Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk ve Aile Gelişimi - Çocuğumuz Büyürken
 

Paylaş Yorumla

Çocuklarda Sorumluluk Duygusunu Geliştirmek için

Çocuk kendini kendi sorunlarını çözebilen, bir takım görevleri yerine getirebilen yetenekli biri olarak görebilmeli. Burnunu bile kendinin silmesine izin vermezseniz

                                             

1 - Kendinizde; temel değerleriniz, önem verdiklerinizin sırası ve davranış arasındaki bağlantıyı inceleyin

Örneğin;

 

-Bazı veliler çocuklarının kendilerine düşen ev işlerini zamanında ve titizlikle yapmalarındansa, “oyun” sürecinde öğrendiklerinin daha önemli ve kalıcı olduğuna inanırlar.

 

-Her iki veli de dışarıda çalıştığında bu aile için çocukların da kendilerine düşen işleri zamanında ve düzenli yapmaları daha fazla önem taşır. Oysa velilerden biri evde olduğunda aynı önem verilmeyebilir.

 

-Çocuklar velilerinin modelledikleri davranışları benimserler. Onlar aldıkları kitabı kütüphaneye zamanında geri vermiyorlarsa, trafikte sık sık sürat cezası alıyorlarsa, fazla organize değiller ise v.b. gibi.

 

2 - "Sorumlu Davranışı Heveslendirmek"  için birçok unsuru gözönüne almak gerektiğini kabullenin.

 

Örneğin;

 

Çocuğun söz konusu görevi yönetebilecek (yetenek ve yaşı) kapasitesi  olup olmadığı bilinmeli. Nasıl yapılabileceğini kendimizin defalarca göstermemiz gerekebilir. Öocuğun öğrendiklerini unutması yada gerilemesi normaldir. Çocuğun öğrenme tarzını da göz önüne almalısınız. Bazı çocuk sözle, bazısı algıyla, bazısı ise uygulamayla  öğrenir.

 

Çocuğun doğasının farklılığı da öğrenmesini etkileyecektir.  Bu yüzden özellikle öğrenilen göreve dikkat yoğunlaştırma süresini, fiziki duyarlılığını ve alışmasını, dikkatini dağıtabilecek şeyleri hesaba katmalısınız.

 

3 - Geniş bir görüşe sahiplenin

 

Sorumluluk Sahibi olmak aynı zamanda;

 

Duyguları kabullenmek ve sahiplenmek,

Başkalarının duygularına da hassas olmak,

İnsanlara ve mallarına saygılı davranmak,

Kanunlara uyumlu davranışda bulunmak,

Sorun çözebilme yeteneğine sahip olmak,

Davranışlarının doğuracağı sonuçları kabullenebilmek,

Ucunda ceza yada ödül olduğu için değil doğru davranış olduğu için yapmak gibi unsurları da içerir.

 

4 - Özgüven ile Sorumluluk sahibi olmak arasındaki bağlantıyı unutmayın

 

Örneğin;

 

Çocuk kendini kendi sorunlarını çözebilen, bir takım görevleri yerine getirebilen yetenekli biri olarak görebilmeli. Burnunu bile kendinin silmesine izin vermezseniz çocuk kendine güvensiz bir hal alır.

 

Çocuğunuzu dinleyin,  Onun ne demek istediğini kendinize ya da başkalarına tercüme etme alışkanlığı edinmeyin. Unutmayın dinlemek kabul etmek değildir ama Onun açısından bakışı da paylaşabilin.

 

Onayladığınız seçenekler arasında bir karara varmasını istemek çocuğunuzun özgüvenini arttırır ve kendi sorumluluğunu almasını heveslendirir.

 

Çocuğunuza ne düşünmesi gerektiğini değil sadece düşünmesini hatırlatın örneğin “eğer durum şöyle olsaydı ne olurdu dersin?…, “Sana niçin “dur, yapma” dediler dersin ?… gibi düşüncesini harekete geçirin.

 

Sonuçta olanlardan ziyade sonuca ulaşırken edinilenlere bakın. Unutmayın ki sorumlu insanlar da hata yaparlar.

 

Ne kadar yerinde cesaret verirseniz çocuğunuz kendini bir o kadar değerli bir kişi olarak kabullenecek. Sorumluluğunu taşıyabilir kuvvette oluşunun  gururluluğunu yaşayacak.

 

Sorumlu Davranışa sağlıklı varışın Özgüvenden yola çıktığını unutmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aile eğitmeni Celia Osenton'ın çalışmalarından derleyen

Handan Baykan

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 6 yorum
keremburak - 2010/10/01
teşekkürler
elifakgül - 2008/11/16
teşekkürler
Konuk - 2007/09/24
Look, It is very interesting <a href=http://adultfree.tripod.com/naked.html>naked</a>


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları