Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Bebeklerde Uyku Alışkanlığına Yaklaşım

Doğumdan ilk bir kaç ay sonra, uyuma alışkanlıkları, büyük oranda öğrenilmiş cevaplardır. Hayatın 3 ile 4. ayında, bebeklerin çoğu, eğer beslenmeleri,

Doğumdan ilk bir kaç ay sonra, uyuma alışkanlıkları, büyük oranda öğrenilmiş cevaplardır. Hayatın 3 ile 4. ayında, bebeklerin çoğu, eğer beslenmeleri, banyoları ve oyun zamanları gündüz vakti yapılıyor ise, genelde geceleyin olmak üzere 6-8 saat kesintisiz uyumayı öğrenirler. 7 ile 12’ aylarda, bebekler gece vakti, ailenin alışkanlığına gore uzun uyku uyumaya alıştırılmalıdırlar.

Ne Yapmalı:

- Bebeğin yatağının anababanın odasında 3 ile 6 ayda ayrılması en idealidir. Böylelikle küçük bebeklerin çoğunda görülen periodic gece uyanmaları uzun  uyanıklık devrelerine dönüşmez.

- 6 ile 9 aydan itibaren, bebek geceleyin kalktığı zaman beslenmesi, yatağa konulup örtülmesi ve bezlenmesi sakin ve uyumlu bir şekilde yapılmalıdır ki bebek tüm aile bireylerinin sessiz bir zaman gereksinimi olduğunu öğrenebilsin.

- Eğer bebek gece vakti yatağına konulduğu zaman rutin olarak ağlıyor ise (ve sağlıklı ise), ya da gece yarısı mama istemek için ağlıyor ise, anne baba bebeğe en az fiziksel temas sağlamalı ve çocuğun tamamen uyanmasına yol açacak davranışlardan kaçınmalıdırlar. Daha sonra anne baba odayı terketmeli ve araları giderek uzatarak odaya daha az gitmelidirler. Bu teknik ile genellikle çocuk ana babayı rahatsız etmeden, kendi kendine tekrar uyumayı öğrenir.

- Kabuslar ve gece korkuları 3-4 yaşlarında sık görülür. Bu durumda loş bir odada çocuğa destek olunmalı ve sakince rahatlatılmalıdır. Bu ataklar sık olarak ortaya çıkıyorsa, çocuğun gece korku ve rüyalarına neden olabilecek gündüz şartları dikkatle gözden geçirilmelidir.

- Küçük çocuk büyürken sabaha kadar yatağında kalması gerektiğine kanaat getirmelidir. Bu yararlı bir alışkanlıktır ve aynı zamanda anne babaya kendi odalarında ve yataklarında rahat ve özel olarak yaşamalarına olanak sağlar. Anne-Babalar çocuklarının kendi yataklarına gelmelerine müsaade etmemeli ve bu konuda katı olmalıdırlar. Eğer çocuğun özel bir nedenle rahat ettirilmesi, özel olarak fazla ilgi gösterilmesi gerekiyorsa, bu çocuğun kendi odasında, kendi yatağında yapılmalıdır.

- Çocukların çoğu 2 yaş civarında bebek yataklarından vazgeçerken, bir kısmı üç yaşına kadar bebek yatağında kalırlar. Çocuklar çok erken devreda normal yatağa geçirilmemelidirler, çünkü bu şekilde çocuklar için “güvenli” bir ortam kaybedilmiş olunacaktır.

Yatak Değişimi yeni bir kardeşin gelecek olması nedeniyle planlanıyor ise bu değişiklik yeni bebeğin gelişinden haftalarca önce  yada sonra yapılmalıdır. Böylece çocuk yeni bebek tarafından “ yerinden edildiği” ya da “onun kendi yerine konulduğu” fikrine kapılmaz.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 17 yorum
guldemirel - 2009/10/11
merhabalar, bende bebeğim için en iyisini isteyen annelerdenim her konuda çok fazla araştırma yapmaya ve doğru kararlar vermeye çalışıyorum. ama galiba şunu unutuyoruz biz birazda genetik olarak aile bağlarına önem veren insanlarız. bende bebeğimin kendi başına uyumaya çalıştırmak istedim ama sonra düşündüm ki bu günler geri gelmeyecek belki yanlış bir karar ama bize ihtiyaç duyan bir varlığı canımızdan kanımızdan olan bir varlığı yanlzı bırakmak ban zor geldi. helede yatağa koyduğumda ağlaması, yataktan alınca gülmeye başlaması. evet elbette kendi başıan yatmaya alışacak ama bu 4-6 aylarda olmamalı bence bu aylarda daha bize çok fazla ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. her bebek farklıdır herşeyden öenmli olan bebeğimizi tanıyıp ona göre hareket etmektir.
kucak - 2009/06/27
evet cocuk annenın kokusununu almalı ben kızımdan ayrılamam oda benden gece kalkarkalkmaz benı arar oda benı mutlu edıyo çunku onlar savunmasız bızlere muhtac cocuklarımızı aynın odada belı bır sure yatırma fıkrındeyım arkadaslar
dağhanrabiş - 2008/08/17
benm oğlumda 6aylık uyku sorunumuz çok fazla bütün gece ayağımda sallıyorum çok yorucu ama birtürlü yatağına alıştıramadım


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları