Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
 

Paylaş Yorumla

Özel Çocuk Annelerine...

Çocuklarının hastalığı karşısında kendini yalnız ve yetersiz hisseden annelerin, benim yaşadıklarımı ya­şamamaları için, karınca kararınca, katkım olsun iste­dim.

Oğlumun 3 aylıkken geçirdiği ilk havalede yaşadı­ğım yoğun duyguları anlatmam mümkün değil. Beni ancak böyle bir olay yaşamış bir anne anlayabilir. Bir de; çok sevdiği yakınının ölümüne şahit olmuş biri.

Havale geçiren çocuğunuz karşısında yaşadıkları­nız, ölüm anında yanında bulunduğunuz bir yakınınız karşısındaki duygularınıza eşdeğer olabilir ancak.

Çaresizlik, eziklik, üzüntü, telaş, panik, heyecan, korku, pişmanlık, öfke, ... hiçbiri, hiçbiri yeterince tanımlayamaz yaşadıklarımı. Hiçbir şey yapamamanın verdiği çaresizlik, ama bir şeyler yapmanın gerekliliği ile panik, canininiz, bir tanenizi kaybetme korkusu, 'bir yerde bir hata mı yap­tım?' pişmanlığı ile bu olayla ilgili olduğunu düşündü­ğünüz, kendiniz dahil, herkese karşı duyulan öfke.

O ana kadar ben, bu kadar çok sayıda duygu yo­ğunluğunu bir arada yaşadığımı hatırlamıyorum. O ana kadar ben, saniyelerin asırlar kadar uzun hissedilebileceğini hiç düşünmemiştim.

İnsan çaresizliği hissedince, çare arıyor. Büyük, küçük bütün keşifler, insan çaresizliğinin ürünüdür. Galileo'nin, Keppler'in, Einstein'ın, Isaac'ın teorilerini, Edison'un, Bell'in, Curie'lerin keşiflerini bir kenara bı­rakınız. Elinizdeki iğneye, düğmeye, havana, kerpe­tene bakınız. Gündelik hayatta kullanırken farkına bi­le varmadığımız bu nesnelerin hayatımızı nasıl kolay­laştırdığını düşününüz. İpliği kumaşa geçiremeyince insan iğneyi, düğmeyi kumaşa tutturamayınca düğ­menin deliklerini akıl etmiştir.

Karşımızdaki sorun kökünden halledilemeyecek, zor bir sorun olabilir. O zaman kendimizi çaresizliğin çıkmazında boğmak yerine, bu zoru hafifletecek çö­zümler üretelim.

Uzayı keşfedemiyorsak, biz de düğ­menin deliklerini akıl edip hayatı bir nebze olsun ko­laylaştırmaya bakalım. İçinde bulunduğumuz duruma üzülmenin yararı olmayacağı gibi faydası da olmaya­cak.

Ne başkalarını suçlayarak öfkelenmemiz, ne de hatalarımızdan ötürü pişmanlıklarımız bir işe yara­maz. Sorunu çözme adına atılacak küçücük bir adı­mın bile, hayatımıza anlam katacağına inancımızı hiç yitirmeyelim.

O halde, çaresizim demeden önce, bizi çaresiz bı­rakan gerçek sebebi tanımalıyız. Çaresizliğin yarattı ğı heyecan, korku ve paniğin altında, sorunu tanıma­mak ve bilgisizlik yatar.

Beni çaresiz bırakan, oğlumun tedaviye yanıtsız epilepsi nöbetleri oldu. Bu konudaki bilgisizliğim yüzünden, oğlumun tedavisinde en değerli zamanın ge­reksiz yere heba olduğunu farkettim. Bunun üzerine, epilepsi konusunda bir anneye yetecek kadar kendi­mi eğittim.

Siz de benim gibi, özel bir çocuk annesi ise­niz, yazma cesareti bulduğum bu yazı dizisine bakıp da: 'Bravo kadına! Ne kadar da güçlü. Kitap yazacak ka­dar herşeyi ne güzel halletmiş.' diye düşünüp, sakın bir eziklik hissetmeyin. Buraya kadar sayıp döktüğüm duygu ve düşüncelerime erişebilmek çoook uzun bir zaman aldı.

Çocuklarının hastalığı karşısında kendini yalnız ve yetersiz hisseden annelerin, benim yaşadıklarımı ya­şamamaları için, karınca kararınca, katkım olsun iste­dim. Amacım, çocuklarımızın, bizlerin bilgisizliği yü­zünden zaman kaybetmelerini az da olsa önlemekti. Bu konuda bildiklerimi sizlere, özellikle özel ço­cuk annelerine, aktarmaya çalıştım.

Özel çocuk annelerinin çocuğunun sorununu çok iyi tanımaları gerektiğine inanıyorum çünkü oğlumun epilepsisi ba­na; düşmanı tanımadan savaşmanın, savaşı kaybet­mek olduğunu öğretti.

Devamı gelecek....

Doç.Dr. Sabiha Paktuna Keskin
Pediatrist, Pediatrik Nörolog
Uluslararası Tıp
Çocuk Beyin Hastalıkları

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 8 yorum
sevgi aydın - 2007/04/28
yazınız cok güzel.bizler özel cocuğu olan anneleri aydınlatığınız icin teşekür ediyorum.ben bundan on üç yıl önce oğlumu bir trafik kazasında kayıp etim.oğlum kafasını carpmıştı.beyin zarı zedelenmiş .doktorun söylediği.yavrum sürekli ateşleniyordu.bir türlü ateşini düşüremiyorlardı.sonunda gözlerimin önünde havale gecirdi .o anı unutamıyorum .gözlerini tavana dikmiş öylece duruyordu .bağırıyorum ama sesim cıkmıyor.orada yıkıldım kafamı yerekere vurdum .ne yapacağımı bilmiyordum konuşmak istiyordum ama sesim cıkmıyordu.doktorlar beyni su toplamış dedi ve bir hafta sonra yavrumu kayıp ettim.üc yıl sonra tekrar anne oldum ama şansızlık peşimi bırakmadı.doğum sırasında ters geliyormuş bebek am genede normal yaptırdılar cocuğum oksijensiz kaldmış.kuveze konuldu.doğumdan sonra mos mordu..hic bir acıklama yapılmadı.daha sonra öğrendim .beyninin bir bölümü hasar görmüş.algılamada zorluk cekiyor.bir kez daha yıkıldım bir doktor hatasından taze bir fidan zedelenmişti.yapacağımız bir şey yok.buna şükür et daha kötü olabilirdi dediler.şu an dokuz yaşında .şimdi sorarım size bir annenin yüreyi nasıl dayanır.önce ölmek istedim .bukadar yükü taşıyamazdım.ne günahım vardı evlatarım böyle bir kaderi var.sonra kendimi toparladım .onun bana ihtiyacı vardı .ağlayarak ne kendime nede ona faydalı olbilirdim.herşeyi sabırla sevgiyle yavaş yavaş aşıyoruz.oğlum konuşuyor anlatıyor .kendi ihtiyaclarını karşılıyor.bisiklet kulanıyor bilgisayarı öğretim .cok şükür sabırla üstesinden geliyoruz.dahada iyi olacak.aslında ben ona değil o bana cok şey oğreti.hayatım onunla daha farklı oldu.hayatın bu kadar güzel olduğunu o bana öğreti.meleğim benim .onun bir gülüşü bütün yorgunluğumu olıyor.teşekür ederim UMUDUM benim.adın gibi umut veriyorsun yavrum.
BUGRA_C - 2006/11/02
MERHABA SABİHA HANIM SİZE OĞLUMU GETİRMİŞTİM KONTROL İÇİN O ZAMAN SİZİN EPİLEPSİ İSİMLİ KİTABINIZI ALDIM O KİTAPTADA YAZIYOR BUNA BENZER YAZILAR İNANIN BENİM YAŞADIKLARIMI DİLE GETİRMİŞ BU KİŞİ .BU KİŞİ DİYORUM ÇÜNKÜ BEN BU YAZILARI BİR HASTANIZIN ANNESİNİN YAZDIĞINI BİLİYORDUM YANLIŞMI BİLİYORUM YOKSA?
hatice özkan - 2005/12/04
yazınız öyle güzel ki sanki yaşadıklarımızı siz dile dökmüşsünüzbenimde serabral palsili 7 yaşında kızım var sizden ricam ruhi bey gibi doktor formunda yer alamazmısınız


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları