Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi - Mineraller
 

Paylaş Yorumla

Fosfor

Kemik ve diş dokusunun temel...

İnsan vücudunda kalsiyumdan sonra en çok bulunan elementtir. Vücut ağırlığının % 1 ini teşkil eder. Bu miktarın % 85 i kemik ve dişlerdedir. Gerek kemiklerde bulunuşu gerekse metabolizması kalsiyum ile yakından ilişkilidir.

Barsaklardan emilimi kalsiyuma göre daha kolaydır ve gıdalarla alınanın % 70 i emilir. Emilimine Kalsiyum, D Vitamini ve Paratiroid Hormon etki eder. Kemiklerden sonra en çok alyuvar denilen kırmızı kan hücrelerinde bulunur. Kan düzeyi 2,5 - 4.5 mg / 100 ml. Dir. Kan düzeyi ayarlamaya böbrekler etkilidir. Yiyeceklerde bol olmasına karşın antiasitler, demir, alüminyum ve magnezyum emilimi azaltır. Kafein ise böbreklerden atılımı arttırır.

Fosforun Etkileri

 • Kemik ve diş dokusunun temel maddesidir.
 • Hücrelerde bulunur ve bazı kimyasal olaylara katılır. Adenozin Tri Fosfat (ATP) denilen vücutta enerji olaylarının baş aktörünün yapı taşıdır. Enerji üretilmesi için yağ ve karbonhidratların yakılmasına etkilidir.
 • Hücrelerin büyüme, bakım ve onarım işlemleri için protein sentezine katılır.
 • Genetik kodu taşıyan DNA ve DNA molekülündeki nükleik asit yapımında rolü vardır.
 • Fosfolipid denilen hücre zarlarının yapısında bulunan yağ moleküllerinin yapısına girer.
 • Sifingolipidler sinirlerdeki iletileri sağlarlar.
 • Fosfoproteinler enzim sistemlerine girerler.
 • Böbrekler aracılığı ile vücudun asit - baz dengesini korur.
 • Adale ve kalp kasılmasına etkilidir.
 • Niasin ve riboflavin vitaminlerinin aktif hale dönüşmesini sağlar.

Fosfor Eksikliği
Gıdalarla alıma bağlı eksikliği söz konusu değildir. Ancak emilimdeki sorunlar eksikliğine yol açarlar. Kalsiyumun çok alınması, antiasit ilaç içilmesi, yiyeceklerde yüksek oranda alüminyum, magnezyum ve demir bulunması bunu yaratabilir. Belirtileri

 • İştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı,
 • Huzursuzluk, gerginlik, gibi ruhsal yakınmalar,
 • Eklem sertliği, kemik ağrıları, kemiklerin kırılganlığı ve duyu kusurları,
 • Büyüme yavaşlaması, kemik ve diş gelişimi geriliği gibi raşitizm benzeri belirtiler
 • Diş kayıpları, cilt sorunları ve eklem iltihapları ortaya çıkabilir.

Fosfor Fazlalığı
Toksik etkisi yoktur. Buna karşın kalsiyum dengesini bozar. Oluşabilecek etkiler kalsiyum metabolizmasının bozulmasından dolayı olacaktır. Kendi başına fosforun fazlalığı tansiyonu yükseltir. Kalsiyumun yaratacağı etkiler kendi konusunda anlatıldığı için burada tekrar etmek istemedim.

Fosfor Gereksinimi
Alınması gereken miktarları kalsiyuma benzer. Erişkinlere günlük 800 mg yeterlidir. Çocuklar ve gebe ve emziren kadınlara 1200 mg uygundur. Daha önce belirtildiği üzere kalsiyum ile 1:1 oranında alınması uygundur.

Fosforun Doğal Kaynakları
Protein içeren tüm gıdalarda genellikle vardır. Et, balık, süt, peynir, yumurta bu yönden yeterlidir. Çoğu besin maddesinin fosfor içeriği kalsiyumun 10 - 20 katıdır. Süt ürünleri daha dengelidir. Gazlı içecekler de bol olarak bulunmasına karşın hiç kalsiyum içermemektedirler. Kolanın bir bardağı 500 mg fosfor bulundurur. Bu denli çok alınması vücut dengeleri açısından olumsuz olmaktadır.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları