Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Bebek Yolu - Kısırlık ve Tedavileri
 

Paylaş Yorumla

Kısırlıkta Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık kanallarının açık olduğu ve meni örneğinin de belirli kriterlere ulaşabildiği durumlarda tüp bebek denemeden önce, takibi daha yalın, uygulaması daha kolay, maddi koşulları daha hafif

-Aşılama: Yumurtalık kanallarının açık olduğu ve meni örneğinin de belirli kriterlere ulaşabildiği durumlarda tüp bebek denemeden önce, takibi daha yalın, uygulaması daha kolay, maddi koşulları daha hafif olan aşılama denenebilir. Genel olarak önerilen aynı şartlar altında en fazla 3-5 kez yineleyip gebeliğe ulaşılamıyorsa tüp bebek aşamasına geçmektir.

 

-Tüpbebek: Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri arasında en son basamakta tüpbebek ve onun geliştirilmiş tekniği olan Mikroenjeksiyon=ICSI (Intra Cytoplasmic Sperm Injection) yer alır.


Tüpbebek, zaman isteyen, maddi yükü ağır bir uygulamadır. Başarının, yani gebeliğin kesin olmayışı da ayrı bir endişe kaynağıdır.


Uygulamaya başlamadan önce, mutlaka, tüp bebek ile ilgili tüm aşamalar, kullanılacak ilaçlar ve etkileri, yapılacak müdahalelerin gerekçeleri, sonuçları ve riskleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunmalıdır.


Bütün tüp bebek programlarında, hedef, çiftin gebelik şansını artırmaya çalışmaktır. Bunun için yumurtlama tedavisine iyi yanıt alınmalı, yumurta toplama, döllenme, embriyo eldesi ve transferi başarı ile tamamlanmalıdır.


Bütün işlemler sırasında , uygulamaya katılan çiftin enfeksiyonlardan korunması için de önlem alınır. Diğer yandan , çiftin taşıyıcılığını yapabileceği bir ajan olmaması için B ve C tipi sarılık,AIDS,cinsel yolla bulaşan hastalıklar yönünden kan tahlilleri yapılır.


Tanıya yönelik bütün ileri araştırma yöntemleri uygulanıp tedavi protokolü seçildikten sonra yumurtalıkların uyarılmasına geçilebilir.

 

-Yumurtalıkların Uyarılması:Kullanılan tedavi protokolleri, tüp bebek merkezleri arasında farklılık gösterebilir. Prensip ise aynıdır: uyarılan bünyenin kendi hormon salgısını baskı altında tutarken dışarıdan verilen hormonlarla yumurtalıkları çok çalıştırmak.


Son adet tarihine göre 21.gün tüp bebek ünitesine çağırılan olgunun vajinal ultrasonografik incelemesi yapılır. Bir transfer denemesi yapılarak servikal kanalın ve rahim boşluğunun boyutu ölçülür. Herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde gonadotropin salgılatıcı hormon benzeri (GnRHa) içeren burun spreyi veya cilt altı iğnesi ile tedavi başlatılır. Bu ilacın kullanılmasındaki amaç, kadının kendi hormonlarının baskılanması ve bu sayede hormon düzeyi ile yumurta olgunlaştırma aşamalarının yakından izlenebilmesidir. Hormonal baskılamaya yumurta toplama tarihinden iki gün öncesine kadar devam edilir.


Burun spreyi kullanılırken görülen  adetten birkaç gün sonra tekrar ultrason kontrolüne çağırılan olguya koşulları uygunsa iğneler aracılığı ile uyarıcı hormonlar verilmeye başlanır. Folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinize edici hormon (LH) içeren bu iğnelerin hangilerinin ne dozda kullanılacağı olgudan olguya değişiklik gösterir. Sık aralarla ultrason yapılarak  içerisinde olgunlaşmakta olan yumurtayı barındıran foliküllerin  sayı ve çapları izlenir. 

 

-Yumurta toplama: En az üç folikülün çapı 18-20 mm.ye ulaştığında, yumurta çatlatıcı iğne diye anılan ve insan koriyonik gonadotropin (hCG) içeren ilaç kullanıldıktan 34-36 saat sonra, anestezi altında, vajinal ultrasonografi yardımı ile yumurta toplama işlemi yapılır.Aynı zamanda  eşin meni örneği de tüp bebek laboratuarına verilir.

 

-IVF/ICSI: Konulan tanıya,eldeki yumurta ve/veya sperm sayı ve kalitesine göre klasik tüp bebek (Klasik IVF) ve/veya mikroenjeksiyon (ICSI) gerçekleştirilir.


Klasik tüp bebek uygulaması, sperm sayı, hareketlilik ve yapısal özelliklerinde sorun olmayan, söz gelişi yumurtalık kanalları tıkalı kişilere uygulanır.Her yumurta başına belirli sayıda sperm serbest bırakılarak doğal yolla yumurtayı döllemesi beklenir.

 

Mikroenjeksiyonda ise her yumurtaya,çevresini saran koruyucu dokulardan arındırıldıktan sonra, mikromanipülatör adı verilen özel bir mikroskobun altında, ancak bir spermin girebileceği incelikteki özel bir iğnenin yardımı ile taşınan sperm yerleştirilir.


Her iki işlemde de izlemler aynı aşamalardan geçer; en önemli farklar ayrı laboratuvar gereçlerinin kullanıldığı teknik özellikler ve mikroenjeksiyonda daha yüksek olan döllenme yüzdesidir.

 

Döllenmenin kanıtı,işlemlerden yaklaşık 16-18 saat sonra, yumurtanın içerisinde görülen iki adet ön çekirdek (pronükleus=PN) tir. Bir gün sonra, artık bir embriyo haline gelmiş olan yeni oluşumun blastomer adı verilen hücrelerinin sayısı, bu hücrelerin çaplarının eşitliği, embriyonun zar kalınlığı ve içerisindeki irili ufaklı parçacıkların yüzdesi değerlendirilir.Genelde tüm tüp bebek merkezlerinin tercih ettiği üzere üçüncü gün yapılan kontrolde gelişimini başarı ile sürdüren embriyolar arasından 3-4 tanesi rahim içerisine yerleştirilmek üzere ayrılır. Geride iyi nitelikli embriyolar kalıyorsa, uygulamayı yaptıran çiftin rızası alınarak embriyo dondurma işlemi yapılabilir. Bu işlem, PN aşamasında veya ikinci günde de gerçekleştirilebilir.

 

Bazan da embriyoların gelişimi 5-6. güne kadar laboratuar ortamında izlenip blastosist denilen gelişmiş embriyo haline geldikten sonra rahime yerleştirme işlemi yapılabilmektedir.Blastosist transferinin tercih nedenlerinin başında en az sayıda ve en yüksek nitelikte embriyoyu transfer ederek çoğul gebelik riskini azaltmak ve seçim işleminin olabildiğince doğal koşullarda gerçekleşmesine ortam sağlamak gelir.

 

-Embriyo Transferi: Laboratuar koşullarında elde edilen embriyoların rahim içerisine kateter denilen özel bir kanül aracılığı ile yerleştirilmesidir. Ultrason ile karından izlenerek de gerçekleştirilebilen bu işlem için özel durumlar haricinde anestezi gerekmez. Kadın-doğum muayenesi sırasındaki gibi spekulum adlı gereç vajinaya yerleştirilir ve serviks görünür hale getirilir. Embriyoların bulunduğu kateter servikal kanaldan rahim içerisine doğru sokulur ve embriyolar rahim dibinden yaklaşık 1 cm. öne bırakılır.Kateter çıkarılıp laboratuarda kontrol edildikten sonra işlem tamamlanmış demektir.

 

-Luteal Faz Desteği: Progesteron hormonu verilerek sağlanır. En çok kullanılan yöntem progesteron içeren kapsüllerin vajinaya belirli saat aralıkları ile yerleştirilmesidir.

 

 

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 3 yorum
SebnemYr - 2015/07/01
37 Yaşında ikinci evliliğimi geçirdim ve ilk çocuğumu da "hamile kalamazsın" diyen birçok doktora rağmen bu yaşta kucağıma aldım. Belki biraz geç oldu, stresli oldu ama meryem otu kullandım. 40 gün Meryem Suresi okudum. Allah bana da nasip etti. Duymayan, bilmeyen kalmasın. Umudunuzu kaybetmeyin. Önceden bulunması, alınması imkansız olan bu otu alın, deneyin. Kaybedecek tek şey 20 TL. ama belki minik bir mucizeniz olur.. Bilmeyen, duymayan için http://meryemotu34.wix.com/meryemotu'dan yorumları okusunlar. Denesinler..
SebnemYr - 2015/07/01
37 Yaşında ikinci evliliğimi geçirdim ve ilk çocuğumu da "hamile kalamazsın" diyen birçok doktora rağmen bu yaşta kucağıma aldım. Belki biraz geç oldu, stresli oldu ama meryem otu kullandım. 40 gün Meryem Suresi okudum. Allah bana da nasip etti. Duymayan, bilmeyen kalmasın. Umudunuzu kaybetmeyin. Önceden bulunması, alınması imkansız olan bu otu alın, deneyin. Kaybedecek tek şey 20 TL. ama belki minik bir mucizeniz olur.. Bilmeyen, duymayan için http://meryemotu34.wix.com/meryemotu'dan yorumları okusunlar. Denesinler..
Konuk - 2004/12/14
ben hollandadan katiliyorum benim sorum su benim kocamin spermleri oluymus acaba tedaviyle canlanirmi ben bunu cok merak ediyorum kocam 31 yasinda


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları