Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Genel Çocuk Sağlığı
 

Paylaş Yorumla

Çocuklarda Saç Bakımı...

Özellikle yeni yürüyenler için her şampuan ve saç tarama bir savaş demektir. Eğer yeterince cesursanız saçlarını kestirebilirsiniz.

"Kızım başında saçlar ile doğmuştu ve bunlar giderek düzensizleşmeye başladı. Artık idare etmesi zor bir hal aldı."

Fazla saçı olmayan 9 aylık bir bebeğe annelik yapmak rahattır. Fakat düzensiz, uzun saçlı bir bebekle uğraşmak herkesi çıldırtabilir.İşler düzelmeden evvel iyice kötüye gider. Özellikle yeni yürüyenler için her şampuan ve saç tarama bir savaş demektir. Eğer yeterince cesursanız saçlarını kestirebilirsiniz. Aşağıdaki ipuçlarına uyarak işleri biraz daha kolay bir hale sokabilirsiniz :

  • Yıkamadan önce saçları açın , çünkü yıkadıktan sonra daha çok karışabilir.
  • Eğer bebeğiniz izin veriyorsa şampuan sonrası özel bebek saç kremlerini kullanın. Eğer daha fazla banyoda oturmak istemiyorsa , kremli şampuan kullanın. Böylece taramak daha kolay olacaktır.
  • Geniş dişli tarakları ve uçları plastik kaplı fırçaları tercih edin. İnce dişli taraklar saçların kırılıp kopmasına yol açar.
  • Saçları bir elinizle açmaya çalışırken diğer elinizle de saç diplerini tutun ki siz çekince çocuğunuzun canı yanmasın.
  • Saç kurutma makinası kullanacaksanız , fazla sıcağa ayarlamayın. Zira çocuğun narin saçlarına zarar verebilirsiniz.
  • Bebeğin saçına kurdele takmayın ve atkuyruğu yapmayın. Çünkü bu bölgesel kelliklere neden olabilir. Eğer atkuyruğu yapacaksanız fazla sıkmayın ve özel kurdeleler kullanın.
  • İki aylık aralarla bu işte uzman bir salonda bebeğin saçlarını düzelttirin.
  • Saç bakımlarını bebeğin yorgun , aç veya sıkıntılı zamanları dışında bir zamanda yapın.
  • İşi eğlenceli bir hale getirmek için önceden farklı oyuncaklar verin. Ya da saç tarama işini aynanın önünde yapın , böylece sizi seyredip yaptığınızın sonuçlarını görebilsin.

Dr. Sıtkı Evrenkaya

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 6 yorum
asliuzun - 2011/04/13
Ben çocuğum için çok şampuan denedim ana mennun klmadım sonra bir arkadaşım çocuğuna Çocuklar İçin Damla Sakızlı Şampuan diye bir ürün kullanıyormuş çocuğu çok rahat etmiş saçları hem güçlenmiş hemde sağlıklı olmuş ondan duydum denedim bende çok memnun kaldım bir çok markanın var heryerede bulabilirsiniz tavsiye edebilirim
asi_meleq - 2010/04/18
zeliş kepeksi durumdan kastın konak mı acaba? benim bebeğimdede vardı,banyodan bir saat önce zeytin yağı sür beklet yumuşuyo,banyo yaptır, sonra tarakla yavaşca canını acıtmadan çıkar.. hem zeytin yağı saçları besliyo...
ecrinnaz bebek - 2009/11/07
benim kızım 9 aylık ama saçı o kadar seyrek ve kısaki toka dahi takamıyorum doğduğundan beri hiç farklılık olmadı sadece rengi koyulaştı ama miktarı ve uzunluğu aynı ne yapmam gerekiyor bilmiyorum


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları