Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Engelli Çocuklarımız - Sosyal Bakış
 

Paylaş Yorumla

Hepimiz Farklıyız Ve Hiçbirimiz Mükemmel Değiliz

Görüldüğü gibi hepimiz farklıyız ve hiçbirimiz mükemmel değiliz. Fakat hepimiz biraz daha iyi olmaya çalışmakla güzel farklılıklar gösterebiliriz.

                       

 

 

 

Çevrenize bakarsanız  bazı çocukların gözlerinin iyi görmediğini, net görebilmek için gözlük taktıklarını farkedeceksiniz. Bazı çocukların alerjileri olan bazı yiyecek maddelerini yediklerinde ciltlerinin kabardığını, bazılarının iyi duymadıklarını, bazılarının başkaları gibi konuşamadıklarını, ya kekelediklerini ya da  kelimelerinin zor anlaşılır olduğunu,  bazı çocukların başka çocukların hızıyla öğrenmediklerini, bazılarının çok kısa, bazılarının çok uzun boylu olduklarını, kiminin çok zayıf kiminin ise çok şişman olduğunu göreceksiniz.

 

Herkes farklı, kimse mükemmel değil.  Bazılarımız varmaları gereken noktaya varmayı başarmalarına rağmen yavaştırlar çünkü diğerlerimiz kadar hızlı koşamazlar. Bacakları kuvvetli değildir; zıplamak, koşmak, merdiven çıkmakda yada oyun oynarken diğer çocuklara yetişmekte zorluk çekebilirler. Bu bir adele zayıflığıdır ve Musküler (adele) Distrofi adı verilen bir hastalıktan sebeplidir.

 

Musküler (kas zayıflığı) Distrofi Hakkında neler Biliyoruz:

 

Küçük çocukları etkilediğini,

 

Onları zayıf düşürdüğünü,

 

Doktorların bir tedavi bulmak için uğraştıklarını ve bu tedavi adele zayıflığının sona ereceğini,

 

Bu hastalığın başka yetenekleri etkilemediğini,

 

Dushenne Musküler Distrofi’li çocukların da görme, duyma, koklama ve tat alma, ve konuşma, yutkunma ve hepimiz gibi hatta belki hepimizden de fazla hissetme duygularının kuvvetli  olduğunu, Musküler Distrofi’nin can yakmadığını ve  düşünme, çalışma, hayal kurma, plan yapma yada öğrenme gibi yetenekleri değiştirmediğini biliyoruz.

 

Ve hatta birçoğunun Üniversite bitirdiklerini biliyoruz.

 

 

Demek ki - kısaltılmış adıyla-  M. D.’li çocuklar da diğer çocuklar gibi bir çok şeyi iyi yapabilirler.

 

Örneğin  Neleri !!! “mi diyorsunuz ?…

 

Düşünme işlemini ve bacaklar yerine elleri kullandırmayı gerektiren şeyleri. Yani okumak, yazmak, yada otururak oyunlar oynamak gibi… Koleksiyonlar yapmak, yada bina yada uçak / araba maketleri,  (belki tuba gibi çocuklara büyük gelecek olanları harıç) bir müzik enstrümanı çalmak, iyi öğrenci olmak gibi… Bunların hiçbiri kuvvetli bacak sahibi olmayı gerektirmez. Ama benim en çok sevdiğim örnek “candan dost, arkadaş” olmaya engel tanımayışı.

 

Görüldüğü gibi hepimiz farklıyız ve hiçbirimiz mükemmel değiliz. Fakat hepimiz biraz daha iyi olmaya çalışmakla güzel farklılıklar gösterebiliriz. Zayıf yanlarımızın olması kuvvetli yanlarımızın olmadığını göstermez. İşte biz Musküler Distrofili çocuklar da bu düşünce ve anlayışın canlı örnekleriyiz.

 

Unutmayın, her birimiz farklıyız ama hiç birimiz mükemmel değiliz fakat birlikte tamamlayıcı bir güzelliğimiz var. Arkadaşlıklarımız hepimize çok şey kazandıracaktır.

 

 

 

 

Derleyen: Handan Baykan

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 0 yorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları