjit, bakteriyel pnömoni, osteoartiküler enfeksiyonlar ve piyolonefritlerdir.


Normal çocukların çoğunda ateşli dönemler kolaylıkla kontrol altına alınabilen enfeksiyonlara bağlıdır Bu hastalarda dikkatli alınmış bir öykü, fizik muayene ve yapılacaksa çok az bir laboratuar testi çoğunlukla yeterlidir. Öte yandan orak hücre anemisi, AİDS, doğumsal kalp hastalığı, habis hastalığı olan hastalar yüksek risk grubunu oluştururlar ki bu hastalara yaklaşım acil olmalıdır

               

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 1 yorum
eda - 2006/11/07
merhaba yazınız için teşekkürler.idrar yolu enfeksiyonları hakkında da bilgi verirmisiniz.Bulguları ve tedavi yöntemleri...


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları