Bebek Kokusu.Com; Bebek, Çocuk, Anne, Baba, Sağlık, Hamilelik, Psikoloji, Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Çocuk Oyunları ve Daha Bir Çok şey
Anasayfam Yap
Çocuk Psikolojisi - Genel Bilgiler
 

Paylaş Yorumla

Bebeğim Hiç Uyumuyor... Neden Acaba?

Uyku-uyanıklık döngülerinin oluşumunda, gün içi şekerlemelerin, uykuya gitme saatlerinin düzenlenmesi, uyku öncesi ritüellerin

Uyku bozuklukları tüm yaş gruplarında çok sık görülen ve her yaşta kişinin günlük işlevselliğini, dikkat ve öğrenme becerilerini belirgin olarak bozabilen sorunlardır. Öte yandan hatırlama sorunları, sinirlilik, duyusal hassasiyette artış görülebilmektedir. Çoğu ebeveyn için küçük çocuklarında görülen uyku sorunları oldukça sıkıntı verici olmaktadır.

Uyku-uyanıklık döngülerinin oluşumunda, gün içi şekerlemelerin, uykuya gitme saatlerinin düzenlenmesi, uyku öncesi ritüellerin geliştirilmesi ya da uyandığında çocuğa kendi kendini sakinleştirmede yardımcı olabilecek araçlar, ör, oyuncak bebek kullanımı gibi yöntemlerle bakım verici çocuğa yardımcı olur. Aynı zamanda bakım verici, çevredeki uykuyu bozucu uyaranları kontrol eder, bağlanma ve ayrılık deneyimlerini destekleyici davranışları geliştirir.

İkinci, üçüncü yaşla birlikte uyku daha farklı anlamlar kazanır. Örneğin aktif bir günün ardından sakinleşme zamanıdır. Karanlık ve yalnızlıkla baş etme gerekli olur. Bakım vericinin sınırlarına, yatma zamanı ritüellerine uyum göstermesi gerekir. Anneden ayrılabilmek için yeterince güvenli bir bağlanma geliştirmiş olmaya ihtiyaç duyar. Zamanla otonomisini kazanır.

Yedinci- dokuzuncu aylarda uyku sorunları genellikle denge sistemine yönelik uyarana aşırı istek duyma ile ilişkili olmaktadır. Bu aylarda çocuklar uykuya dalabilmek için uzun süreler sallanmak, kucaklanmak ihtiyacı gösterebilirler. Ayrılık anksiyetesinin başladığı 10-12. aylarda uykuya dalma sorunları en yüksek sıklığa ulaşır. 13.-18. aylarda gün içinde aşırı hareketlilik, fazlaca uyarana maruz kalma uyku sorunları ile daha fazla ilişki göstermektedir. 19.-24. aylardan itibaren uykuya dalma sırasında yaşanan sorunlar azalırken, geceleri sıkça uyanmalar görülebilir.

Uyku sorunlarının altında pek çok faktör yer alabilir. Gastroesofajeal reflü, uyku apnesi, çeşitli akciğer patolojileri, nörolojik problemlerin yanı sıra annedekil stres, gebelik dönemi depresyonu, aile içi sorunlar, çocukta zor mizaç, duygusal aşırı tepkisellik ve bakım vericiler arası uyku ritüelleri uygulamalarında tutarsız davranışlar uyku sorunları ile ilişkilendirilmektedir. Uykuya dalma sorunları olan çocuklarda daha fazla anksiyete ve duygusal sorunlar, daha belirgin dikkat ve konsantrasyon sorunları bildirilmektedir.

Uyku-Uyanıklık Döngülerinin Gelişimi

Çocuğun yaşı                     Çocukta beklenen uyku örüntüsü

Yenidoğan                       günde 16,5 saat uyur.
2-3 aylık                           3-4 saat aralıksız uyur ve beslenmek için uyanır, aktif uyku %43’e düşer, 3 aylık olduklarında çocukların %71’i tüm gece boyunca uyur
4 aylık                              geceleri daha uzun uyur, gündüz daha az uyur.
6 aylık                              günde 14,25 saat uyur, 5-6 saatlik uyku döngüsünde 1-2 kez uyanır, uyandıktan sonra çocukların 1/3 – ½’si kendi kendine yeniden dalar, çocukların %84’ü tüm gece boyunca uyur
10 aylık                            çocukların %90’ı tüm gece boyunca uyur
12 aylık                            günde 13,75 saat uyur,  aktif uyku %30’a düşer
2 yaşında                         günde 13 saat uyur.  

Uykunun diürnal (günlük) organizasyonu 24 saatlik gün içinde uyku sürelerinin düzenlenmesi olarak belirtilebilir. Bu düzenleme hayatın ilk ayları içerisinde özellikle aydınlık-karanlık döngüleri ve sosyal ip uçları ile şekillenmeye başlar. İlk üç ayda kesintisiz uyku dönemleri 3-4 saat iken, 6. aydan itibaren özellikle gecelere doğru kayan 6 saatlik kesintisiz uykular başlar. Bir yaş civarında gündüz saatlerinde iki kez uyunurken, ikinci yaşa doğru günlük melatonin salgısının düzenlenmesi ile gündüz saatleri uykusu bir keze düşer. Bu gündüz uykusu yaşam boyu özellikle öğleden sonra saatlerinde devam edebilir. Ultradiyen organizasyon ise REM ve non-REM döngüleri için belirtilir. 50-60 dakikalık uyku süreleri ve %50 oranındaki REM uykusu 3 yaş civarında erişkin düzeylerine yaklaşır.

Süt çocukları uyku örüntüsü açısından ikiye ayrılabilirler:

 1. ebeveynlerine uyarı yollayanlar
 2. kendi kendilerini sakinleştirebilenler

Uyanıp, ağlayarak ebeveynlerine uyarı yollayanlar beşiklerine genellikle uykulu olarak koyulmakta ve “uyku yardımı” (örneğin, emzik, oyuncak bebek) almamaktadırlar. Aksine kendi kendini sakinleştirebilen bebekler uyanık olarak yataklarına konurlar ve uyandıklarında yanlarındaki emzik ya da  bebek tekrar dalmalarını kolaylaştırır. Aslında bir çalışmada uykusu zayıf diye tanımlanan çocuklarla diğerleri arasında uyanma sıklığı açısından fark olmadığı, çocuklarının daha fazla uyku sorunu olduğunu söyleyen ebeveynlerin uyanma sayısını daha yüksek ifade ettiği tespit edilmiştir.

Uyku düzeni üzerine çevresel ve kültürel etmenler

Uyku sorunlarını değerlendirirken en önemli faktörlerden biri de çocuğun uyuduğu ortamdır. Çocuğun hangi odada yattığı, yatmadan önce uygulanan ritüeller oldukça belirleyicidir. Gürültülü bir ortamda, özellikle TV sesinin varlığında uykuya dalma zorluğu olacağı açıktır. Ayrıca dikkat ve konsantrasyon sorunlarının varlığı, çevresel uyaranların filtre edilmesini daha da güçleştirecektir. Öte yandan, ebeveynle aynı yatakta yatmak özellikle ileri yaşlarda çocuklarda tensel uyarılmalara ve çeşitli dürtülerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu çocuklar bu dürtüleri boşaltmak için ebeveynlerine gün içinde daha agresif davranışlar gösterebilmektedirler. Birlikte yatma davranışı sınır koyma ve disiplin sağlamada güçlükleri pekiştirecektir. Bazen uyku sorunları ile başvuran olgularda ayrılma, bireyselleşme, fiziksel ve duygusal sınırların oluşturulması üzerine çalışmak gerekli olmaktadır.

Uyku Sorunlarının Değerlendirilmesi

Şu soruların yanıtları araştırılmalıdır:

 1. Çocuk sabah kaçta kalkıyor?
 2. Gün içinde ne tür aktivitelerde bulunuyor?
 3. Ebeveynlerinden ayrılmak zorunda kalıyor mu?
 4. Gün içi etkinliklerde kurallara ve sınırlara ne kadar uyabiliyor?
 5. Ne kadar uyaranlara maruz kalıyor?
 6. Gündüz uykuları ne sıklıkta ve ne kadar sürüyor?
 7. Akşamları uygulanan rutin etkinlikler neler?
 8. Çocuk uyandığında ebeveynler ne yapıyor?
 9. Çocuk nerede, hangi odada, hangi yatakta, kiminle yatıyor?
 10. Çocuğun uyku sorunları ailenin diğer bireylerini nasıl etkiliyor?
 11. Çocukta gece terörü, kabus, uykuda yürüme var mı?
 12. Ebeveynlerde de uyku bozuklukları öyküsü var mı?
 13. Ebeveynler ya da çocuk hayatında önemli kayıplar yaşadı mı?
 14. Ebeveynler yalnız kalabiliyor mu? Yalnızlıkla nasıl başa çıkıyorlar?
 15. Uyku sorunları nasıl başladı? Artıyor mu?

Dr. Koray Karabekiroğlu

Paylaş
Paylaş Yorumla Yazdır
Tüm Yorumlar
Yorumlar : 24 yorum
tiesto_tr - 2012/01/25
Merhaba, bebeğimizin yaşadığı uyku sorununa burada bir çözüm bulabilir miyim bilmiyorum ama yine de şansımı denemekte fayda olduğunu gördüm. Bugün itibariyle 6 ayı dolan minicik, dünya tatlısı, baş belası çirkin mi çirkin, çelimsiz, sürekli sağ tarafına yatmaktan sağ kulağı kepçe, buna paralel kafasının sağ tarafı yamuk bi bebişimiz var.(Allah herkese nasip etsin) Bizim bu sıpa uyku nedir bilmez. Saatlerce uyumaz, hadi uyu dersin, abartısız 10 dk. ya uyur ya uyumaz. Herhangi anormal bir durum yok, uyanınca etrafına gülücükler saçar, ellerini çırpıştırır, kendince konuşur falan. Haliyle her ne kadar keyifli bir durum gibi görünse de ben ve eşimin uyku düzenini alt-üst etti. Geceleri 2'den önce uyumaz, hele hafta sonlar 4'ten önce mümkün değil kapatmaz gözlerini. Uyanışında anormal bir durum yok bahsettiğim gibi. Görünürde çok şükür bir sıkıntı yok. Bizden mi ayrılmak istemiyor, napıyorsa vallahi uyumuyor ya. Konunun uzmanları bununla ilgili olarak ne derler? Bunun bebek biliminde bir adı var mı? Anormal bir durum olmamasına rağmen aslında ciddi bir sorun mu var? Bu konuda tatmin edici bir cevap verebilirseniz mutlu olurum. Lütfen doktorunuza danışın gibi klasik önerilerde bulunmayın...
asli53 - 2012/01/22
merhaba benim 3 yasinda kizim var.cok kiskanc,cok agrasif ve hic uyumuyor.ozellikle gece sabaha kadar oturuyor.gozlerinden uyku akarken bile uyumamakta direniyor.guzellikle anlatsamda anlamiyor kizsamda anlamiyor.evde babaannesi var.ben kiziyorum aglayinca dedigini yapmiyorum ama yasli insan dayanamiyor kizimin yaninda bana onu aglatma dedigini yap diye uyarida bulunuyor.ne yapabilirim
hawinim - 2009/01/23
selamlar,sevgili dostlar ayni dert bendede var.kizim iki yasina giricek ve uyku uyumuyor,onun disinda 12 aydirda bizimle yatiyorr.gunde uyudugu süre ise 9 saat.buyumesinide engelliyor.ne yapicam bilmiyorum.ucuncu cocugumuz,kansizlik anemiside var acaba ondanmi kaynaklanmakta.


  Doktor Forumları
Biz Bize Forumları
Candan Cana Forumları
Çok Gizli Forumları
Sohbet Odaları


Sitede ara

 

Bebek Kokusu Web Sitesi MediOzon.com - Medicolozon.com Eser Medikal Sağlık Hiz.Tic.Ltd.Şirketi' nin Aile ve Çocuklarımıza hizmetidir.

Bebek Kokusu Sitesinden Uyarı.
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.

Site Kullanım Kuralları, Hukuki Şartlar ve Telif Hakları