Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Normal Doğum mu, Sezeryan mı?

Gebelik başlı başına zor ve sorumluluk gerektiren bir dönemdir. Ve sona yaklaştıkça en çok akla gelen soru normal mi doğursam yoksa sezeryan mı olsamdır

Gebelik başlı başına zor ve sorumluluk gerektiren bir dönemdir. Ve sona yaklaştıkça en çok akla gelen soru normal mi doğursam yoksa sezeryan mı olsamdır.

Biz de burada bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Her doktorun ayrı bir görüşü olmakla birlikte tüm dünyada genel olarak hakim olan görüş eğer tıbbi bir zorunluluk yoksa normal doğumdan yanadır. Ancak aksi de yanlış ya da kötü olarak sayılamaz.
Sanırız bu bilgiler bir çok gebenin karar vernmesinde yardımcı olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki seçilecek yolun en uygun olanını kendi doktorunuz bilir. Bu nedenle öncelikle onun sözlerini dikkate almanızda yarar olacaktır.

 

Normal  doğumun avantajları / sezeryanın dezavantajları :

 

  • Normal doğum doğal bir yoldur ve ameliyatın getirdiği ekstra risklerden uzaktır.Bunlar kolay ya da zor,genel anestezi altında yapılan her ameliyatta var olan risklerdir.
  • Normal doğum sonrasında  anneler hemen ayağa kalkıp,günlük yaşantısına dönebilmesine rağmen sezeryan sonrasında bunun mümkün olması belli bir zaman almaktadır ve bu süre içinde başka birinin yardımına gereksinim duyulmaktadır.
  • Karın içi ameliyatlarının hemen hepsinde ameliyat sonrasında karın içinde organlar arasında yapışıklıklar oluşma ihtimali oldukça fazladır.Bu da sonraki karın ameliyatlarının daha riskli olması dezavantajını beraberinde getirmektedir.Sezeryan da bir karın içi ameliyatı olduğundan aynı risk burada da söz konusudur.
  • Bir kez sezeryan ile doğuran annenin bir daha normal doğurma şansı kalmamıştır.Yani bir kere sezeryan,hep sezeryan demektir.

 

Sezeryanın avantajları / normal doğumun dezavantajları :      

 

  • Normal doğuran her kadın mutlaka ağrı çekmek zorundadır.Bazı yanıltıcı   bilgilerin aksine hiç bir normal doğum ağrısız değildir.Özellikle ilk doğumlarda ağrı  çekme süresi daha da uzun sürmektedir.Sadece bu konuda bilgili ve eğitimli olmak daha kolay bir doğum sağlamaktadır. Programlı sezeryanlarda doğum ağrısı çekmek diye bir problem yoktur.
  • Normal doğumlarda,özellikle bebeğin büyük olduğu,annenin doğum kanalının dar olduğu durumlarda  veya fazla sayıda yapılan doğumlarda  vajinal anatomi oldukça bozulmaktadır.Bunun sonucunda ileri yaşlarda cinsel yaşamı etkilenen kadınlarda vajinoplasti ameliyatları gerekebilmektedir.Ayrıca aynı nedenlerden dolayı üretrovezikal açının bozulmasına bağlı  olarak idrar kaçırma şikayetleri baş gösterebilmektedir.
  • Normal doğumun herhangi bir safhasında  bebeğin sıkıştığını gösteren bir işaret alındığında acil şartlarda sezeryana başvurulmaktadır.Bu gibi durumlarda  o ana kadar çekilen ağrılar da  boşuna olmaktadır.

 

İşte artık siz de bu konuda yeterli bilgiye sahipsiniz. Artık daha ayrıntılı düşünerek nasıl bir doğum şekli istediğinize daha doğru karar verebilirsiniz.

Sağlıklı ve kolay doğumlar ...

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 26 yorum
yelo28 - 2010/12/01
Bende 11 haftalık hamileyim daha erken fakat şimdiden doğum yöntemini düşünmeye başladım işin kötü tarafı normal yada sezeryanla doğumdan da çok korkuyorum:(
EREM SEDA - 2009/03/17
EĞER BEBEK KİLOLUYSA HİÇBİR ANNE ADAYI KENDİSİNİ RİSKE ATMASIN.İLK DOĞUMUMDA BEBEĞİM 4,5 KİLOYDU DOKTORUMU DİNLEMEDİM VE NORMAL DOĞUMU SEÇTİM DOKTORUMDA İSRAR ETMEDİ VE 3 KABURGAM KIRILDI.ÇOK ZOR BİR DOĞUM YAŞADIM.OĞLUM 6 YAŞINDA VE BEN ŞU AN 3 AYLIK HAMİLEYİM.DOKTORUM HANGİSİNİ ÖNERİRSE ONU TERCİH EDECEĞİM.
makbule_ - 2008/08/05
24 haftalık hamileyim acayip derecede doğumdan korkuyorum ama o anı da yaşamak istiyorum bu yüzden ilk aydan itibaren epidural sezeryana karar verdik hem bebeğini ilk gören hemde sancı çekmek istemiyosanız en uygun yöntem bence


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları