Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Beslenmesi - Anne Sütü ile Beslenme
 

Paylaş Yorumla

Sütünüz Yetiyor mu?

Bunu anlamanın en doğru yöntemi, bebeğin kilo alışının takip edilmesidir. Tüm bebekler doğduktan sonraki ilk 2-3 gün doğum kilosunun %10 nu ...

Bunu anlamanın en doğru yöntemi, bebeğin kilo alışının takip edilmesidir. Tüm bebekler doğduktan sonraki ilk 2-3 gün doğum kilosunun %10 nu aşmayacak bir miktarda zayıflayabilirler.

Bu vücutlarındaki hafif ödemin (şişmenin) çözülmesi sonucunda oluşan bir kayıptır. İzleyen birkaç günde geri alınır. Genellikle bebekler ilk bir haftanın sonunda doğum kilolarına geri dönmüş olurlar. Kilo artışı bundan sonra başlar.

Kilo artışının nasıl olması gerektiği gibi detaylar başka bir yazı konusu olacağı için gerektiği kadar olmalıdır diyerek bunu kapatıyorum. Bunu aylık muayeneye gidilen doktor yeterli olup olmadığına karar verecektir. Bunu evde izlemenin yollarını kısaca anlatayım.

Yeni doğmuş bir bebek zamanın büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir. Karnı acıkınca uyanır, beslenir, altını kirletir, tekrar uyur. Bu ritim işin doğasıdır. Doğumdan sonraki ilk günlerde 8 ila 15 kez beslenebilir. Beslenme aralıkları 2-3 saati aşmamalıdır.

Yeterli beslenen bir bebek ilk 15-20 gün içersinde gaz pek oluşmadığı için gaz sancısı nedeniyle ağlamaz. Ağlama ilk günlerde sıklıkla doymamanın göstergesidir. Beslenme pozisyonu hatalarıyla ve doğum olayının doğası gereği bazen yeni doğan kulak iltihabı denilen bir durum da oluşabilir. Ağlamanın bazen de nedeni olabilir.

Bebekler gastro-kolik refleks denilen bir olay sonucunda her beslenme esnasında veya kısa bir süre sonrasında bezini kirletebilir. Her beslenmenin arkasından kakalı bez almak ishal olduğunu göstermez.

Yeni doğan bebek kakası ilk günlerde koyu ve renk olarak siyaha yakındır. Bu koyu renkli yapışkan kaka ilk 4-5 gün içersinde bitmelidir. Daha sonraları anne sütü kakası dediğimiz sarıdan turuncuya değişen renklerde ve cıvık oluşur. Aralarda sadece çiş ile ıslatılmış bezler de olabilir.

Bebeğin az sayıda bez kirletmesi ve kirlenen bezlerin az miktarda çiş veya kaka içermesi anne sütünün yetersiz olduğunun bir diğer göstergesidir. Yeni doğan döneminde günde 7-8 bez değiştirmek normal kabul edilir. Sayı bundan daha fazla olabilirse de daha az olması pek beklenmez. Burada bilinmesi gereken başka bir konu da seyrek kaka yapmak da her zaman bir sorun olmadığıdır. Bazı yeterli beslenen bebekler de az sayıda kakalı bez kirletebilirler. Çişli bezler de sayılmalıdır. Hazır bezlerde bunu anlamak zor olabilir. Bebeğin altındaki bezi kullanılmamış bir bezle ağırlık yönünden kıyaslanması yararlıdır.

Anne sütü ile beslenen bir bebeğin çok sıcak havalar dışında ayrıca su almasına gereksinimi yoktur. Anne sütünün büyük bir bölümünün su olduğu bilinmelidir. Çişli bezlerin olması suyun da yeterli olduğunu gösterir. Ağzını temizlemek için veya kustuğu durumlarda bir miktar sade su verilebilir. Şeker katılması arzu edilmez zira şeker bebeğin iştahını kesebilir.

Bebeğin emme esnasında sütü yutma sesi duyulabilir. Sessiz bir odada emzirirken bebeğin sütü emerken yuttuğunu dinleyebilirsiniz. Emzirdikten sonra anne memelerinin gerginliğinin azalması, yumuşaması gerekir. Süt ile dolan memeler gergin ve ağrılı olur. Bebek emerek bunları boşaltmalıdır.

Bebeğin genel olarak derisi dolgun ve gergin olmalıdır. Yeterli beslenen bebeğin karın derisi elle tutulup bırakıldığında süratle eski haline döner. Yeterli beslenemediğinde deri gerginliği azalır. Deri hamur kıvamına gelir. Tutup bırakıldığında eski haline yavaş döner. Ayrıca kalınlığı dolgun olmalıdır. Küçük ve zayıf doğmuş bebeklerde deri incedir. Beslendikçe bu artar.

Anneler için dikkat edilerek, görüldüğünde doktorlarına iletmeleri uygun olan durumlar şunlardır.

  • Bebeğin emzirme işleminin toplamda 8-10 dakikadan az sürmesi. Bebeğin kısa sürede emmeyi bırakması,
  • Emzirdikten sonra memelerin boşaldığı hissinin alınmaması.
  • Bebeğin genel olarak uyuklaması ve gevşek durması,
  • Günde 6 dan daha az çiş veya kakalı bez kirletmesi,
  • Günde an az bir kakalı bez olmaması veya doğumdan 5 gün geçmesine karşın anne sütü kakası görülmemesi,
  • Derisinin elastikliğinin az olması,
  • Emzirirken yutma seslerinin pek duyulmaması.

Bu belirtilerin görülmesi anne sütünün yetersiz olduğunun işareti olmayabilir. Fakat dikkat edilmesi ve doktor tarafından değerlendirilmesi uygun olan durumlardır.

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 13 yorum
naturpystore - 2016/06/07
[img]https://www.naturpystore.com/templates/mBlack/images/mblacklogo.png[/img] [url]https://www.naturpystore.com[/url] [b]Optinaturel İlaç Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.[/b] +90 312 3161763 Örnek Mahallesi Adalı Halil Cad. No:2/B Telsizler / Altındağ - Ankara E-Posta : info@optinaturel.com.tr Değerli Ziyaretçilerimiz ; Naturpy Store olarak Optinaturel İlaç Gıd.San.Tic.Ltd.Şti. olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Naturpystore olarak Kozmetik Ürünler , Zayıflama Ürünleri , Glutensiz Ürünler , Alternatif Tıp Ürünleri , Bitki Çayları , Anne Sütü Arttıran Gıdalar, Kış Çayı, Atom Çayı , Süpermarket Ürünleri , Baharatlar , Bitkiler aradığınız çoğu ürünü web sitemizde bulabilirsiniz. Özellikle Anne sütü arttırıcı milk tea ürünümüz şu an Eczaneler, Aktarlar ve E-Ticaret Sitelerinin çoğunda faliyet göstermektedir. Zayıflama Ürünlerimiz Arasında Ayhan Ercan Chiadox Mucizesi ile Sağlıklı bir şekilde diyet uygulayabiliyorsunuz. Formunuzu koruyabiliyorsunuz. Ankara Bölge Bayisi olarak Chiadox'u sizlerle tanıştırmaktan mutluluk duyarız. Kışın soğuk aylarda vücudunuzun direncini arttırmak için Zencefil , Zerdeçal gibi bilinen bitkilerin karışımından elde edilen özel formülasyon Naturpy Atom Çayı'nı denemenizi tavsiye ederiz. Bebeklerinizin 6 aydan sonra devam gıdası olarak ek gıda olarak verebileceğiniz yıllardır atalarımızın da överek nesilden nesile bizlere aktardığı Tarhana 'yı tavsiye ediyoruz. Naturpy Bebek Tarhanası ile Bebekleriniz daha sağlıklı olacaktır. Siz de iyi biliyorsunuz ki mama tabir ettiğimiz prinç unundan elde edilen gıdalar bebeklerinizin sağlığı açısından çok tehlikeli ve ileride obezite ismi ile nitelendirdiğimiz şişmanlık rahatsızlığına yakalanma riskleri kuvvetle muhtemeldir. Bu yüzden Bebeklerinize doğal gıdalar ile beslemeniz sağlığı ve geleceği açısından çok önemlidir. Naturpy Bebek Tarhanası Tuz içermez ve bebeğinizin ihtiyacı olan ürünleri içerir ve gaz şişkinlik yapmaz tamamen doğaldır. Kesinlikle Katkı maddesi yoktur güvenle bebeklerinize verebilirsiniz. Naturpy Firması Tarım Bakanlığı Onaysız Ürün satmamaktadır ! Ürünlerimizin Naturpy Marka olanları Marka tescilli ve Ürün İçeçek Sertifikaları bulunmakta olup düzenli olarak analizleri yapılmaktadır. Tarihi geçmiş ürünler, SKT. Tarihi yaklaşan ürünler kesinlikle stoklarımızda bulunmamaktadır. Kozmetik Ürünleri olarak siz değerli müşterilerimize özellikle bayanlar için Dermokil Bayisi olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Ayrıca Nova Marka Ürünlerinde Bayiliğin almış bulunmaktayız. Piyasadan Daha aşağıya sizlerle ürünlerimizi buluşturuyoruz. Kozmetik Ürünleri & Kişisel Bakım Ürünleri & Anne Bebek Ürünleri [url=https://www.naturpystore.com]https://www.naturpystore.com[/url] Tüm Ürünlerimize Websitemizden ulaşabilirsiniz.
B4H4R - 2010/10/26
süt yapıcı en önemli faktör mutluluktur ... eşim askere gidene kadar sütüm çoktu ancak şimdi yok denicek kadarr azzz....çok fazla sıvı tüketip sağlıklı beslenmeme rağmen....
asi_meleq - 2010/04/18
stresten uzak durmakta şart..


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları