Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Genel Çocuk Sağlığı
 

Paylaş Yorumla

Ateş ve Döküntü

Hastalığın seyri ve döküntünün özelliği birçok enfeksiyon hastalığında olası etkenin ayrıcı tanısı bakımından yardımcıdır. Ancak bazen biyopsi ve kültüre gerek duyulur.

Kızamık, kızamıkçık gibi bazı döküntülü hastalıklar karakteristik özelliklerinden dolayı kolaylıkla tanınmalarına rağmen, enfeksiyon hastalıklarının çoğu cilt bulgularıyla beraber seyreder. Örneğin antraks ve tularemide etkenin cilde direk bulaşmasına bağlı olarak; meningokoksik menenjit, sepsis ve diğer bakteriyel hastalıklarda görülen kanın yapısındaki değişiklikleri sonucu olarak olduğu gibi birçok enfeksiyon hastalığında cilt bulgusu vardır. 

               

Döküntüler makülopapüler, bülloz, peteşiyel, ülseratif ve nodüler erüpsüyonlar olarak sınıflandırılabilirler. Bunlar tıbbi tanımlamalardır.Küçük kızarıklıklar, deriden kabarık olan, içi su toplamış kabartılar, basmakla solan veya solmayan gibi değişik tanımlamalar vardır. 

Hastalığın seyri ve döküntünün özelliği birçok enfeksiyon hastalığında olası etkenin ayrıcı tanısı bakımından yardımcıdır. Ancak bazen biyopsi ve kültüre gerek duyulur. Yine öykü ve hastanın fizik muayenesi döküntünün ayrıcı tanısında yardımcıdır.

               

Sadece öykü ve fizik muayene klinik seyri nispeten daha selim seyreden 5. ci hastalıktan hayatı tehdit eden meningokoksemiye kadar uzanan döküntülü hastalıkların ayrıcı tanısında kolaylık sağlar.


Döküntülü hastalıklarda;

Hastalığın ve döküntünün başlama zamanına,

Döküntünün özelliğine (maküler, papüler, purpurik)

Döküntünün dağılımına (gövde, yüz, kol ve bacaklar),

Bulaşma kaynağına, (seyahat, ilaçlar, güneş, döküntülü hastalıkla temas, vahşi hayvan, mevsim, sinek ısırığı, seksüel aktivite),

Geçmişteki immün durumu Allerjik bünyeli olma, yumurta, çikolata alerjisi gibi,

Altta yatan hastalığı (konjenital kalp hastalığı, kan hastalığı) ve hastalığın klinik şiddeti

dikkate alınmalıdır.

 

Fizik muayene sırasında standart bulgulara (taşikardi, hipotansiyon, ateşin derecesi), hastanın genel durumuna, zehirlenme belirtilerine, döküntünün karakteristik özelliklerine, menenjit belirtilerinin olup olmadığına, lenf bezelerinin durumuna, ağız içi bulgulara, dalak ve karaciğer ebatlarına ve eklemlere dikkat etmeli, altta yatan kronik bir hastalığın (AIDS, habaset, inflamatuar barsak hastalığı) olup olmadığını ve nonenfeksiyöz bir hastalığı düşündürecek klinik bulguların var olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir.

               

Döküntü lokal deriden bulaşan bir enfeksiyon sonucu meydana geldiyse döküntüden alınacak materyalin kültürü ve histolojik incelenmesi (gram, immünfloresan, Tzanck) ile kesin tanıya gidilebilir. Yine cilt biyopsisi infeksiyöz hastalıkları nonenfeksiyöz hastalıklardan ayırt etmekte yardımcı olabilir.

               

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 2 yorum
nermin ataseven - 2010/08/15
benim oglum 19 aylık 2 ay önce şiddetli ateşle acile götürdüm enfeksiyon kapmış dedi antibiyotik igne yapıldı 5 gün sonra ateşi düzeldi fakat yüzünde ve sırtında kırmızı sivilce gibi döküntüler çıktı sıcaga baglı isilik mi yoksa başka bir hastalıgımı var bilmiyorum yarın yine doktora gidecegim isilik ve citte döküntüyü nasıl ayırdedebiliriz aydınlatırmısınız
muzeyyen - 2006/12/12
bebeğim üç gün 38-39.2 kadar çıkan ateş hikayesi oldu.uzman doktora götürdük muayne ettirdik soğuk alınlığı dedi 4.gün döküntüleri oldu hafta sonu olduğu vede ilçede olduğumuz için açile götürkük orada pratisyen dr.baktı allerjik reaksiyon dedi.içim tam rahat değil kızamık olmaması içindua diyorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları