Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum
 

Paylaş Yorumla

Gebelik Bulantı ve Kusmaları

Her gülün bir dikeni vardır...Dünyaya yeni bir bebek getirmenin de eziyetli bir kısım yanları olacaktır. Bulantılar ve kusmalar da bunlardan biridir.

Her gülün bir dikeni vardır...Dünyaya yeni bir bebek getirmenin de eziyetli bir kısım yanları olacaktır. Bulantılar ve kusmalar da bunlardan biridir. Gebeliğin hemen başında hoşgeldiniz der... Devam eder... Ve bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

Genellikle sabah hastalığı olarak bilinir ve gebe kadınların yarısından fazlasını etkiler. Gebeliğin erken dönemlerinde başlar,giderek hafifler ve gebeliğin 16. haftasına kadar kaybolur. Gebe kadınların ve ailelerinin yaşam kalitelerini etkileyebilecek kadar önemli boyutlara ulaşabilir.

Gebelik bulantı ve kusmalarını yok etmek ya da en azından azaltmak adına yapılabilecek bir kısım uygulamalar ve alınacak bir takım önlemler vardır. Aşağıda belirtilen bu önlemlerden yararanabileceklerinizi kendinize uyarlayabilirsiniz. Bilinmelidir ki; bulantı ve kusmalar en geç 16 haftalara kadar kaybolacaktır. Bu nedenle bu süreyi atlatmak için önlemlere başvurmak en akıllıca olanıdır. Ancak tüm bu önlemlere rağmen gebeliği ve anne adayını zora sokacak kadar aşırı bulantı ya da kusmaların olması halinde hastane takibi ve tedavisi gerekli hale gelebilir. Hastanede yatarak tedavi kriterleri konusunda doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Bulantı ve kusmalar için alınabilecek önlemler şunlardır ;

1.       Bir kerede aşırı yemek yemeyin

2.       Az az ancak sık sık yemeyi deneyin

3.       Çorba ve diğer sıvı gıdaları öğünlerde değil, katı yiyeceklerden bir saat  kadar sonra öğünler arasında yiyin, böylece midenin gerilmesi engellenerek kusmalar engellenecektir.

4.       Sindirilmesi güç olduğundan bulantı meydana getiren yağlı ve kızartılmış besinlerden sakınınız. Hatta böyle besinlerin pişirilmesi sırasındaki kokudan da uzak kalmaya gayret edin.

5.       Yemeklerden sonra bir müddet dik oturunuz. Bu mide bulantısını azaltacaktır.

6.       Gece alınan hafif yemekler mesela yoğurt, süt, meyve suyu, ekmek veya küçük bir sandviç sabah bulantısını azaltır. Yine bu küçük öğünden sonra bile 10-20 dakika kadar dik oturmak gerekir.

7.       Sabah uyanır uyanmaz, kalkmadan önce, baş ucunuzda duran kuru ekmek, kraker veya diğer tahıl ürünlerinden yapılmış yiyecekler bulantıyı azaltabilir.

8.       Yatak odanızı karartınız veya loş bir odada uyuyunuz. Yataktan yavaşça kalkınız ve ani hareketlerden kaçının.

9.       Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın.

10.    Gevşemeye, stresten uzak durmaya çalışınız, ayaklarınızı uzatıp başınızı hafifçe yükselterek gün boyunca dinlenmeye çalışın.

11.    Bulantı hissettiğiniz zaman gazoz, maden suyu türü veya karbonatlı su türünden azar azar için.

12.    Temiz hava iyi gelebilir. Kısa yürüyüşler yapınız veya pencere açık iken uyumaya çalışınız. Yemek pişirirken camı açık tutunuz ve kokuyu dışarı atmak için fan kullanın.

13.    Ekşi, turşu veya limona benzer şeyleri tüketin.

Bazı insanlar bitkisel çayların bulantıya iyi geldiğini söylemişlerdir. İlaçlar gibi bu çaylar da bitkilerden yapılmıştır. Bu açıdan dikkatli kullanılmalıdır. Nane, ahududu, karahindi baba çiçeği, zencefil, papatya gibi bitkiler bu listeye dahil edilebilir. Düşük kan şekeri, düşük B6 vitamin seviyeleri, potasyum ve magnezyum dengesizliği bulantıya neden olabilir. İyi ayarlanmış bir diyette bu vitamin ve mineraller yeterli miktarda bulunmalıdır. Bunlara ek olarak gerekli tıbbi tedavide kusmayı önleyici ilaçlar, vitaminler ve mineraller tavsiye edilir. Bunlar ancak doktorkontrolünde kullanılmalıdır.

Son olarak diyebiliriz ki; gebelik başlangıcında oluşan bulantı ve kusmalar zaman içinde geçecektir. Ciddi bulantı ve kusmalar nadir olup, kusma miktarından endişeli iseniz doktorunuza başvurunuz.

Op.Dr. Özgür Leylek

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 11 yorum
NBH - 2008/11/10
Evet ben şu anda 4 aylık hamileyim.Ve ben şiddetli bulantılar,tiksindiğim bi çok kokular yemeklere karşı isteksizlik vs hepsini çok aşırı yaşadım.Ramazan ayına denk geldi üstlelik oruç tutmak istiyordum sahura kalkıyordum ama bulantı ve kusmalardan yemek yiyemiyordum.Çok ağladığım oldu.Eşim bile çok güçlü görünen beni acizliğimin karşısında ne yapacağını şaşırdı.Tabi o yemeden içmeden kesilmedi ama en azından daha duyarlıydı bana karşı.Bir de kanser yüzünden ölen ablamın yemek yemek istediği halde yiyemediği kustuğu o anlarda benim yaşadıklarımla kaynaşınca duygularım gözyaşlarım sellere karışıyordu.
aylin - 2007/11/11
merhaba ben de 7 haftalık hamileyim geçen hafta başladı mide bulantılarım sadece mide bulantısı ile kalsa iyi su içsem kusuyorum. oyüzden hiçbir şey yiyemiyorum. yukarıda yazanların hepsini denedim ama olmuyor. iş hayatım bundan olumsuz etkileniyor. yapabileceğim başka bir şey yok mu acaba bu konuda.
HEMSİLE - 2007/10/29
bende 2 aylık hamileyim fakat öğleden sonra kayboluyor evde yemek yemiyorum annem söylemişti başkalarının elinden daha güzel yersin die doğruymuş komşularımda hem güzel yiyebiliyorum hemde midem bulanmıyor ama işte biraz zor tabii sevgiler


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları