Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Engelli Çocuklarımız - Sendromlar
 

Paylaş Yorumla

Hidrosefali

Baş ve göğüs çevresi arasındaki uyumsuzluk da dikkati çeken bir bulgudur. Normalde 1 yaşın sonuna kadar baş çevresi göğüs çevresinden yaklaşık 1 cm

Beyin içerisinde sürekli olarak oluşturulan ve beyinin korunmasına, ihtiyaçlarının ve atıklarının taşınmasında görev alan beyin omurilik sıvısının (BOS) artarak kafa içinde basınç oluşturması ile tanınan bir hastalıkdır.

BOS beyinde büyük oranda koroid plexus denilen bir bölgede yapılır. Beyin içinde yerleşmiş arıncıklarda ve yollarda, ayrıca omurilik ve beyinin dış yüzünde dolaşır. Daha sonrada emilmeye özelleşmiş bölgelerden emilerek kan dolaşımına karışır. Günde normal şartlarda 500 cc kadar oluşturulan bu sıvının, bazen artmış yapımı (bazı beyin tümörleri), akımının bazı yollarda engellenmesi (tümörler, kanamalar, infeksiyonlar), emiliminin azalması(kanamalar, infeksiyonar, tıkanıklıklar) sonucunda hacminin artması kafa içinde bulunan basıncın artmasına neden olarak bulgular oluşturur. 

Hidrosefali,  kranium içi basınç artışı sonucu hem direkt olarak beyin dokusu üzerine , hem de beyin kan dolaşımın etkilenmesi nedeni ile kötü etki yapmakta ve nöral dokuda yıkıma neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar bu değişikliklerin geriye dönüştürülebilir olduğunu ve hidrosefali durumunun düzeltilmesi halinde myelinizasyonun tekrar başladığını göstermiştir.


Hidrosefalinin semptom ve belirtileri:


Bebeklik döneminde,
- Özellikle yeni doğanda kafanın büyük olması,
- Huzursuzluk, uyku hali,
- Beslenme bozukluğu 
- Kusma önde gelen belirtilerdir.

Baş ve göğüs çevresi arasındaki uyumsuzluk da dikkati çeken bir bulgudur. Normalde  1 yaşın sonuna kadar baş çevresi göğüs çevresinden yaklaşık 1 cm kadar daha büyüktür. Daha fazla fark olması ileri tetkikleri gerekli kılmaktadır.

Erken doğan bebeklerde ise kafa çevresinde patlama tarzında büyümeler olabilir. Erken doğan bebeğin normali yakalamak amacı ile , bazen yapabildiği bu tip normal büyümelerin kafa çevre ölçümlerinin aylık takibi ile kontrol altında tutulması, hidrosefalinin ayırıcı tanısı için gereklidir. Hidrosefalinin en belirgin bulgusu ön bıngıldakdaki kabarıklıktır. Kafa derisi venleri  belirgin hale gelebilir.

Klasik bulgulardan, gözlerde batan güneş görünümü unutulmamalıdır. 

Bebeğin başını güçlükle kontrol edebildiği muayene sırasında kolayca saptanan bir durumdur. Hidrosefalinin daha uzun sürede geliştiği çocuklarda ise , zaman zaman olan başağrıları, sabah kusmaları, yürümede bozulma ve okul başarısında düşüş dikkati çeker.

Hidrosefaliden kuşkulanılan hastaya yapılabilecek tetkikler arasında kranial ultrasonografi bebeklik çağında ilk uygulanabilecek incelemedir. Özellikle ön bıngıldaktan yapılan incelemede karıncıklar sistemi tüm açıklığı ile ortaya konulabilmektedir. Nöroşirürji pratiği içinde inceleme yöntemleri olarak büyük yarar sağlayan BBT (bilgisayarlı beyin tomografisi) ve MRI(manyetik rezonans inceleme), hidrosefali kuşkusu olan hastalarda tanının konulabilmesi açısından çok önemli yer tutmaktadırlar.

Çocukluk çağında hidrosefaliye neden olabilecek patolojiler arasında olan Galen veni dilatasyonu için de, BBT yada MRI da kuşkulu bir görüntü var ise anjiografiden yararlanmak gerekir.Beynin vasküler hastalıklarının araştırılması amacı ile doğal olarak anjiografi çok yardımcı olmaktadır.

Tedavi genellikle nedene yöneliktir. Belirgin bir nedenin bulunamadığı veya ortadan kaldırılamadığı durumlarda fazla sıvının vucudun başka yerine gönderilmesi veya sıvı yolunun engelleri atlaması amacıyla uygulamalar yapılır.  3. ventrikülostomi. Şant ameliyatları bunlar arasında sayılabilir.   Ventriküloperitoneal (beyinden karın içine),  Ventriküloatrial (beyinden kalbe),   Lumboperitoneal (omurilik çevresinden karına) Bu uygulamalarda silikondan yapılmış tüp ve pompa sistemleri güvenle kullanılmaktadır.


Hidrosefalik bir çocuğum varsa ne yapmalıyım?

Hidrosefali, bugünkü tıbbi imkanlarla, ömür boyu takip gerektiren bir hastalıktır. İlerleyen yıllarda, belki kesin bir tedavisi bulunabilir ancak bugünün şartlarında, hidrosefalik bir çocukla yaşamanın bazı gereklilikleri vardır.

Eğer çocuğunuz şant takılarak tedavi edilmişse, şantın düzgün çalışıp çalışmadığının kontrolü için yapılacak rutin doktor muayenelerini ve tetkiklerini aksatmamalısınız. Çocuğunuzun beynine yarleştirilen bu küçük pompa, onun diğer çocuklar gibi koşup oynamasına mani değildir ancak siz ebeveyn olarak, yapmak isteyebileceği ve onu zorlayabilecek aktiviteler(yüzme, karate, boks gibi) için doktora danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Çocuğunuzda, hurusuzluk, baş ağrısı, kusma ya da ateş oluştuğunda, şantın tıkanmasından şüphelenip, çocuğu hemen bir hastaneye götürmelisiniz. Eğer çocuğunuz küçük bir bebekse, baş çevresi büyümesini siz de evde takip edebilir, yukarıda saydığımız bulgular dışında, bıngıldağındaki şişme ya da gözlerinde aşağı bakış durumlarında hemen doktorunuza başvurunuz.

Bunların dışında, hidrosefalisi beyne herhangi bir zarar vermeden tedavi edilmiş olsa bile, spastisite yönünden bir muayene için çocuğunuzu bir fizyoterapiste göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Zamanında müdehale edilemeyen hidrosefalik çocuklarda, beynin bazı kısımlarında oluşabilecek zarar yüzünden, çocuğunuzda öğrenme güçlüğü de oluşabilir. Bunu da dikkate almalı ve gerekirse erken yaşta özel eğitime başvurmalısınız.

Onunla yaşamayı öğrendiğinizde, hidrosefali hiç de korkulacak bir hastalık değildir. Kafasında şantla üniversiteyi tamamlamış pek çok hidrosefali hastası vardır. Asla kötümser olmamalı ve her özel anne gibi çocuğunuza şefkatle sarılmalısınız.

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 21 yorum
HELİNN_ - 2011/09/30
sizleri okadar iyi anlıyorumkı benımde 10 yaşında bir kızım var 1 ay önce hidrosefali tanısı kondu ve ameliyat oldu kızım anne ve babalar ilk çocuğunun hidrosefali hastası oldun duyunca inanılmaz bir aci yaşıyorlar bende bun çok derinden yaşadım evlat ban başka birşey şimdi allahıma şükür kızım iyi asıl süreç ameliyatan şant takıldıktan sonra başlıyor ya düşerse ya bişey olursa endişesi korkusu anne be babaları yiyip bitiriyor her ann ya düşerse ya okulda kafasına biri vurursa korkusu anlatılmaz bir duygu bu şant amelıyatından sonrabu korkuları biraz atmak lazım insan istesede atamıyor ama şuda bir gerçekı bazı olacaklara engel olamıyoruz.şun artık hayatımızda kabulenmek zamanı çocuklarımız hidrosefali hastası ve onlar diyer çocuklardan farklı ve özel çocuklar ve biz anne babalara düşen en büyük rol bu saten sonra onların doktor kontrolerin aksatmadan yerine getirmek ve çocukların kendılerın nasıl koruyacakların yavaş yavaş öretmek allah herkezin yardımcısı olsun emınımkı bu hastalığın bir tedavisi çıkacak ve şanta gerek kalmayacak sizden tek işteğım yazılarınızı durmadan yazmanın ve nekadar yazarsak okadar bu hastalığın adın duyururuz ve insanları bir araştırmaya soka biliriz
feryalturan - 2010/08/01
selamlar.......doğumuma sadece bir hafta kaldı ve yaklaşık bir ay önce bebeğimde hidrosefali olduğu tespit edildi.doktorlar şuan yapılacak hiç birşey olmadığını ancak doğumdan sonra ne yapabileceklerine bakıcaklarını söylediler..ve ben çok endişeliyim bebeğim nasıl olucak iyileşebilicek mi neden daha önce bu sorun farkedilmedi....korkuyorum ve endişeliyim bebeğim için
alperenn - 2010/03/19
bende 7 aylık dogum yaptım haziran 2009da oglum dogduktan 2 ay sonra ameliyat oldu iiye gidiodu ama şantın ucu yumurtalıklarına inmiş tekrar ameliyt olucak bi kaç gündür uykudn uyandıgında tuhaf hareketler yapıo anlam veremedigim 5 dak sürüyo sanki yılan gibi kıvrılıp kendini kasıyo ve gözleri bi tuhaf bakıyo bunun hakkında deneyimi olna varsa lütfen yardım edin


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları