Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Sağlığı - Çocuk Hastalıkları
 

Paylaş Yorumla

Ateşli ve Ateşsiz Havale Nedir?

Anneler genellikle ateşli havaleden korkarlar. Ancak epilepsi nöbetleri, onların bildiğinin aksine genellikle ateşsiz olur. Öte yandan, ateşli nöbet

Ateşsiz havaleler, eğer beynin aşırı elektrik faaliyeti sonucu ortaya çıkıyorsa, tartışmasız epilepsidir.
 
İlk 5 yaşın altında, ortaya çıkan 5. yaştan sonra devam etmeyen ve MUTLAKA ateşle gelen havalelerin epilepsi olmama durumu kuvvetle muhtemeldir. Ancak, havalenin kendisi de ateşe neden olabileceği için ateşli olduğu halde epilepsi olan nöbetler de vardır.
 
Buradaki kritik nokta, bir çocuğun havalelerin hiç bir zaman ateşsiz olmama hali önemli bir noktadır. Eğer bir çocuk bazen ateşli, bazen ateşsiz nöbetler geçiriyorsa, bu epilepsidir. Geçirdiği her havale ateşli olsa bile 5. aydan once ve 5. yaştan sonra geçirilen nöbetler epilepsidir.
 
Kısacası ateşsiz havale daha çok epilepsi lehinedir. Ancak, ateşsiz olup, kemik zayıflığına bağlı olan dolayısı ile epilepsy olmayan havalelerde vardır.
 
Ateşli havaleler 5 ya – 5 yaş arasında iyi huylu olabilir. Ateşli havale olup menenjit gibi beyin enfeksiyonları ile seyreden ateşli havalelerin vakit geçirilmeden tedavileri gerekir. Aksi halde, beyinde kalıcı hasar bırakırlar. Burada amaçlanan ve özellikle annelerin sık yaptığı bir hatanın düzeltilmesidir.
 
Anneler genellikle ateşli havaleden korkarlar. Ancak epilepsi nöbetleri, onların bildiğinin aksine genellikle ateşsiz olur. Öte yandan, ateşli nöbetlerin çoğu tehlikesizdir ancak menenjite bağlı ateşli havaleler tedavi olabilecek bir durumun kalıcı beyin hasarı ile sonlanmasına ve ömür boyu sürecek bir vicdan azabına yol açabilir.
 
Sonuç olarak, annelerin bilgilendirilmesi amacı ile ne kadar basit anlatılmaya çalışılırsa çalışlılsın, konu geniş bir tıbbi bilgi birikimine ihtiyaç gösterdiğinden, annelerin aklı karışabilir. En iyisi havale varlığında vakit kaybetmeden bir bilene danışmaktır.
 
Doç.Dr.Sabiha Paktuna Keskin 
Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 7 yorum
Konuk - 2008/02/20
merhaba.benim kızım 20 aylıkken yeni 20 gün önce soğuk algınlığı belirtileri vererek aynı günün akşamı 7-8 gibi ateşlendi.ılık bir duş aldırdım.fitil verdim.biraz düştü.38,5 dan 37 ye düştü.saat dokuzdan sonra uyumak için odasına gittik ancak tekrar yükselmeye başladı.10:15 de babası geleceketi ve onunla hastaneye gidecektik.baba içeri girdi ateşini ölçdü 39,5 çıktı.akabinde gözlerini tavana dikti ve ben odadan kaçtim.hemen kendime gelip onu alıp dışarı fırlamak en kısa zamanda en yakın hastaneye gitmem gerektiğini anladım.eşim onu bana verdiğinde nefes almıyordu ve baygındı.çok korkmadım kualktan dolma ne yaşadığını biliyordum.yapmam gereken onu en yakın sağlık kuruluşuna götürmekti.havanın karlı olması en büyük şansımdı.çünkü eminim dışarı çıkar çıkmaz toparlanmasını sağladı.herşey 5 dak sürmüştü.hastanede kendine gelmişti.soğuk su tedavisi biri antibiyotik biri novalgine iğne oldu.evet basit havale geçirmiştik.kasılma ağızda köpük çırpınma olmamıştı.soğuk algınlığına bağlı yüksek ateş.....akabinde hemen iyileşmek için antibiyotik 48 saat 4 saatte bir uygun ateş düşürücü.Size tavsiyem çocuğunuzun ateşi riskli yaşlarda ise 38 üstüne çıkar çıkmaz yada çıkmadan doktorunuzun uygun gördüğü bir ateş düşürücüden sonra ılık duş duştan sonra üşüyerek kurumasına titreyerek kurumasına izin verin.özellikle başı el ve ayaklarınıda ıslak bez. koyun.cıvalı derece evinizde mutlaka bulunsun ve doğru kullanımı mutlaka öğrenin.yarım saat boyunca 10 dak.da bir 3 dak.süreyle ölçüp düşmekten yanamı yoksa çıkmayamı yatkın olduğunu anlarsınız.üşümesinden korkmayın.titresin.ancak böyle düşüyor.1-2 ml lik çıkışı bile önemseyin ve hemen hastaneye gidin.öteki dereceler yanlış olabiliyor.bizimki 1,5 derece düşük gösteriyormuş.bunu hastenede tespit ettik.
nilgün çoban - 2006/11/27
alakanız ve yorumlarınız için çok çok teşekkürler
nilgün çoban - 2006/11/27
beni bir sorum olacak. Menenjit aşısı tapılmiş bir çocuk, menenjit olurmu ve olursa da menenjit bağlı havale geçirirsede hasar kalırmı.Ayrıca hasar kalmaması için ne yapılmalı


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları